Spolčení s ďáblem? Saúdové platí Al-Káidě za boj v Jemenu, USA o tom dobře vědí

Rijád - Mezinárodní koalice v čele Saúdskou Arábií, která se od roku 2015 zapojila do války v Jemenu, využívá teroristy z Al-Káida. Některé z nich rekrutuje do svých oddílů pro boj proti šíitským povstalcům a platí jim i za to, že opustí ovládané území. Podle agentury AP o těchto praktikách dobře vědí i někteří američtí činitelé.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto

AP svá tvrzení zakládá na rozhovorech s dvěma desítkami jemenských státních zaměstnanců, vojenských velitelů, kmenových vůdců i několika členů Al-Káidy. 

"Raději se spojíme s ďáblem, abychom porazili Húsíe (šíitské povstalce)," odpověděli prý poradci guvernéra provincie Táizz, když velitele vládních jednotek upozorňoval na to, že ve vládních jednotkách jsou bojovníci Al-Káidy. Tato teroristická skupina prosazuje radikální výklad sunnitské větve islámu, takže jejími nepřáteli jsou šíité.

Zaměstnanci místní radnice města Táizz řekli, že místním velitelem vládních oddílů se stal loni i jistý Adnán Rúzik, bývalý člen Al-Káidy, který byl předtím v oblasti znám jako únosce a vrah. Podle AP figuruje i na jednom videu, na němž zabíjí klečícího muže. Tento rekrutovaný velitel dostal za boje proti šíitům 12 milionů dolarů od jemenského ministerstva obrany. Rúzik to odmítl a agentuře AP řekl, že "v oblasti Táizzu Al-Káida přítomna není".

Podle agentury AP Saúdská Arábie uzavřela řadu dohod s bojovníky Al-Káidy, aby je donutila opustit ovládané území v Jemenu. Mnohdy jim přitom umožnila volný odchod i se zbraněmi a bojovým vybavením. 

Chaosu v Jemenu využívá místní odnož Al-Káidy - Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), která tam má podle odhadu USA asi šest až osm tisíc členů. Jejich počet ale roste, i díky tomu, že na frontě v boji proti Húsíům rekrutuje nové členy. "Pošleme tam dvacet bojovníků a vrátí se jich sto," sdělil agentuře AP anonymně jeden z velitelů Al-Káidy prostřednictvím kódované mobilní aplikace.

"Někteří z americké armády dobře vědí, že podporou koalice v Jemenu pomáhají i tamní odnoži Al-Káidy," řekl analytik Michael Horton, který se zabývá studiem terorismu. "Ale podpora SAE a Saúdské Arábie proti tomu, co USA vidí jako íránský expansionismus, má přednost před bojem proti Al-Káidě," uvedl Horton.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Íránu soudí prezidentova bratra. Měl se dopustit finančních podvodů

19.02.2019 20:01 V Íránu dnes začal proces s prezidentovým bratrem Hosejnem Ferejdúnem, spolu s dalšími čtyřmi lidmi…

Polsko dál hrotí diplomatickou roztržku. Za "skandální výrok" chce od…

19.02.2019 18:02 Aktualizováno Varšava očekává oficiální omluvu od Izraele za výroky o polském antisemitismu, které ji přiměly…

Kurdové rozjeli riskantní operaci: Do oblasti ovládané IS poslali auta pro…

19.02.2019 16:22 Do poslední enklávy, kterou má v Sýrii v rukou Islámský stát (IS), dnes vjely nákladní automobily,…

Babiš si v Izraeli vyzkoušel autonomně řízené auto, "supertechnologie" ho…

19.02.2019 16:12 Premiér Andrej Babiš dnes v Izraeli navštívil vývojové centrum společnosti Mobileye a vyzkoušel si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama