Zemřel izraelský bojovník za mír Uri Avnery. Kvůli Arafatovi čelil obvinění z velezrady

Tel Aviv - V noci na dnešek po mozkové mrtvici zemřel v Tel Avivu někdejší izraelský levicový poslanec, novinář, spisovatel a bojovník za mír Uri Avnery. Bylo mu 94 let. Patřil k prvním Izraelcům, kteří se setkali s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Izrael

Avnery byl jedním z prvních Izraelců, kteří hájili vytvoření nezávislého palestinského státu. Jako mladý se před vznikem izraelského státu v roce 1948 přidal k milici Irgun, jež bojovala za nezávislost Izraele. Později se ale politicky posunul doleva.

V roce 1982 za první libanonské války se Avnery setkal s Arafatem v Bejrútu. Bylo to přitom poprvé, co se Izraelci setkali s palestinským vůdcem, napsal Haarec. Avnery tehdy při setkání vyslovil naději, že se podaří najít řešení, jak Izraelci a Palestinci budou schopni žít vedle sebe v míru.

Několik poslanců následně žádalo, aby byl Avnery souzen za velezradu. Izraelský generální prokurátor ale rozhodl, že žádný trestný čin spáchán nebyl. V následujících letech se Avnery setkal s Arafatem ještě mnohokrát.

Avnery si přál být po smrti zpopelněn a požádal, aby jeho práce byla věnována státní knihovně. Své úspory odkázal mírovému aktivismu.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polsko dál hrotí diplomatickou roztržku. Za "skandální výrok" chce od…

19.02.2019 18:02 Aktualizováno Varšava očekává oficiální omluvu od Izraele za výroky o polském antisemitismu, které ji přiměly…

Kurdové rozjeli riskantní operaci: Do oblasti ovládané IS poslali auta pro…

19.02.2019 16:22 Do poslední enklávy, kterou má v Sýrii v rukou Islámský stát (IS), dnes vjely nákladní automobily,…

Babiš si v Izraeli vyzkoušel autonomně řízené auto, "supertechnologie" ho…

19.02.2019 16:12 Premiér Andrej Babiš dnes v Izraeli navštívil vývojové centrum společnosti Mobileye a vyzkoušel si…

Babiš je v Izraeli. S Netanjahuem jednal o spolupráci v obraně či…

19.02.2019 15:00 Aktualizováno Andrej Babiš dnes v Jeruzalémě jednal se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem mimo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama