Sestřelení ruského letadla? Izrael přivezl do Moskvy důkazy, spekulace neutichají

Moskva - Izraelští vojáci přivezli do Moskvy 40 stran důkazů, že neměli nic společného se sestřelením ruského výzvědného letounu Il-20 syrskou protivzdušnou obranou. Napsal to dnes ruský list Kommersant o čtvrtečním jednání izraelské delegace vedené velitelem izraelského vojenského letectva generálem Amikamem Norkinem s představiteli ruského ministerstva obrany.

Přidejte svůj názor 93 komentářů

F-16 Israel Defense Forces

Právě ruské ministerstvo obrany v úterý přiřklo Izraeli vinu za pondělní incident, který stál životy 15 ruských vojáků z posádky ruského stroje: izraelské stíhačky, podnikající nálet v Sýrii, se údajně kryly za ruským strojem. "Je hanba schovávat se za zády těch, kteří zajišťují i tvou bezpečnost a nemohou uhnout kulce, vypálené po tobě," prohlásila na izraelskou adresu mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

"Podle izraelské verze byla syrská raketa, která sestřelila letoun, vypálena prakticky hodinu poté, co stíhačky F-16 odletěly na základnu. Avšak ruští vojáci, kteří dříve tvrdili, že Il-20 byl sestřelen během útoku izraelských letounů, svá obvinění na adresu Izraele dosud neodvolali, přinejmenším ne veřejně. Nicméně vojáci obou zemí se dohodli pokračovat v koordinaci akcí v Sýrii," napsal deník.

Podle ruského listu generál Norkin jednal s velitelem ruského letectva a dalšími ruskými vojenskými činiteli. Spolu s ním Moskvu navštívili důstojníci vojenské rozvědky, letectva a generálního štábu. Během rozhovorů se domluvili na koordinaci v v Sýrii a na dalším uplatňování systému, který má zabránit konfliktům.

Podle izraelské čtyřicetistránkové zprávy, sepsané v angličtině a ruštině, Syřané vypálili proti izraelským stíhačkám desítky protiletadlových raket S-200, dodaných Ruskem, a část z nich dopadla v Libanonu či ve vzdálených končinách Sýrie. Jedna z nich sestřelila nad Středozemním mořem ruský letoun.

"Pokračujeme v otevřeném a čestném dialogu s Ruskem," prohlásil v izraelském armádním rozhlase ministr obrany Avigdor Lieberman. Zdůraznil, že Izraelci obvykle nezveřejňují podrobnosti o operacích svého letectva, ale v tomto případě udělali výjimku.

Kommersant připomněl, že po sestřelení Il-20 se v médiích objevily dohady, že zřejmě nefungoval systém IFF, který zajišťuje rozpoznání "svých" a "nepřátelských" letounů. Ale někdejší zástupce náčelníka protivzdušné obrany a letectva generál Ajteč Bižev potvrdil vyjádření ruského ministerstva obrany, že v ruském letounu Il-20 fungovalo ruské zařízení, zatímco syrské rakety S-200 byly vybaveny syrským systémem - a oba systémy se neshodují automaticky, k tomu je zapotřebí speciální sladění pravidelně se měnících kódů.

Spekulace, že Il-20 byl sestřelen kvůli nefungujícímu IFF, jsou podle mluvčího ruského ministerstva obrany "diletantské fantazie": Rusko si vlastní rozpoznávací systém chrání a nikdy jím nevybavuje zbraně a vojenskou techniku určenou na vývoz.

Vstupte do diskuze (93)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IS na prahu porážky. V poslední baště drží tisíc civilistů

17.02.2019 14:19 Více než tisícovku civilistů zadržují bojovníci Islámského státu (IS) ve své poslední baště na…

„Bojím se svého bratra.“ Bývalý dětský bojovník popisuje, jak IS naučil…

17.02.2019 13:58 Islámský stát nechvalně proslul tvrdou indoktrinací zajatých dětí, z kterých se snažil vychovat…

USA mohou za destruktivní stav Blízkého východu, útočí Írán

17.02.2019 13:26 Spojené státy jsou posedlé Íránem a představují největší zdroj destabilizace na Blízkém východě, je…

IS je na pokraji porážky. Kurdové dobyli poslední baštu

16.02.2019 13:06 Aktualizováno Velitel sil arabsko-kurské koalice SDF, bojujících o poslední baštu teroristické organizace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama