Německo musí být otevřenou zemí, trvá na svém Merkelová. V Jordánsku kritizovala Írán a Asada

Ammán - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes navštívila Jordánsko, kde se setkala s králem Abdalláhem II. Vyslovila se pro omezení podle ní agresivních tendencí Íránu v regionu. Přislíbila Jordánsku půjčku 100 milionů dolarů určenou na řešení vážných ekonomických problémů Jordánska, které čelí náporu syrských uprchlíků.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Angela Merkelová, německá kancléřka

Na adresu Teheránu Merkelová řekla, evropské země sdílejí obavy z íránského balistického programu. "O agresivních tendencích Íránu se musí nejen mluvit, musíme to naléhavě řešit," uvedla. Abdalláh prohlásil, že na Blízkém východě nezavládne mír, dokud nevznikne Palestina s Jeruzalémem jako hlavní městem.

Jordánsko má za sebou několikadenní protesty vyvolané snahou minulé vlády zvýšit daně. Merkelová přislíbila stomilionovou půjčku nad rámec bilaterální pomoci, která letos dosáhne 442 milionů dolarů. Řekla, že doufá, že tyto dodatečné peníze pomohou Jordánsku provést ekonomické reformy, které očekává za svou pomoc Mezinárodní měnový fond (MMF). 

Před jednáním s králem se Merkelová sešla s univerzitními studenty a přiznala, že příliv uprchlíků v minulých letech, a to i těch ze Sýrie, v Německu vyvolal debatu o zásadních tématech. "Já jsem na straně těch, a naštěstí je to v Německu většina, kteří si myslí, že musíme být otevřenou zemí," řekla Merkelová a dodala, že "samozřejmě je třeba regulace".

Zmínila se také o plánu syrského prezidenta Bašára Asada požadovat registraci občanů, kteří se budou hlásit v Sýrii o svůj majetek. "Bude-li to zavedeno, je to špatná zpráva pro ty, kteří jsou nyní mimo Sýrii. Děláme vše, co můžeme, aby toto nařízení zavedeno nebylo," řekla Merkelová. Podle ní to zkomplikuje nebo i znemožní návrat uprchlíků. Hovořila už o tom prý s hlavním Asadovým spojencem - ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojenský střet Ruska a Izraele? Situace je nebezpečná, varuje analytik

26.09.2018 00:01 NÁZOR - Rusko-izraelské vztahy jsou momentálně v nejhorší krizi za poslední roky, varuje Jurij…

Do Sýrie se vrátilo 50 tisíc uprchlíků. Bude se jim Asadův režim mstít?

25.09.2018 16:23 Bejrút - Do Sýrie se z Libanonu letos vrátilo 50.000 Syřanů a do konce roku by při současném trendu…

Trumpův sen se rozplývá. Írán rázně odmítl vrcholnou schůzku s USA

25.09.2018 13:58 Aktualizováno Teherán - Írán nikdy nepřijme americký návrh na uspořádání vrcholné schůzky s íránským vedením.…

Hodlají USA svrhnout režim v Íránu? Fakta jsou znepokojivá

25.09.2018 12:22 Teherán/ Washington - Teroristický útok během sobotní vojenské přehlídky ve městě Ahváz na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama