Bombardování v jihozápadní Sýrii má 46 obětí. Děti neochránil ani kryt ve sklepě

Damašek - Bombardování jihozápadní syrské provincie Dará, jejíž části ovládají povstalci, si od středy vyžádalo životy 46 lidí, včetně dětí. Z oblasti už uteklo na 50 tisíc civilistů, míří k jordánské hranici.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Bojová letka RF v Sýrii

Mezi zabitými je i 17 lidí, kteří se schovávali ve sklepě ve městě Musajfrá. Bylo mezi nimi pět dětí. Celkem od začátku deset dnů trvající ofenzivy přišlo o život 93 lidí. S odkazem na dnešní sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a boje v Sýrii dlouhodobě monitoruje, o tom informovala agentura Reuters. 

OSN oznámila, že přerušila v důsledku bombardování vysílání humanitární pomoci do jihosyrské provincie Dará. 

Poradce OSN pro humanitární otázky Jan Egeland informoval, že už dva dny nejsou vypravovány přes jordánsko-syrskou hranici humanitární konvoje, protože chybí bezpečnostní garance od bojujících stran. Vyzval také Jordánsko, aby změnilo názor a otevřelo svoje hranice prchajícím civilistům, kteří se začali tísnit na hranicích. Upozornil, že v oblasti žije na 750.000 civilistů.

Hlavní syrský opoziční vyjednavač Násir Harírí dnes odsoudil "americké mlčení" v souvislosti s ofenzivou na jihozápadě Sýrie a řekl, že jeho důvodem může být pouze "zákeřná dohoda".

Syrský prezident Asad nedávno řekl, že jeho vláda bude usilovat o dohodu s povstalci, ale bude-li to nutné, použije k ovládnutí tohoto území armádu. Povstalci zase vzkázali, že Asadovi neustoupí ani z pídě území.

Damašek ani Moskva se k tvrzení SOHR nevyjádřily, dlouhodobě nicméně trvají na tom, že na civilisty neútočí. "Ani nedokážeme nálety spočítat... hýbe se pod námi dům," uvedl Abdalláh Mahámíd, který patří k povstalcům ve městě Dará.

zdroj: YouTube

Abú Džihád, který je jiným představitelem rebelů, uvedl, že boje jen od středy přinutily nejméně 11.000 osob opustit domovy. Pokud bude ofenziva nadále eskalovat, čím dál více lidí přijde k hranici s Jordánskem a Golanskými výšinami.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaderné zbraně v rukou arogantního monarchy? Hrozba sílí, zní z USA

23.02.2019 00:01 Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán se prezentuje agresivními kroky proti svým domácím…

Írán jadernou dohodu navzdory sankcím USA dodržuje

22.02.2019 20:42 Írán navzdory sílícím americkým sankcím dodržuje limity jaderné dohody, kterou vedle Teheránu…

"Pouštní dohoda" nebude. EU odmítá na summitu s arabskými státy řešit…

22.02.2019 13:04 Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy…

Změna plánu: Jak to bude s odchodem amerických vojáků ze Sýrie?

22.02.2019 12:03 Aktualizováno Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v zemi na určitou dobu "malou mírovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama