USA dělají zbytečné dusno? Írán plní jadernou dohodu, uvedli inspektoři MAAE

Teherán/Vídeň - Írán podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) plní své závazky vyplývající z dohody o jeho jaderném programu. Jde o druhé vyjádření MAAE od května, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil, že USA od dohody odstupují.

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf
doporučujeme

MAAE plnění jaderné dohody z roku 2015 kontroluje. "Teherán stále plní základ této dohody a MAAE měla přístup ke všem místům a zařízením, jež si přála prohlédnout," stojí ve zprávě, která byla dnes zveřejněna.

Írán nepřekročil stanovený limit zásob obohaceného uranu a dodržuje rozsah procesu obohacování uranu. Od vydání minulé zprávy Írán ze svého území odvezl 2,1 tuny těžké vody.

Minulou zprávu MAAE vydala v květnu a konstatovala v ní, že by Írán mohl zlepšit spolupráci s inspektory, čímž by přispěl ke své důvěryhodnosti. V tomto smyslu vyznívá i dnešní dohoda.

"Být signatářem, který dohodu stále dodržuje skrze své činy a nikoliv jen skrze slova, není pro Írán jedinou možností," pohrozil dnes na twitteru íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Jadernou dohodu s Íránem podepsaly v roce 2015 Spojené státy, Francie, Británie, Německo, Čína, Rusko a EU. Teherán se v dokumentu zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za odvolání s ním spojených sankcí. Díky dohodě se zahraničním firmám otevřel přístup na osmdesátimilionový íránský trh.

Americký prezident Donald Trump ale letos květnu oznámil, že USA od dohody odstupují a tento měsíc zavedl Washington proti Íránu nové sankce. Další vlna amerických sankcích proti Íránu se očekává v listopadu. Trump dohodu dlouhodobě kritizuje s tím, že do ní není zahrnut íránský balistický program, ani role Íránu v konfliktech v Sýrii či v Jemenu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu může při sestavování nové izraelské vlády počítat s Bennettem

12.04.2021 17:20 Lídr izraelské ultranacionalistické strany Jamina Naftali Bennett dnes řekl, že jeho strana podpoří…

Íránský jaderný provoz v Natanzu se údajně stal terčem teroristického útoku

11.04.2021 21:54 Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem.…

Co se stalo s Islámským státem? Muž z Pentagonu objasnil, kam se poděl…

11.04.2021 00:01 NÁZOR - Islámský stát (IS) ohrožoval celý Irák a celou Sýrii a vzbuzoval závažné obavy z terorismu…

Erdogan volá pod ukončení znepokojivého vývoje na východě Ukrajiny

10.04.2021 20:42 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval k ukončení znepokojivého vývoje na východě Ukrajiny a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama