Turecko odmítlo vstup do země dvěma volebním pozorovatelům pověřeným OBSE

Ankara – Už v neděli se budou v Turecku konat prezidentské volby. Úřady dnes do země nevpustily dvojici poslanců z Německa a Švédska. Potvrdila to dnes Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), z jejíhož pověření měli oba zákonodárci působit jako pozorovatelé. Podle ahentury DPA tak hrozí další zatěžkávací zkouška německo-tureckých vztahů.

Přidejte svůj názor

Turecká vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Agentura DPA uvedla, že poslanci německé krajně levicové strany Andreji Hunkovi bylo krátce před jeho odletem z Vídně do Ankary sděleno, že mu účast na pozorovatelské misi OBSE nebyla povolena. Chvíli před startem musel vystoupit z letadla.

Hunko byl v Turecku už loni v dubnu jako pozorovatel při referendu, v němž voliči těsně schválili novelu ústavy měnící parlamentní systém v zemi na prezidentský. V té souvislosti Hunko hovořil o "nedemokratických a neférových podmínkách" hlasování. Turecká vláda ho obvinila ze sympatií vůči zakázané Kurdské straně pracujících (PKK), kterou považuje za teroristickou organizaci, a zpochybnila jeho objektivitu.

Poslanec Mustafa Yeneroglu z turecké vládní strany AKP dnes zopakoval, že Hunko je "horlivý podporovatel" PKK. Hunko dnešní zákaz označil za bezprecedentní útok na mezinárodní pozorovatelské mise. Německý ministr zahraničí Heiko Maas podle něj musí u turecké vlády prosadit, aby se mohli němečtí poslanci bez překážek účastnit volebních pozorovatelských misí.

Parlamentní shromáždění OBSE dnes večer potvrdilo, že povolení ke vstupu do země nebylo uděleno ani švédskému poslanci Aminu Jabarovi. Jabar Amin za švédské Zelené dnes agentuře TT řekl, že byl zadržen při příletu na istanbulské letiště a že mu byl zabaven pas.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelští policisté omylem zastřelili neozbrojeného Palestince

30.05.2020 11:03 Izraelští policisté dnes u Starého města v Jeruzalémě zastřelili neozbrojeného Palestince.…

Napětí ve východním Středomoří roste, Turecko chce začít s ropnými vrty

30.05.2020 08:54 Turecko by na základě dohody s Libyí mohlo v horizontu tří nebo čtyř měsíců začít zkoumat…

Zřícené letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo

29.05.2020 08:06 Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání…

Turecko po dvou měsících částečně obnovilo provoz vlaků

28.05.2020 14:08 V Turecku dnes po dvouměsíční přestávce vynucené epidemií nemoci covid-19 vyjely na trať…

Související:

Právě se děje

Další zprávy