Mezinárodní soudní dvůr OSN nařídil SAE umožnit sjednocení katarských rodin

Amsterodam - Mezinárodní soudní dvůr OSN (ICJ) dnes nařídil Spojeným arabským emirátům, aby umožnily sjednocení katarských rodin, které trpí důsledky dlouhodobých diplomatických neshod obou zemí. Katar podal žalobu k ICJ začátkem června a obvinil emiráty z porušení povinností vyplývajících z mezinárodní konvence o odstranění rasové diskriminace. 

Přidejte svůj názor

Katar, ilustrační foto

ICJ se začal v červnu zabývat stížností Kataru na diskriminaci jeho občanů. Jde o součást regionálního sporu, který začal před rokem a v němž SAE, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt obvinily Katar z podpory terorismu a přerušily s ním vztahy.

SAE podle Kataru brání v návratu „tisícům Katařanů, kteří před současnou krizí žili v SAE, takže se tito lidé nemohou vrátit ke svým rodinám", přišli o práci i majetek nebo nemohou pokračovat ve studiu na školách v emirátech. SAE údajně také vyhrožují těm, kdo projeví sympatie Kataru.

Soudní dvůr ve svém verdiktu uvedl, že emiráty mají také umožnit katarským studentům, kteří v minulosti v emirátech studovali, studium dokončit.

Čtyři arabské státy přerušily vztahy s Katarem loni v červnu, zahájily pak ekonomický bojkot a zakázaly společnosti Qatar Airways využívat jejich vzdušný prostor. Byla také uzavřena jediná katarská pozemní hranice, a to se Saúdskou Arábií.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie přiznala zabití novináře. kauza zdaleka nekončí. Nové…

20.10.2018 19:44 Aktualizováno Saúdská Arábie dnes přiznala, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl na konzulátu v…

Ztrestat Saúdy za vraždu novináře? USA v ošemetné situaci, celý svět vře

20.10.2018 18:20 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump věří saúdskoarabskému vysvětlení smrti novináře Džamála Chášukdžího…

IS propustil šest z 27 rukojmích. Syrský režim zaplatil obří výkupné

20.10.2018 08:29 Teroristická organizace Islámský stát (IS) osvobodila šest z 27 rukojmích, které zadržovala od…

Důvody brutální vraždy saúdského novináře? Politolog zmiňuje překvapivou…

20.10.2018 00:01 NÁZOR – Zjevně barbarské zabití Džamála Chášakdžího ukazuje důležité věci nejen o Saúdské Arábii,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama