V Pásmu Gazy jedná vedení Hamásu. Izrael ve střehu, Netanjahu mimořádně svolal vládu

Jeruzalém - Na jednání palestinského Hamásu přijeli do Pásma Gazy i jeho exiloví členové, včetně druhého nejvyššího šéfa hnutí Sáliha Arúrího. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kvůli vývoji v Gaze svolal na neděli mimořádné zasedání vlády.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Palestina

Sálih Arúrí pobýval v exilu osm let. Do Pásma dorazil v noci na dnešek z Egypta, který se snaží o dohodu mezi Hamásem a palestinskou stranou Fatah a o příměří mezi Hamásem a Izraelem. 

V Káhiře před několika dny jednal také blízkovýchodní zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov, který označil rozhovory za "pozitivní" a vyjádřil naději ohledně příměří mezi Izraelem a Palestinci.

Hnutí Hamás dnes uvedlo, že jde o první jednání celého jeho politického vedení po dlouhé době v Gaze a že dostalo záruky od Izraele stran Arúrího bezpečnosti. Izraelská vláda totiž považuje tohoto stoupence tvrdé linie za zločince a viní ho z řady útoky proti Izraeli.

Nynější jednání zprostředkovaná Egyptem mají uklidnit situaci v Pásmu Gazy, na jehož hranicích si protesty proti Izraeli vyžádaly od konce března životy na 155 Palestinců a jednoho izraelského vojáka. Protesty vypukly v souvislosti se 70. výročím založení státu Izrael jako demonstrace za právo Palestinců vrátit se na území, která kdysi obývali.

Jednání v Káhiře se účastnili také zástupci strany Fatah, která vládne na Západním břehu Jordánu a která se snaží Hamás přesvědčit, aby ji předal administrativní kontrolu nad Pásmem Gazy. Podle deníku The Jerusalem Post ale není jasné, zda se zástupci znesvářených palestinských stran v Káhiře setkali. Podle nepotvrzených zpráv některých arabských médií by jejich delegace měly opět jet do Káhiry o víkendu.

Hamás a Fatah podepsaly loni v říjnu v Káhiře dohodu o politickém usmíření, kterou se ale zatím nepodařilo uvést do praxe. 

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IS je na pokraji porážky. Kurdové dobyli poslední baštu

16.02.2019 13:06 Aktualizováno Velitel sil arabsko-kurské koalice SDF, bojujících o poslední baštu teroristické organizace…

Írán žádá Pákistán, aby zakročil proti útočníkům gardisty

16.02.2019 12:43 Írán vyzval sousední Pákistán, aby zakročil proti povstalcům, kteří stojí za středečním útokem na…

V Afghánistánu postavili ze sovětských raket celou vesnici

16.02.2019 12:12 Sovětská vojska se sice stáhla z Afghánistánu před 30 lety, ale šrámy z této války jsou dodnes…

Naštvaná Indie obvinila z bombového útoku v Kašmíru Pákistán

15.02.2019 21:31 Indický premiér Naréndra Módí dnes slíbil "drtivou odpověď" za čtvrteční bombový útok v indické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama