Spolčení s ďáblem? Saúdové platí Al-Káidě za boj v Jemenu, USA o tom dobře vědí

Rijád - Mezinárodní koalice v čele Saúdskou Arábií, která se od roku 2015 zapojila do války v Jemenu, využívá teroristy z Al-Káida. Některé z nich rekrutuje do svých oddílů pro boj proti šíitským povstalcům a platí jim i za to, že opustí ovládané území. Podle agentury AP o těchto praktikách dobře vědí i někteří američtí činitelé.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto

AP svá tvrzení zakládá na rozhovorech s dvěma desítkami jemenských státních zaměstnanců, vojenských velitelů, kmenových vůdců i několika členů Al-Káidy. 

"Raději se spojíme s ďáblem, abychom porazili Húsíe (šíitské povstalce)," odpověděli prý poradci guvernéra provincie Táizz, když velitele vládních jednotek upozorňoval na to, že ve vládních jednotkách jsou bojovníci Al-Káidy. Tato teroristická skupina prosazuje radikální výklad sunnitské větve islámu, takže jejími nepřáteli jsou šíité.

Zaměstnanci místní radnice města Táizz řekli, že místním velitelem vládních oddílů se stal loni i jistý Adnán Rúzik, bývalý člen Al-Káidy, který byl předtím v oblasti znám jako únosce a vrah. Podle AP figuruje i na jednom videu, na němž zabíjí klečícího muže. Tento rekrutovaný velitel dostal za boje proti šíitům 12 milionů dolarů od jemenského ministerstva obrany. Rúzik to odmítl a agentuře AP řekl, že "v oblasti Táizzu Al-Káida přítomna není".

Podle agentury AP Saúdská Arábie uzavřela řadu dohod s bojovníky Al-Káidy, aby je donutila opustit ovládané území v Jemenu. Mnohdy jim přitom umožnila volný odchod i se zbraněmi a bojovým vybavením. 

Chaosu v Jemenu využívá místní odnož Al-Káidy - Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), která tam má podle odhadu USA asi šest až osm tisíc členů. Jejich počet ale roste, i díky tomu, že na frontě v boji proti Húsíům rekrutuje nové členy. "Pošleme tam dvacet bojovníků a vrátí se jich sto," sdělil agentuře AP anonymně jeden z velitelů Al-Káidy prostřednictvím kódované mobilní aplikace.

"Někteří z americké armády dobře vědí, že podporou koalice v Jemenu pomáhají i tamní odnoži Al-Káidy," řekl analytik Michael Horton, který se zabývá studiem terorismu. "Ale podpora SAE a Saúdské Arábie proti tomu, co USA vidí jako íránský expansionismus, má přednost před bojem proti Al-Káidě," uvedl Horton.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sestřelení ruského letadla? Izrael přivezl do Moskvy důkazy, spekulace…

21.09.2018 10:29 Moskva - Izraelští vojáci přivezli do Moskvy 40 stran důkazů, že neměli nic společného se…

V Egyptě pustili na kauci syny exprezidenta Mubaraka, kauza otřásla i…

20.09.2018 21:30 Káhira - Egyptský soud dnes propustil na kauci syny bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka…

Německo trne hrůzou z návštěvy Erdogana. Turecko couvlo, velký projev…

20.09.2018 10:23 Berlín - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během návštěvy Německa na konci září nevystoupí…

Na hranicích Pásma Gazy teče krev, izraelská armáda střílí ostrými náboji

20.09.2018 10:02 Gaza - Při protestech na hranicích palestinského Pásma Gazy s Izraelem zahynul v noci na dnešek…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama