Dřevěné rakve s obrázky dětí: V Jemenu pohřbili oběti čtvrtečního náletu

Saná - Do metropole severojemenské provincie Saada se dnes sjely tisíce lidí. Důvodem byl pohřeb 51 obětí čtvrtečního bombardování, mezi nimiž je i 40 dětí.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Nálet v oblasti kontrolované šíitskými povstalci provedla mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábii, kterou podporují i Spojené státy, a zasáhla při něm rušné tržiště, kudy projížděl autobus s dětmi. Podle agentury Reuters jde o jeden z nejhorších útoků na civilisty během více než tři roky trvající války v Jemenu.

Vozy s několika desítkami zelených rakví, podle barvy islámu, převezly oběti z márnice na velkém náměstí, kde se konaly pohřební modlitby. Těch se zúčastnil i vůdce šíitských povstalců Muhammad Alí Húsí, který čtvrteční nálet označil za "hrozný masakr jemenských dětí" a obvinil z něj Spojené státy. Dřevěné rakve s obrázky dětí pak převezli účastníci pohřbu k hrobům, někteří z nich křičeli "Smrt Americe, smrt Izraeli!".

Atentát na město Dahjan v severozápadní provincii Saada si podle Mezinárodního výboru červeného kříže (MVČK) vyžádal nejméně 51 obětí, mezi nimiž bylo 40 dětí. Dalších zhruba 80 lidí, včetně mnoha dětí, bylo při bombardování zraněno.

Rijád označil útok za legitimní, šlo prý o odvetu za středeční raketový útok, při němž v Saúdské Arábii zemřel jeden civilista. Velké množství civilních obětí, včetně desítek dětí, ale vzbudilo mezinárodní kritiku. Saudové proto slíbili, že okolnosti náletu vyšetří. Americký ministr obrany James Mattis v neděli uvedl, že poslal do Rijádu vysokého důstojníka, aby "zjistil, co se přesně stalo".

V jemenském konfliktu proti sobě stojí šíitští povstalci podporovaní Íránem a vláda prezidenta Abdar Mansúra Hádího, kterou podporuje koalice v čele se Saúdskou Arábií. Podobné útoky, při nichž umírají desítky civilistů, nahrávají šíitským povstalcům (Húsíům). Tvrdí to šéfredaktor jemenského deníku Yemen Post, jehož citovala televize Al-Džazíra. 

"Můj syn šel jen na trh nakoupit, pak přišel nálet a byl mrtvý," řekl otec čtrnáctileté oběti. "Za svého syna se budu mstít Salmánovi a Muhammadovi bin Zajdovi," dodal otec chlapce s odkazem na saúdskoarabského krále a korunního prince emirátu Abú Zabí.

Za důležité označil vyšetření čtvrtečního útoku i státní tajemník pro zahraniční politiku Spojených arabských emirátů Anvar Karkáš. Na tiskové konferenci v Dubaji nicméně také uvedl, že válka v Jemenu "zůstává špinavou válkou", v níž umírají i civilisté na obou stranách. "Bohužel i to je součástí konfliktu," řekl Karkáš.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IS je na pokraji porážky. Kurdové dobyli poslední baštu

16.02.2019 13:06 Aktualizováno Velitel sil arabsko-kurské koalice SDF, bojujících o poslední baštu teroristické organizace…

Írán žádá Pákistán, aby zakročil proti útočníkům gardisty

16.02.2019 12:43 Írán vyzval sousední Pákistán, aby zakročil proti povstalcům, kteří stojí za středečním útokem na…

V Afghánistánu postavili ze sovětských raket celou vesnici

16.02.2019 12:12 Sovětská vojska se sice stáhla z Afghánistánu před 30 lety, ale šrámy z této války jsou dodnes…

Naštvaná Indie obvinila z bombového útoku v Kašmíru Pákistán

15.02.2019 21:31 Indický premiér Naréndra Módí dnes slíbil "drtivou odpověď" za čtvrteční bombový útok v indické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama