V Rakce platí výjimečný stav a zákaz vycházení, do města pronikli radikálové IS

Rakka - Radikálové z Islámského státu (IS) pronikli do syrské Rakky s cílem páchat bombové útoky. Arabsko-kurdská koalice SDF proto ve městě vyhlásila třídenní zákaz vycházení a výjimečný stav.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bojovníci Islámského státu

Rakka byla dříve hlavní baštou IS v Sýrii, loni v říjnu ji ale dobyla SDF s podporou mezinárodní koalice pod velením USA.

Bezpečnostní složky spřízněné s SDF zákaz vycházení oznámily v sobotu večer. Platit má od dnešního svítání do úterý. "Naše zpravodajské služby obdržely informace o tom, že do města vstoupili teroristé spříznění s IS, kteří chtějí páchat útoky," uvádí se v prohlášení bezpečnostních složek.

Podle místních zdrojů se v uplynulých týdnech zvýšilo napětí mezi většinovými arabskými obyvateli města a převážně kurdskou SDF a minulý měsíc se v této souvislosti konalo několik protestů. Demonstranti si přáli, aby SDF z města odešla. Protesty, byly potlačeny.

Mnoho ze 100.000 obyvatel města podle místních obyvatel nesouhlasí s tím, že musí podstoupit vojenskou službu a tvrdí, že kurdské vedení města většinovou arabskou populaci diskriminuje. SDF obvinění odmítá a tvrdí, že místní úřady spravují obyvatelé města, a rovněž uvádí, že hodlá napravit roky diskriminace Kurdů ze strany vládnoucí Socialistické strany arabské obrody (Baas).

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Pouštní dohoda" nebude. EU odmítá na summitu s arabskými státy řešit…

22.02.2019 13:04 Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy…

Změna plánu: Jak to bude s odchodem amerických vojáků ze Sýrie?

22.02.2019 12:03 Aktualizováno Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v zemi na určitou dobu "malou mírovou…

Írán zahájil vojenské manévry, bude odpalovat rakety z ponorky

22.02.2019 11:19 Íránské námořnictvo dnes ve strategickém Hormuzském průlivu zahájilo rozsáhlé cvičení, během něhož…

Co přivedlo mladé ženy do Islámského státu? Expert vyvrací zažitý mýtus

22.02.2019 00:01 Další osud Shamimy Begumové, britské dívky, která uprchla z domova a přidala se k Islámskému státu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama