Americké sankce drtí Írán, roste napětí v Hormuzském průlivu

Teherán - Obnovené americké sankce vystupňovaly ekonomické problémy Íránu. Tamní parlament v neděli sesadil ministra hospodářství Masúda Karbásjána, pouhé tři týdny po odvolání ministra práce. Krize se už přenesla do strategického Hormuzského průlivu.

Přidejte svůj názor

Lodní doprava, ilustrační foto

USA se netají tím, že chtějí Íránu zabránit vyvážet všechnu jeho ropu. Velitel námořnictva revolučních gard Alírezá Tangsírí dnes oznámil, že Hormuzský průliv je plně pod kontrolou Íránu. Teherán v minulosti pohrozil, že průliv, kudy proudí všechna ropa těžená v zemích Perského zálivu, v odvetě za americké sankce uzavře. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí řekl, že toto opatření podpoří, pokud USA budou bránit vývozu íránské ropy.

Hormuzský průliv je široký pouze 39 kilometrů, ale proudí jím až 35 procent celosvětového objemu ropy dopravované po moři. Lodě musejí proplout buď ománskými, nebo íránskými vodami. Podle mezinárodní dohody jim má být umožněno bezpečné proplutí. Každý incident v tomto prostoru se zpravidla promítá do cen ropy na světových trzích.

Kurz íránského ríjálu vůči dolaru se propadl na nové minimum, nezaměstnanost dosáhla 12,5 procenta a ceny se neustále zvyšují.

Začátkem srpna parlament odhlasoval nedůvěru ministrovi práce Alímu Rabíímu a stejně se v neděli vyslovil ke Karbásjánovi. Podle poslanců nese odpovědnost za problémy bankovního systému, za daňový systém a za to, že nedokázal ekonomiku zlepšit. Hlasování o nedůvěře skončilo výsledkem 137 ku 121 hlasům a ke konzervativcům, kteří patří k největším kritikům vlády, se připojilo i několik reformátorů. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelská armáda sestřelila raketu nad Golanskými výšinami

20.01.2019 15:54 Izraelská armáda dnes informovala, že její protiraketový systém sestřelil raketu vypálenou nad…

Při pumovém útoku v Afghánistánu zemřelo osm členů bezpečnostních sil

20.01.2019 11:30 Při pumovém útoku na konvoj guvernéra afghánské provincie Lógar dnes ráno zemřelo nejméně osm…

Koalice pod velením Rijádu zaútočila na cíle povstalců v Saná

20.01.2019 10:17 Vojenská koalice pod velením Saúdské Arábie v sobotu podnikla nálety na cíle povstalců v jemenském…

Dopady války, o kterých se nemluví. Trpí medvědi, lvi i tygři

19.01.2019 08:39 Lozovi bylo osm let, když ho v červenci roku 2017 převezli ze syrského Halabu (Aleppa) do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama