V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím službám a vysoké nezaměstnanosti, informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Irák

V ropné metropoli Basra, jejíž infrastrukturu poznamenaly roky nedostatku investic, se konala demonstrace 3000 lidí před hlavním provinčním úřadem. "Lidé si přejí pád politických stran," byl slogan demonstrantů, který byl inspirován protesty během takzvaného arabského jara v roce 2011.

V Iráku se po parlamentních volbách, které se konaly 12. května, nedaří sestavit novou vládu. Očekávají se totiž výsledky ručního přepočítávání hlasů v některých provinciích. Přepočítávání nařídil parlament kvůli obviněním z podvodů. Podle dosud známých výsledků byla ve volbách nejúspěšnější koalice kolem duchovního Muktady Sadra. Současný premiér Hajdar Abádí přitom doufá ve vznik koaliční vlády, v jejímž čele by byl opět on. Demonstranti podle Reuters stojí na straně duchovního.

Abádí, který usiluje o druhý mandát, přislíbil, že jeho šíity vedená vláda bude financovat projekty v oblasti energetiky a vodovodů v Basře, kde je barva kohoutkové vody často hnědá, jelikož v ní je špína a bahno. Demonstranti ale Abádímu jeho sliby nevěří.

Dnes při demonstraci před velitelstvím polovojenské skupiny v Díváníji byl zastřelen civilista, kterému bylo kolem dvaceti let, uvedla agentura AFP s odvoláním na zdravotnické zdroje. Demonstranti podle Reuters házeli kameny.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozvojová pomoc: Maďarsko podpoří tři nemocnice v Sýrii

22.01.2019 20:25 Maďarský stát pokryje v rámci rozvojového programu "Hungary Heps" roční náklady tří nemocnic ve…

Izraelská armáda při bombardování Sýrie zabila 21 lidí, zejména Íránců

22.01.2019 18:35 Aktualizováno Při nedělním izraelském bombardování Sýrie zemřelo 21 lidí, většina z nich byli Íránci. Uvedla to…

Jak poražený je "poražený" Islámský stát? Odborníci odhalují znepokojivý…

22.01.2019 12:28 Po pádu hlavního města Islámského státu, syrské Rakky, se zdálo, že nechvalně proslulá teroristická…

Pyrotechnici v Jemenu chtěli zneškodnit miny, vybuchly předčasně. Pět…

21.01.2019 21:22 Při explozi v provincii Maríb na východě Jemenu v neděli zahynulo pět expertů na odstraňování min.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama