Izraelští vojáci zastřelili při protestu v Gaze tři Palestince

Gaza - Izraelští vojáci dnes zastřelili při protestu v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem tři Palestince, včetně dvanáctiletého chlapce, a nejméně 120 jich postřelili. S odkazem na sdělení ministerstva zdravotnictví v Gaze o tom informovala izraelský list Haarec. Při podobných protestech v Gaze od března izraelská armáda zabila bezmála 180 Palestinců. O život přišel také izraelský voják, kterého usmrtil palestinský odstřelovač.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Palestina

Izraelská armáda uvedla, že použila sílu, aby zabránila narušení izraelské hranice. Dohromady podle Izraele na několika místech u hranice demonstrovalo 13.000 Palestinců. Někteří z nich házeli kameny a zápalné lahve a bylo těžké na ně vidět v důsledku dýmu stoupajícího ze zapálených pneumatik, uvedla izraelská armáda.

Izraelská armáda střílela a použila proti Palestincům také slzný plyn. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze bylo zraněno 248 Palestinců, z toho 120 bylo postřeleno a šest je ve vážném stavu. O život přišel dvanáctiletý chlapec, kterého zabila kulka do hlavy. Dalším dvěma smrtelným obětem bylo 21 let, uvedlo ministerstvo.

Celkový počet Palestinců zabitých od začátku protestů na konci března se tak zvýšil na 177. O život za tu dobu přišel jeden izraelský voják, kterého zastřelil palestinský odstřelovač. V tomto období na sebe rovněž opakovaně útočily radikální hnutí Hamás, které v Gaze vládne, a izraelská armáda. Izrael rovněž musel hasit mnoho požárů polí a lesů, které způsobily balonky s hořlavinami vyslané z Gazy.

Izrael si za použití ostrých nábojů proti účastníkům palestinských protestů vysloužil kritiku značné části mezinárodního společenství, Spojené státy se ale za svého spojence postavily a uvedly, že Hamás zorganizoval protesty s cílem odpoutat pozornost od svého špatného vládnutí a zároveň, aby kryl snahy svých členů prolomit hranici do Izraele. Hamás to odmítá.

Izraelská armáda uvedla, že tento týden již dvakrát zneškodnila nálože, které někdo v Gaze umístil u hranice. Během dneška se podle izraelské armády skupina Palestinců připlížila k hraničnímu plot a házela na vojáky výbušniny, vojáci reagovali střelbou.

Protestující Palestinci se dožadují možnosti vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Zároveň požadují zmírnění blokády, kterou Izrael a Egypt zavedly v roce 2007 poté, co oblast ovládl Hamás. Blokáda a konflikt Hamásu s Izraelem způsobily na tomto území ekonomickou krizi.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z vraždy Chášukdžího obviněno 11 lidí. Trest smrti pro pět z nich, žádá…

15.11.2018 14:43 Aktualizováno Saúdskoarabský generální prokurátor žádá trest smrti pro pět z 11 osob obviněných z podílu na…

Další válka na spadnutí? Riziko je ohromné, zní z Británie

15.11.2018 00:01 "Nelze si oddechnout," konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník připomíná, že v…

Izraelský ministr obrany Lieberman rezignoval, hrozí rozpad vládní koalice

14.11.2018 14:01 Aktualizováno Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes podal demisi, učinil tak po neshodách uvnitř vlády…

Český ministr zahraničí vzbudil hněv Palestinců. Porušil totiž nepsané…

14.11.2018 13:25 Jeruzalém - Český ministr zahraničí Tomáš Petříček navštívil Zeď nářků v Izraeli v doprovodu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama