Trump dopadne jako Husajn? Íránský prezident stupňuje hrozby

Teherán - Americký prezident Donald Trump ve střetu s Íránem neuspěje, stejně jako kdysi irácký vůdce Saddám Husajn. S odkazem na íránsko-iráckou válku v 80. letech minulého století to dnes prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání. Dodal, že Teherán se navzdory tlaku ze strany Spojených států nevzdá svých raket a naopak zvýší své "obranné kapacity", uvedly světové tiskové agentury.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hasan Rúhání, íránský prezident

"Trumpovi se stane to samé. Ameriku čeká stejný osud jako Saddáma Husajna," řekl Rúhání v televizním projevu u příležitosti výročí zahájení osmileté íránsko-irácké války v září 1980. "Írán se nevzdá svých obranných zbraní... včetně raket, kvůli kterým Amerika tolik zuří," dodal Rúhání.

Podle agentury AFP íránský prezident řekl, že země má v úmyslu "den po dni" zvyšovat své "obranné kapacity". Fakt, že Spojeným státům rakety tolik vadí, ukazuje podle Rúháního, že jsou to "nejúčinnější zbraně".

Írán v roce 2015 se Spojenými státy, Francií, Británií, Německem, Čínou, Ruskem a EU podepsal dohodu o omezení svého jaderného programu, která dočasně snížila dlouhodobé napětí mezi blízkovýchodní zemí a Západem. Americký prezident Donald Trump ale letos v květnu oznámil, že USA od dohody odstupují, a minulý měsíc zavedl Washington proti Íránu nové sankce. Teherán a Washington si od té doby opět vyměňují ostrá slova.

Válka mezi Íránem a Irákem je řazena k nejkrvavějším konfliktům 20. století. Boje si na obou stranách vyžádaly na milion obětí a materiální škody dosáhly stamilionů dolarů. Saddám Husajn konflikt v roce 1980 vyprovokoval, když vypověděl takzvanou Alžírskou dohodu týkající se řeky Šatt al-Arab, která tvoří přirozenou hranici mezi Irákem a Íránem. Značná část bitev se odehrávala právě na této řece - íránské útoky na irácké lodě ochromily irácké lodní cesty. Saddám Husajn se nakonec k Alžírské dohodě znovu přihlásil.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Sýrie padla poslední bašta Islámského státu, město Hadžín

14.12.2018 09:52 Syrské milice SDF, které s podporou USA na severu a východě Sýrie bojují proti teroristické…

V Izraeli se nelíbí vánoční strom. Odstraňte tu hanbu, žádají…

14.12.2018 09:02 Rozhodnutí umístit vánoční strom do haly nákupního střediska v jihoizraelském přístavu Ašdod…

Arabsko-kurdské milice tvrdě odpoví na útok Turecka, varuje velitel

14.12.2018 07:22 Syrské demokratické síly (SDF), což jsou arabsko-kurdští spojenci mezinárodní koalice, tvrdě odpoví…

Násilí na Západním břehu se opět vyhrotilo. Palestinec zastřelil vojáky.…

13.12.2018 19:02 Aktualizováno Palestinský útočník dnes na okupovaném Západním břehu Jordánu zastřelil dva izraelské vojáky a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama