Pořádná facka Erdoganovi? Na mítink opozičního kandidáta přišlo 2,5 milionu lidí

Ankara - V neděli 24. června se budou v Turecku konat prezidentské a parlamentní volby. Za jejich favorita je sice pokládán Recep Tayyip Erdogan, jeho vítězství ale zdaleka nemusí být triumfální. Na volební mítink hlavního kandidáta opozice Muharrema Inceho přišlo ve čtvrtek ve městě Izmir na 2,5 milionu lidí.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Muharrem Ince

Číslo, která uvedli organizátoři akce, nelze nezávisle ověřit. Fotografie z mítinku však ukazují zcela zaplněné nábřeží i přilehlé ulice tohoto přístavního městě na západě země.

zdroj: YouTube

"Erdogan je unavený, osamocený a arogantní muž," popsal Ince svého protikandidáta. Erdogan je podle průzkumů favoritem voleb, i když zřejmě zvítězí až ve druhém kole 8. července. 

Ince oslovil dav s projevem, v němž si na adresu Erdogana i zavtipkoval. Řekl mimo jiné, že čtyřiašedesátiletý prezident "neprohraje", i když se prezidentem stane o deset let mladší Ince, protože on sníží dvoucifernou inflaci a vylepší tak finanční situaci důchodců.

Kandidát Lidové republikánské strany (CHP) Ince mimo jiné slíbil, že až se stane prezidentem, zruší do 48 hodin v zemi výjimečný stav. Ten zavedl Erdogan v roce 2016 po pokusu armády o puč. Ince chce také vrátit plnou nezávislost centrální bance, která podle něj i některých ekonomů podléhá Erdoganovou vlivu. Ince také slíbil, že po usmíření se Sýrií zajistí návrat 3,5 milionu uprchlíků, kteří do Turecka před válkou utekli.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš měl v Izraeli napilno: Navštívil inovační centrum, památník…

20.02.2019 17:23 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš dnes na závěr své návštěvy Izraele navštívil v Jeruzalémě památník Jad vašem,…

Klimatické změny povedou k masivní migraci i válkám, varují experti.…

20.02.2019 16:08 Klimatické změny představují hlavní bezpečnostní a existenciální hrozby. Na takovém závěru se…

Bude se Izrael omlouvat? Do roztržky s Polskem se vložila velvyslankyně USA

20.02.2019 15:27 Aktualizováno Velvyslankyně Spojených států ve Varšavě dnes vyzvala Izrael, aby se omluvil Polsku za výroky svého…

Bitva mezi Íránem a USA je na maximu, hřímá Ruhání. Jeho ministr si…

20.02.2019 13:49 Napětí mezi Teheránem a Washingtonem je na maximu. Prohlásil to dnes podle íránské státní televize…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama