Úsvit kávové kultury na Blízkém východě! Libanon se vrací ke své staré dobré tradici

Bejrút - Před vypuknutím občanské války byly Libanon a zejména jeho hlavní město Bejrút doslova kolébkou milovníků kávy. Téměř všechny arabské intelektuály lákalo se do této země, která si jako jedna z mála na Blízkém východě udržela poměrně liberální a multikulturní ráz, podívat nejen za účelem návštěvy jejích památek, nýbrž i ochutnáním místní kávy. Nyní se opět objevují tendence obnovit libanonskou baristickou kulturu. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Přidejte svůj názor

Pití kávy může být pro vaše tělo velmi prospěšné

Řady stolů rozprostřených v ulici Hamra byly v dřívějších dobách doslova magnetem pro arabské intelektuály, akademiky, studenty, malíře, umělce, spisovatele a jiné zástupce tamních elit, kteří za popíjení silné arabské kávy diskutovali na různá témata od soumraku do úsvitu.

"Pro mě bylo toto období přímo magické. Bylo to celé hlavně o dobrých lidech kolem sebe. Všichni jsme se tam potkávali, chodili do biografu a debatovaly o tématech, která nás všechny spojovaly," říká dnes 81letý Cesar Nammour, bývalý sběratel umění.

V době před občanskou válkou bylo popíjení kávy pouze jedním z detailů tehdejšího libanonského života. Tamní inteligence si jí pouze zpestřovala svůj život a vše se točilo ohledně jiných věcí. Nicméně právě protože doba tehdejšího relativně poklidného života je v myslích Libanonců spojena právě s kávou, objevují se v dnešní době snahy toto obnovit. Díky tomu se v Bejrútu pomalu a jistě rodí nová generace baristů, která si chce dát na přípravu kávy víc záležet, aby si jí strávníci mohli patřičně vychutnat.

Jenom v okolí Bejrútu se zrodila řada speciálních kaváren, v nichž se mladí nadšenci učí správně připravovat kvalitní a nefalšovanou arabskou kávu. "Svůj život jsem chtěla zasvětit přípravě té správné kávy. Mnoho lidí svůj život promrhá pouhou konzumací kávy, ale už si nedokáže vychutnat i její kvalitu, mezi níž patří i lidé, s nimiž jí pijeme.

Někteří zase buď pijí nekvalitní kávu, ale s dobrými lidmi, nebo kvalitní kávu ve špatné společnosti. To, čeho my chce dosáhnout je, aby bylo splněno obojí, tedy kvalitní káva s dobrými lidmi kolem sebe," řekla Dalja Jaffalová, 31letá majitelka spolumajitelka kavárny Kalei, nacházející se v umělecké čtvrti, ve východním Bejrútu. 

Země kávy

Libanon patří mezi země s největší spotřebou kávových zrnek na Blízkém východě. Podle statistik Mezinárodní organizace pro kávu činí spotřeba kávy v Libanonu 4,8 kg na osobu ve srovnání s 2,8 kg na osobu ve Velké Británii. Z velké většiny se jedná o kávu, vařenou v tureckém stylu, tedy v malých kelímcích s hustou černou kapalinou, jež je proslulá i u nás, v České republice.

Kromě tradičních destinací spojených s výrobou kávy, mezi něž patří zejména latinskoamerické a africké země, si Blízký východ drží svojí ustálenou tradici kávové i čajové kultury. Srdcem výroby arabské kávy byl vždy Libanon. Například Café Younes podniká už od roku 1935. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mluvčí IS se objevil na nové nahrávce: Evakuace lidí z Baghúzu nás…

18.03.2019 22:14 Evakuace slabých a chudých ze syrského Baghúzu Islámský stát (IS) neoslabí. V nahrávce to sdělil…

Belgičan dostal za členství v IS trest smrti

18.03.2019 18:27 Irácký soud dnes vynesl trest smrti nad Belgičanem, který bojoval v řadách teroristické organizace…

Izrael uzurpuje Palestince. Připravil je o možnost rozvoje, láteří…

18.03.2019 15:38 Izrael připravil miliony Palestinců o přístup k čisté vodě a přitom využívá jejich území k těžbě…

Turecko a Írán spojily síly, v horách podnikly vojenskou operaci proti…

18.03.2019 15:14 Turecko a Írán dnes podnikly společnou operaci proti ozbrojencům ze zakázané turecké Strany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama