Turecko odmítlo vstup do země dvěma volebním pozorovatelům pověřeným OBSE

Ankara – Už v neděli se budou v Turecku konat prezidentské volby. Úřady dnes do země nevpustily dvojici poslanců z Německa a Švédska. Potvrdila to dnes Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), z jejíhož pověření měli oba zákonodárci působit jako pozorovatelé. Podle ahentury DPA tak hrozí další zatěžkávací zkouška německo-tureckých vztahů.

Přidejte svůj názor

Turecká vlajka, ilustrační fotografie

Agentura DPA uvedla, že poslanci německé krajně levicové strany Andreji Hunkovi bylo krátce před jeho odletem z Vídně do Ankary sděleno, že mu účast na pozorovatelské misi OBSE nebyla povolena. Chvíli před startem musel vystoupit z letadla.

Hunko byl v Turecku už loni v dubnu jako pozorovatel při referendu, v němž voliči těsně schválili novelu ústavy měnící parlamentní systém v zemi na prezidentský. V té souvislosti Hunko hovořil o "nedemokratických a neférových podmínkách" hlasování. Turecká vláda ho obvinila ze sympatií vůči zakázané Kurdské straně pracujících (PKK), kterou považuje za teroristickou organizaci, a zpochybnila jeho objektivitu.

Poslanec Mustafa Yeneroglu z turecké vládní strany AKP dnes zopakoval, že Hunko je "horlivý podporovatel" PKK. Hunko dnešní zákaz označil za bezprecedentní útok na mezinárodní pozorovatelské mise. Německý ministr zahraničí Heiko Maas podle něj musí u turecké vlády prosadit, aby se mohli němečtí poslanci bez překážek účastnit volebních pozorovatelských misí.

Parlamentní shromáždění OBSE dnes večer potvrdilo, že povolení ke vstupu do země nebylo uděleno ani švédskému poslanci Aminu Jabarovi. Jabar Amin za švédské Zelené dnes agentuře TT řekl, že byl zadržen při příletu na istanbulské letiště a že mu byl zabaven pas.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Egyptě pustili na kauci syny exprezidenta Mubaraka, kauza otřásla i…

20.09.2018 21:30 Káhira - Egyptský soud dnes propustil na kauci syny bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka…

Německo trne hrůzou z návštěvy Erdogana. Turecko couvlo, velký projev…

20.09.2018 10:23 Berlín - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během návštěvy Německa na konci září nevystoupí…

Na hranicích Pásma Gazy teče krev, izraelská armáda střílí ostrými náboji

20.09.2018 10:02 Gaza - Při protestech na hranicích palestinského Pásma Gazy s Izraelem zahynul v noci na dnešek…

V syrském Idlibu ustalo bombardování, lidé se konečně vrací domů

19.09.2018 21:20 Damašek - Tisíce lidí, kteří nedávno opustili své domovy kvůli násilnostem na severozápadě Sýrie,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama