Turecko odmítlo vstup do země dvěma volebním pozorovatelům pověřeným OBSE

Ankara – Už v neděli se budou v Turecku konat prezidentské volby. Úřady dnes do země nevpustily dvojici poslanců z Německa a Švédska. Potvrdila to dnes Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), z jejíhož pověření měli oba zákonodárci působit jako pozorovatelé. Podle ahentury DPA tak hrozí další zatěžkávací zkouška německo-tureckých vztahů.

Přidejte svůj názor

Turecká vlajka, ilustrační fotografie

Agentura DPA uvedla, že poslanci německé krajně levicové strany Andreji Hunkovi bylo krátce před jeho odletem z Vídně do Ankary sděleno, že mu účast na pozorovatelské misi OBSE nebyla povolena. Chvíli před startem musel vystoupit z letadla.

Hunko byl v Turecku už loni v dubnu jako pozorovatel při referendu, v němž voliči těsně schválili novelu ústavy měnící parlamentní systém v zemi na prezidentský. V té souvislosti Hunko hovořil o "nedemokratických a neférových podmínkách" hlasování. Turecká vláda ho obvinila ze sympatií vůči zakázané Kurdské straně pracujících (PKK), kterou považuje za teroristickou organizaci, a zpochybnila jeho objektivitu.

Poslanec Mustafa Yeneroglu z turecké vládní strany AKP dnes zopakoval, že Hunko je "horlivý podporovatel" PKK. Hunko dnešní zákaz označil za bezprecedentní útok na mezinárodní pozorovatelské mise. Německý ministr zahraničí Heiko Maas podle něj musí u turecké vlády prosadit, aby se mohli němečtí poslanci bez překážek účastnit volebních pozorovatelských misí.

Parlamentní shromáždění OBSE dnes večer potvrdilo, že povolení ke vstupu do země nebylo uděleno ani švédskému poslanci Aminu Jabarovi. Jabar Amin za švédské Zelené dnes agentuře TT řekl, že byl zadržen při příletu na istanbulské letiště a že mu byl zabaven pas.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Pouštní dohoda" nebude. EU odmítá na summitu s arabskými státy řešit…

22.02.2019 13:04 Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy…

Změna plánu: Jak to bude s odchodem amerických vojáků ze Sýrie?

22.02.2019 12:03 Aktualizováno Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v zemi na určitou dobu "malou mírovou…

Írán zahájil vojenské manévry, bude odpalovat rakety z ponorky

22.02.2019 11:19 Íránské námořnictvo dnes ve strategickém Hormuzském průlivu zahájilo rozsáhlé cvičení, během něhož…

Co přivedlo mladé ženy do Islámského státu? Expert vyvrací zažitý mýtus

22.02.2019 00:01 Další osud Shamimy Begumové, britské dívky, která uprchla z domova a přidala se k Islámskému státu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama