Zapeklitý problém jménem Idlib: proč tolik znepokojuje všechny zúčastněné strany?

Idlíb - Syrská provincie Idlíb představuje zapeklitý problém pro všechny zúčastněné strany syrského konfliktu. Syrský prezident bez jejího získání se nemůže vyhlásit vítězem sedmileté občanské války, zde usazení rebelové se mu však nehodlají vzdát bez boje. Proč je ale poslední významná bašta odpůrců režimu ve skutečnosti takovým problémem, že motá hlavy představitelům Ruska, USA i Turecka?

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Sýrie, ilustrační foto

Po sedmi letech se za významné pomoci Ruska a Íránu podařilo syrským vládním jednotkám získat postupně moc nad většinou země. Zůstávají ale tři enklávy, které okupují cizí síly, nepřátelské Asadovi. Ta severovýchodní je držená americkými vojáky. Jihovýchodní je v držení Izraelců. Asad ani jeho spojenci si netroufají se pokusit tyto síly vystrnadit. Uvědomují si, že to by je mohlo zatáhnout do mnohem horšího konfliktu než je syrská válka.

V případě poslední, severozápadní enklávy, Asad s Ruskem mají volnější pole působnosti. V Idlíbu jsou soustředěny syrské síly napojené na al-Káidu, jmenovitě nechvalně proslulý Tahrír al-Šám (HTS), dříve známý jako Fronta al-Nusrá. Jeho součástí je i Tanzim Hurras al-Din sestávající především z tvrdých bojovníků z oblasti Centrální Asie a Čečenska.

Ruský prezident Vladimir Putin při vstupu do syrské občanské války odůvodňoval ruské vojenské operace nutností bojovat s fundamentalistickými bojovníky, kteří do Sýrie přišli bojovat z Ruska a dalších ruskojazyčných zemích. Islamisté z Centrální Asie a Čečenska spadají pod škatulku teroristů, jejichž potencionální návrat představuje ohrožení Ruska. Nepřekvapí proto, že Putin rámcuje ruskou vojenskou ofenzívu proti Idlíbu jako součást boje s terorismem.

Odlišné zájmy

USA a další západní státy však tento narativ nepřijímají a varují Rusko před učiněním finálního kroku. Argumentují tím, že by se jednalo o nepřípustný masakr civilního obyvatelstva. OSN varovala před humanitární katastrofou, která povede k vyhnání až 2,5 miliónů lidí směrem k tureckým hranicím.

Obraz prchajících lidí do již tak přeplněného a s migrační krizí se potýkajícího Turecka velmi znepokojuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Pokouší se umluvit Rusko a Írán, aby se s rebelskými silami dohodly mírově, to však obě země odmítají. Turecko se též obrací na rebelské síly, avšak se stejným úspěchem.

Turecké snahy selhávají, protože HTS nemá žádný zájem se dohodnout s nenáviděným Asadem a počítá jen s dvěma možnostmi: setrvání v Idlíbu nebo smrt. HTS navíc vyhrožuje Turecku, že pokud jej vydá Syrské svobodné armádě, přesune své bojovníky do jeho měst a uspořádá tam teroristické útoky, upozorňuje server Asia Times. Vzhledem k tomu, že by fundamentalisté tak mohli učinit během několika málo hodin, není to planá hrozba.

Zpravodajský web The New Arab uvádí, že Turecko dodává zbraně Syrské svobodné armádě a podílelo se na vytvoření Národní fronty pro osvobození Sýrie, rebelské bojové jednotky sestávající především z jednotek Syrské svobodné armády. Turecko se intenzivně snaží oddělit tyto síly od fundamentalistů a nedávat důvody Rusku k zaútočení na provincii. Zároveň se pokouší do těchto jednotek přitáhnout některé členy HTS a tím teroristické organizace oslabit.

Potýká se přitom však se značným problémem. HTS je jednou z nejkvalifikovanějších bojových sil v oblasti a ostatní vojenské skupiny si to dobře uvědomují. Vzhledem k tomu, že HTS se nezdráhá vládnout tvrdou rukou, se silně obávají ji „zradit.“

Turecká podpora rebelským silám v Idlíbu má nicméně za následek pozastavení plánů Ruska a Asada na dobytí provincie. Jak poukazuje The New Arab, syrské vládní jednotky dokázaly znovu dobýt mnohá území v Sýrii od rebelských jednotek, které však byly izolované a nepříliš dobře organizované. Idlíb představuje těžké sousto i bez ohledu na tureckou podporu tamním rebelům.

Všechny zúčastněné strany se tak nachází na mrtvém bodě. Rusko, Asad i Irán nehodlají odstoupit ze svých válečných plánů, protože dokud bude Idlíb v rukou Asadových nepřátel, nemohou si nárokovat vítězství v syrské válce. Proti nim stojí ale Turecko, které nemá žádný zájem na pádu Idlíbu. Rusko nechce ohrozit své křehké diplomatické vztahy, které s ním má. Finální rozhodnutí se zatím oddalují, jednou však musí zaznít.   

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka zuří dál. Rusko má stále větší problémy, varuje odborník

24.09.2018 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin se minulý týden sešel v Soči se svým tureckým protějškem…

Fatální údery v Sýrii: Koaliční nálety proti IS zabily přes 3000 civilistů

23.09.2018 22:11 Aktualizováno Damašek - Při náletech západní koalice v čele s USA na pozice radikálního uskupení Islámský stát …

Bude válka? Írán po útoku na přehlídku cení zuby. Obviňuje státy Perského…

23.09.2018 16:11 Aktualizováno Teherán - Skupinu, která stojí za sobotním útokem na vojenskou přehlídku ve městě Ahváz na…

Analýza: Masakr v Jemenu. Zapomenutá válka, ve které má ruce od krve i…

23.09.2018 14:50 Jemen je země plná protikladů. Země vnitřně rozervaná nejen intervencí ze zahraničí, ale sporý mezi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama