Podvody při iráckých volbách? Lístky z některých regionů se musí přepočítat

Bagdád - Irák pod dozorem pozorovatelů OSN přepočítá hlasovací lístky z květnových parlamentních voleb jen v těch oblastech, kde panuje podezření z podvodů či formálních chyb.

Přidejte svůj názor

Irák

Květnového hlasování vyhrála koalice kolem duchovního Muktady Sadra, dosavadní irácký parlament ale nařídil kvůli nesrovnalostem ruční přepočítání hlasů.

Na základě dnešního rozhodnutí soudců se ale hlasovací lístky budou přepočítávat jen tam, kde vzniklo podezření, že docházelo k volebním podvodům, nebo tam, kde zápisy o hlasování obsahovaly formální stížnosti na průběh voleb.

Volební urny se z míst, která budou vybrána k přepočítání, přesunou do Bagdádu, kde se hlasy ručně přepočtou za přítomnosti pozorovatelů OSN. Přesné místo a čas přepočítání soudci stanoví později.

Volby se v Iráku konaly v květnu a byly první od loňské porážky radikální organizace Islámský stát (IS), která od roku 2014 okupovala asi třetinu Iráku. Poprvé byl použit elektronický volební systém, který voliče identifikuje podle biometrických znaků a který měl umožnit rychlejší a přesnější sečtení hlasů. Z mnoha volebních okrsků ale přišly stížnosti na podvody a nefunkční volební zařízení.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaderné zbraně v rukou arogantního monarchy? Hrozba sílí, zní z USA

23.02.2019 00:01 Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán se prezentuje agresivními kroky proti svým domácím…

Írán jadernou dohodu navzdory sankcím USA dodržuje

22.02.2019 20:42 Írán navzdory sílícím americkým sankcím dodržuje limity jaderné dohody, kterou vedle Teheránu…

"Pouštní dohoda" nebude. EU odmítá na summitu s arabskými státy řešit…

22.02.2019 13:04 Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy…

Změna plánu: Jak to bude s odchodem amerických vojáků ze Sýrie?

22.02.2019 12:03 Aktualizováno Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v zemi na určitou dobu "malou mírovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama