Írán žene USA před Mezinárodní soudní dvůr, prý porušily smlouvu z roku 1955

Teherán/Haag - Írán podal u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Spojené státy. Znovuzavádění sankcí v souvislosti s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody je podle Teheránu v rozporu s bilaterální dohodou z roku 1955.

Přidejte svůj názor

Írán, ilustrační foto

"Írán včera (v pondělí) věc proti Spojeným státům představil Mezinárodnímu soudnímu dvoru," uvedl soud v Haagu v prohlášení s tím, že se Írán takto postavil proti rozhodnutí Donalda Trumpa z 8. května odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a obnovit proti islámské republice sankční opatření.

Podle íránského ministerstva zahraničí Spojené státy svým rozhodnutím porušily mezinárodní závazky, zejména ve vztahu k íránsko-americké smlouvě o přátelství z roku 1955. Dokument byl při sporech mezi Teheránem a Washingtonem citován již v minulosti. USA a Írán nicméně od roku 1980 neudržují diplomatické vztahy.

ICJ je orgánem OSN, jehož úlohou je řešit spory mezi státy. Írán po soudu žádá, aby USA nařídil alespoň dočasně sankce zrušit. Dalším krokem by podle Reuters mělo být jednání, při kterém se USA zřejmě postaví proti íránské žádosti a budou argumentovat tím, že věc nespadá pod jurisdikci Mezinárodního soudního dvora. Soud zatím datum, kdy učiní další kroky, nestanovil.

Spojené státy odmítly žádost EU, aby evropským společnostem udělily výjimku ze sankcí vůči Íránu. Evropská komise přijala 6. června normu, která by měla evropským firmám pomoci vyrovnat se s důsledky protiíránských sankcí. Norma umožní EU neuznávat a nevykonávat rozsudky amerických soudů související se sankcemi a nerespektovat požadavky vyplývající ze sankcí, včetně dožádání ze strany amerických soudů. Evropským firmám dává rovněž právo žádat o odškodnění za sankce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozvojová pomoc: Maďarsko podpoří tři nemocnice v Sýrii

22.01.2019 20:25 Maďarský stát pokryje v rámci rozvojového programu "Hungary Heps" roční náklady tří nemocnic ve…

Izraelská armáda při bombardování Sýrie zabila 21 lidí, zejména Íránců

22.01.2019 18:35 Aktualizováno Při nedělním izraelském bombardování Sýrie zemřelo 21 lidí, většina z nich byli Íránci. Uvedla to…

Jak poražený je "poražený" Islámský stát? Odborníci odhalují znepokojivý…

22.01.2019 12:28 Po pádu hlavního města Islámského státu, syrské Rakky, se zdálo, že nechvalně proslulá teroristická…

Pyrotechnici v Jemenu chtěli zneškodnit miny, vybuchly předčasně. Pět…

21.01.2019 21:22 Při explozi v provincii Maríb na východě Jemenu v neděli zahynulo pět expertů na odstraňování min.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama