Začal nový globální konflikt? Diplomat hovoří o "jaderné zbrani"

NÁZOR - Na Blízkém východě vypukl první velký globální konflikt 21. století, varuje bývalý americký diplomat Brett Bruen v komentáři pro server CNN. Ředitel konsultační společnosti Global Situation Room poukazuje, že tohoto střetu se neúčastní Írán, faktorem není ani Islámský stát a v centru se nenachází dokonce ani Izrael.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

USA, ilustrační foto

Ekvivalent jaderné zbraně

Prvotní výstřely do bitvy o postamerickou éru vyšly ze Saúdské Arábie, přičemž tento mocenský boj rozpoutal ústup USA ze světové scény, konstatuje Bruen. Poukazuje na dva incidenty z uplynulého týdne, které naznačují, že Rijád již zdaleka neoperuje v rámci západních limitů.

Prvním z nich byla oprávněná obecná kritika kanadského velvyslance za uvěznění aktivistek za ženská práva, na níž Rijád nereagoval vlastním prohlášením, ale prostým přerušením styků, připomíná ex-diplomat. Za druhý incident označuje letecký útok Saúdskou Arábií vedené koalice v Jemenu, při němž zahynuly desítky dětí, ale namísto omluvy přišla obhajoba úderu, který Rijád označil za legitimní vojenskou operaci.

"Zdá se, že zpráva zní: již necítíme potřebu naplňovat cizí očekávání," píše konzultant. Poukazuje, že americký prezident Donald Trump rezignoval na roli USA coby principiálního zdroje světové stability a Washington již neuzavírá čestná spojenectví a nedrží se tradic, jeho zahraniční politika se neřídí souborem hodnot či vizí inkluzivního světa a v rámci politiky "Amerika především" ponechává ostatní země, například Kanadu, bez podpory.

Kritika za porušování lidských práv by přitom pro Saúdskou Arábii neměla být ničím novým, zdůrazňuje Bruen. Připomíná, že USA zpravidla Rijád pokárají, ten se ohradí a následuje návrat k běžnému obchodu, a proto Kanada očekávala podobnou reakci na kritický tweet svého velvyslance.   

Rijád se místo toho uchýlil ke kroku, který je v diplomatickém světě ekvivalentem jaderné zbraně - nejenže kanadského velvyslance vyhostil, ale přerušil veškerý obchod a dokonce nechal převést do jiných zemí v Kanadě hospitalizované saúdskoarabské občany, uvádí vysloužilý diplomat. Deklaruje, že šlo o víc než reakci na tvrdý tweet a saúdští vůdci hodlají přetvořit své vztahy se světem, jelikož vědí, že USA již zřejmě nepřispěchají na pomoc lidskoprávním aktivistům a spojencům.   

"Tato nepřiměřená reakce vysílá silnou zprávu dalším zemím, aby zvážily kritiku (saúdského) jednání," vysvětluje Bruen. Podotýká, že Rijád si uvědomil, že dochází k přepisování pravidel a přesunu vlivu, čehož se ropná mocnost pokouší využít. USA pouze přihlížejí, oběma zemím vzkázaly, ať si spor vyřeší mezi sebou, což v diplomatickém jazyce znamená, že Kanada zůstala osamocena, konstatuje ředitel. Dodává, že Ottawa může hrdě a principiálně protestovat proti šikaně a nepřípustnému jednání, ale spor zřejmě nakonec prohraje.

Západ musí vystoupit z defenzivy

Vstupujeme do éry, kdy moc bude častěji zakládat právo, žádná osamocená země nedokáže tento tektonický otřes světového řádu ovlivnit a pravidelné otřesy budou narušovat a poškozovat mezinárodní instituce i ideály, na nichž stojí, očekává bývalý diplomat. Soudí, že Kanada, Francie - a jednou možná i USA - mohou proti tomuto trendu vystoupit, pokusit se jít případem, ale ostatní budou využívat přínosů tohoto geopolitického posunu.     

Západní sankce proti zemím porušujícím pravidla nebudou v budoucnu stačit, jejich přitažlivost ztratila většinu svého lesku a Západ jednoduše nebude mít dostatek síly, aby světu vnutil svou vůli, tvrdí konzultant. Očekává, že Saúdská Arábie, Čína, Rusko a další nastupující mocnosti budou hrát dle vlastních pravidel, budou nabízet vlastní odměny, budou schopné uplatňovat vlastní tresty a mnoho podmínek a obav, které byly spojeny s angažmá Západu, ustoupí stranou.

Nemusí jít o jasnou náhradu světa, kde dominovaly Spojené státy, ale zajisté půjde o boj o vliv a zůstává otázkou, co mohou kanadští či francouzští politici jako Justin Trudeau a Emmanuel Macron v této fázi učinit, uvádí vysloužilý diplomat. Za první možný krok považuje přesvědčivější a realističtější vytýčení svých společných hodnot a vize světa, za druhý pak celkově pragmatičtější přístup.

"Vágní hodnoty jako lidská práva a demokracie se dnes těžkou prodávají. Místo toho by se měli zaměřit na hmatatelné hodnoty, které vytvářejí. Jde o svět, který vám dal internet, iPhone a další velké inovace čekající hned za rohem," pokračuje Bruen. Západ podle něj musí přejít do ofenzivy, protože dnes tráví příliš času reakcemi, odpověďmi a nápravou škod, ale na místě je agresivnější obrana a pokus tlačit do defenzivy naopak ty, kteří ohrožují západní styl života.

Velký počet zemí a obyvatel Západu považoval mnoho věcí v éře americké vůdčí role za samozřejmost a dalo se spolehnout na to, že západní politici budou činit to, co je správné, poukazuje konzultant. Varuje, že tato éra pozvolna končí.

Moc se nicméně tříští nejen mezi další země, ale také vertikálně - Kanadě na pomoc nepřišla americká vláda, ale mohou tak učinit Američané, ať jednotlivci a instituce, kteří promluví, konstatuje Bruen. Připomíná, že v posledních letech zažíváme neuvěřitelný vzestup občanských sociálních a politických hnutí, která lze mobilizovat - obzvláště tématy jako práva žen -, což by mohlo podstatně změnit uvažování Rijádu.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael odložil demolici beduínské vesnice, chystá se alternativní plán

21.10.2018 07:44 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odložil plánovanou likvidaci beduínské vesnice Chán al-Ahmar…

Saúdská Arábie přiznala zabití novináře. kauza zdaleka nekončí. Nové…

20.10.2018 19:44 Aktualizováno Saúdská Arábie dnes přiznala, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl na konzulátu v…

Ztrestat Saúdy za vraždu novináře? USA v ošemetné situaci, celý svět vře

20.10.2018 18:20 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump věří saúdskoarabskému vysvětlení smrti novináře Džamála Chášukdžího…

IS propustil šest z 27 rukojmích. Syrský režim zaplatil obří výkupné

20.10.2018 08:29 Teroristická organizace Islámský stát (IS) osvobodila šest z 27 rukojmích, které zadržovala od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama