"Hanba, rasismus." V Tel Avivu se znovu protestovalo proti národnostnímu zákonu

Tel Aviv - V Tel Avivu se v sobotu konala demonstrace proti novému zákonu, který definuje Izrael jako stát židovského národa. Norma vyvolala velkou nespokojenost mezi menšinami, v opozici, ale i v židovských organizacích v cizině.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ulice Tel Avivu

Zákon definuje Izrael jako stát židovského národa a arabštinu snižuje z pozice jednoho ze dvou oficiálních jazyků na jazyk se speciálním statusem, který lze ale nadále používat ve styku s úřady.

Na sobotní protest přišli lidé s palestinskými vlajkami a heslem Rovnost napsaným arabsky a hebrejsky. "Ten zákon legitimizuje rasismus. Musíme ukázat, že jsme zde a že jsme proti," řekla devatenáctiletá účastnice protestu Lajla Saná z beduínské vesnice v Negevské poušti.

zdroj: YouTube

Mezi účastníky byli také Židé, kteří se zákonem nesouhlasí. "Je mi hanba, že po 70 letech (existence Izraele) musím zdůrazňovat svou národnost místo toho, abych projevila velkorysost vůči všem, kdo zde žijí," řekla Gila Zamirová z Haify.

Podle kritiků je zákon nedemokratický, jelikož rozlišuje obyvatele podle národnosti. Zastánci zákona naopak tvrdí, že zákon stále zaručuje rovnost všem. Premiér Benjamin Netanjahu v reakci na sobotní protest na twitteru zveřejnil fotografii demonstrantů s palestinskými vlajkami a napsal, že "nic lépe nedokazuje, proč bylo nutné zákon přijmout". Na televizních záběrech ale bylo v davu vidět také vlajky izraelské.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael odložil demolici beduínské vesnice, chystá se alternativní plán

21.10.2018 07:44 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odložil plánovanou likvidaci beduínské vesnice Chán al-Ahmar…

Saúdská Arábie přiznala zabití novináře. kauza zdaleka nekončí. Nové…

20.10.2018 19:44 Aktualizováno Saúdská Arábie dnes přiznala, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl na konzulátu v…

Ztrestat Saúdy za vraždu novináře? USA v ošemetné situaci, celý svět vře

20.10.2018 18:20 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump věří saúdskoarabskému vysvětlení smrti novináře Džamála Chášukdžího…

IS propustil šest z 27 rukojmích. Syrský režim zaplatil obří výkupné

20.10.2018 08:29 Teroristická organizace Islámský stát (IS) osvobodila šest z 27 rukojmích, které zadržovala od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama