Návrat uprchlíků z Evropy domů? Klíč drží Putin, tvrdí aktivista

NÁZOR - Pomocí cukru a biče se ruský prezident Vladimir Putin snaží získat finanční pomoc pro rekonstrukci Sýrie, konstatuje Kenneth Roth, ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch. V komentáři pro server The Independent vysvětluje, že cukrem je Putinovo tvrzení, že velká finanční pomoc usnadní syrským uprchlíkům návrat domů, zatímco bič představují jeho hrozby, že umožní pokračovat útoky na poslední velkou enklávu v Sýrii, kterou drží protivládní síly - severozápadní provincii Idlib, kde je ohroženo 2,3 milionu lidí.

Přidejte svůj názor 87 komentářů

Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu (7.5.2018).

Rekonstrukce návrat uprchlíků nezajistí

Oba prvky Putinovy argumentace označuje Roth za chybné. Připomíná, že právě plošné bombardování a ostřelování ze strany ruských a syrských sil zničilo velkou část syrských měst a náklady na jejich rekonstrukci se odhadují na 250 miliard dolarů. Jelikož je ruská ekonomika slabá, Putina má jen omezené možnosti pomoci, podotýká ředitel. Dodává, že na svém posledním jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou tak šéf Kremlu prohlásil, že pokud evropští politici chtějí, aby se syrští běženci vrátili domů, měli by se na rekonstrukci finančně podílet.

Pomoc s rekonstrukcí však nemá co dělat se snahou o návrat uprchlíků do Sýrie, deklaruje aktivista. Zdůrazňuje, že syrská armáda a syrské tajné služby již přesměrovaly značnou část humanitární pomoci do svých kapes a financují z ní své vraždění, tudíž existují dobré důvody k obavám, že to samé se stane s pomocí na rekonstrukci. "Věci ještě zhoršuje to, že (syrská) vláda přijala zákon 10/2018, který umožňuje uprchlíkům zabavovat majetek," uvádí Roth.

Co je ještě důležitější, mnoho syrských uprchlíků se obává, že vláda je kvůli jejich útěku považuje za politické oponenty, a vrátit se nechtějí ve strachu o život, poukazuje ředitel. Konstatuje, že desítky tisíc Syřanů již zmizely ve vládních detenčních centrech, kde dochází k mučení a popravám a syrská vláda nedávno vydala úmrtní oznámení někdejších zadržovaných, aniž by sdělila, jak zemřeli, a jejich rodinám ani neumožnila pohřbít své milované.

Náčelník syrské letecké rozvědky Džamil Hasan údajně minulý měsíc prohlásil, že stále platí zatykač na 3 miliony Syřanů, kteří - pokud se vrátí - budou obviněni z terorismu, podotýká Roth. Vysvětluje, že podle Hasana je Sýrie s 10 miliony důvěryhodných lidí oddanými vedení lepší než Sýrie s 30 miliony "vandalů" a dokud Putin nepřiměje syrskou vládu k zastavení této represivní mašinerie - a potrestání těch, kteří ji řídí -, přísun rekonstrukční pomoci nepřesvědčí uprchlíky k návratu.

Cukr nezabírá, nastupuje bič

Jelikož tento "cukr" příliš neláká, Putin rovněž mává "bičem" a implicitně vyhrožuje obyvatelům Idlibu, který doteď sloužil jako útočiště, poukazuje aktivista. Vysvětluje, že během dobývání dalších protivládních enkláv umožňovaly syrské síly přeživším odchod do Idlibu jako způsob vyhnutí se riziku uvěznění, a tak dnes téměř polovinu obyvatel této provincie tvoří utečenci z jiných částí země.

Nyní je ovšem i Idlib ohrožen plošnými a občas cílenými útoky na civilisty a civilní infrastrukturu, například na nemocnice, a tyto válečné zločiny představují hlavní důvod, proč bylo v zemi zabito odhadem na půl milionu lidí a více než polovina syrské populace uprchla z domovů, deklaruje Roth. Tvrdí, že Rusko má zajisté páky, aby masakru v Idlibu zabránilo - jeho letectvo bojuje vedle toho syrského od roku 2015, což je ostatně klíčový důvod, proč provládní síly, jejichž pozice na bojišti bývala slabá, nyní zřejmě zvítězí.

"Navíc, ruský oficiální vývozce zbraní Rosoboronexport je největší syrský dodavatel výzbroje. Ruští diplomaté vetovali snahy předat Sýrii Mezinárodnímu trestnímu soudu a pokoušeli se, nakonec bez úspěchu, blokovat vyšetřování, čí jednotky používají chemické zbraně," píše ředitel. Soudí, že spíše než předstírat, že peníze pro nereformovanou vládu učiní Sýrii bezpečnější pro uprchlíky, by evropské vlády měly tlačit na Moskvu, aby využila svůj vliv k zamezení krveprolití v Idlibu.

Rusko v tomto ostatně naznačilo jistou ochotu a Idlib je jedinou ze čtyř odsouhlasených deeskalačních zón, kterou ruské a syrské síly zatím nedobyly, poukazuje Roth. Doplňuje, že Rusko spolu s Tureckem také zřídilo okolo Idlibu pozorovací stanoviště.

Trvat na masivní finanční pomoci coby ceně za záchranu životů syrských civilistů je ale od Ruska bezohledné a neslušné, tvrdí aktivista. Konstatuje, že existuje i jiná cesta - Kreml urgentně potřebuje zlepšit vztahy s EU, aby dosáhl uvolnění sankcí a posílil výhled své stagnující ekonomiky, čemuž ale brání několik překážek - Krym, východní Ukrajina, let MH17 či nervový jed novičok -, a evropské země by měly dát jasně najevo, že masakr civilistů v Idlibu by vzájemné vztahy ještě více ochladil.  

Předtím, než proběhnou rozhovory o poskytnutí pomoci na rekonstrukci Sýrie, která bude každopádně vyžadovat uvolnění některých sankcí, by podle Rothova názoru měly evropské státy upozorňovat na ruský podíl na válečných zločinech v Sýrii a tvrdě tlačit na Kreml, aby tato zvěrstva ukončil a přestal tolerovat represe v zemi. "Osud 2,3 milionu Syřanů v Idlibu - nehledě na jakýkoliv reálný výhled na návrat uprchlíků - závisí na tvrdém šíření této zprávy," míní ředitel Human Rights Watch.

Vstupte do diskuze (87)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan otočil. Chválí Nový Zéland za reakci na útok v mešitách

22.03.2019 13:35 Za příkladnou dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil reakci novozélandské premiérky…

Trump zažehl novou krizi? Výrok o Golanech popudil Írán,Turecko, Rusko i EU

22.03.2019 12:52 Aktualizováno Několik států dnes označilo čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o syrských…

Trump píchl do vosího hnízda, výrok o Golanech pobouřil Sýrii

22.03.2019 09:22 Sýrie označila za nezodpovědný čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o Golanských…

Detaily z rozsudku v kauze pašeračky Terezy: Proč soudce poslal Češku do…

21.03.2019 22:38 Aktualizováno Češka Tereza Hlušková, která byla před více než rokem zadržena na mezinárodním letišti v Lahauru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama