Turecko si dnes připomíná druhé výročí vojenského převratu

Ankara - Turecko si dnes připomíná druhé výročí zmařeného pokusu části armády o puč proti vládě a prezidentovi. Na řadě míst v zemi se konají vzpomínkové akce.

Přidejte svůj názor

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016): Lidé vyšli do ulic

Sérii vzpomínkových a pietních akcí zahájil Erdogan účastí na modlitbách se čtením z koránu v mešitě v Ankaře. Hlava úřadu pro náboženské záležitosti Ali Erbas se modlil za 250 zabitých a téměř 2200 zraněných během potlačování převratu. Řekl, že tito lidé se postavili proti "zrádcům, kteří jsou figurkami cizích mocností". Zabito bylo i nejméně 35 údajných iniciátorů puče. Erdogan recitoval verše v arabštině.

"Nezapomeneme na 15. červenec (2016) a nedovolíme, aby byli (zabití protivníci pučistů) zapomenuti," řekl Erdogan během setkání s příbuznými 250 obětí bojů proti pučistům.

Večer v 18:00 místního času (20:00 SELČ) má Erdogan pronést v Istanbulu projev poblíž mostu, který pučisté před dvěma roky dostali pod kontrolu a kde zabili desítky lidí, kteří se proti nim postavili.

Dva roky po krvavých událostech, jejichž cílem bylo jeho svržení, byl Erdogan letos zvolen na další pětileté funkční období a jeho pozice se díky zavedení prezidentského systému, schváleného loni v referendu, ještě významně posílila. Moc je od nynějška výrazněji soustředěna v rukou prezidenta, který může po zrušení funkce premiéra sestavovat vládu podle libosti, vydávat dekrety a stanovovat rozpočet.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Až 80 000 tureckých vojáků by mohlo vtrhnout do Sýrie

17.01.2019 15:48 Ankara má pro invazi do Sýrie připraveno 80 000 vojáků, tvrdí turecký provládní deník. Pokud by…

Nizozemská novinářka si šla v Turecku prodloužit vízum, dopadlo to s ní zle

17.01.2019 13:46 Aktualizováno Turecko dnes vyhostilo nizozemskou novinářku, která pracuje pro největší nizozemský ekonomický…

Stažení amerických sil ze Sýrie se odkládá? Podle analytiků IS ukázal, že…

17.01.2019 12:23 Triumfální prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o vítězství USA nad Islámským státem v…

Začnou Saúdské Arabky prchat od rodin? Hrozí jim smrt, další dívka hledá…

17.01.2019 09:44 Další občanka Saúdské Arábie požádala prostřednictvím sociálních sítí o ochranu před svým otcem.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama