Americké sankce drtí Írán, roste napětí v Hormuzském průlivu

Teherán - Obnovené americké sankce vystupňovaly ekonomické problémy Íránu. Tamní parlament v neděli sesadil ministra hospodářství Masúda Karbásjána, pouhé tři týdny po odvolání ministra práce. Krize se už přenesla do strategického Hormuzského průlivu.

Přidejte svůj názor

Lodní doprava, ilustrační foto

USA se netají tím, že chtějí Íránu zabránit vyvážet všechnu jeho ropu. Velitel námořnictva revolučních gard Alírezá Tangsírí dnes oznámil, že Hormuzský průliv je plně pod kontrolou Íránu. Teherán v minulosti pohrozil, že průliv, kudy proudí všechna ropa těžená v zemích Perského zálivu, v odvetě za americké sankce uzavře. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí řekl, že toto opatření podpoří, pokud USA budou bránit vývozu íránské ropy.

Hormuzský průliv je široký pouze 39 kilometrů, ale proudí jím až 35 procent celosvětového objemu ropy dopravované po moři. Lodě musejí proplout buď ománskými, nebo íránskými vodami. Podle mezinárodní dohody jim má být umožněno bezpečné proplutí. Každý incident v tomto prostoru se zpravidla promítá do cen ropy na světových trzích.

Kurz íránského ríjálu vůči dolaru se propadl na nové minimum, nezaměstnanost dosáhla 12,5 procenta a ceny se neustále zvyšují.

Začátkem srpna parlament odhlasoval nedůvěru ministrovi práce Alímu Rabíímu a stejně se v neděli vyslovil ke Karbásjánovi. Podle poslanců nese odpovědnost za problémy bankovního systému, za daňový systém a za to, že nedokázal ekonomiku zlepšit. Hlasování o nedůvěře skončilo výsledkem 137 ku 121 hlasům a ke konzervativcům, kteří patří k největším kritikům vlády, se připojilo i několik reformátorů. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další válka na Blízkém východě na spadnutí? Riziko je ohromné, zní z…

15.11.2018 00:01 "Nelze si oddechnout," konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník připomíná, že v…

Izraelský ministr obrany Lieberman rezignoval, hrozí rozpad vládní koalice

14.11.2018 14:01 Aktualizováno Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes podal demisi, učinil tak po neshodách uvnitř vlády…

Český ministr zahraničí vzbudil hněv Palestinců. Porušil totiž nepsané…

14.11.2018 13:25 Jeruzalém - Český ministr zahraničí Tomáš Petříček navštívil Zeď nářků v Izraeli v doprovodu…

V Íránu popravili "mincovního sultána" i s kumpánem, ovlivňovali finanční…

14.11.2018 11:07 V Íránu dnes popravili dva muže, kteří dostali trest smrti za ovlivňování finančních trhů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama