Trump dopadne jako Husajn? Íránský prezident stupňuje hrozby

Teherán - Americký prezident Donald Trump ve střetu s Íránem neuspěje, stejně jako kdysi irácký vůdce Saddám Husajn. S odkazem na íránsko-iráckou válku v 80. letech minulého století to dnes prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání. Dodal, že Teherán se navzdory tlaku ze strany Spojených států nevzdá svých raket a naopak zvýší své "obranné kapacity", uvedly světové tiskové agentury.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hasan Rúhání, íránský prezident

"Trumpovi se stane to samé. Ameriku čeká stejný osud jako Saddáma Husajna," řekl Rúhání v televizním projevu u příležitosti výročí zahájení osmileté íránsko-irácké války v září 1980. "Írán se nevzdá svých obranných zbraní... včetně raket, kvůli kterým Amerika tolik zuří," dodal Rúhání.

Podle agentury AFP íránský prezident řekl, že země má v úmyslu "den po dni" zvyšovat své "obranné kapacity". Fakt, že Spojeným státům rakety tolik vadí, ukazuje podle Rúháního, že jsou to "nejúčinnější zbraně".

Írán v roce 2015 se Spojenými státy, Francií, Británií, Německem, Čínou, Ruskem a EU podepsal dohodu o omezení svého jaderného programu, která dočasně snížila dlouhodobé napětí mezi blízkovýchodní zemí a Západem. Americký prezident Donald Trump ale letos v květnu oznámil, že USA od dohody odstupují, a minulý měsíc zavedl Washington proti Íránu nové sankce. Teherán a Washington si od té doby opět vyměňují ostrá slova.

Válka mezi Íránem a Irákem je řazena k nejkrvavějším konfliktům 20. století. Boje si na obou stranách vyžádaly na milion obětí a materiální škody dosáhly stamilionů dolarů. Saddám Husajn konflikt v roce 1980 vyprovokoval, když vypověděl takzvanou Alžírskou dohodu týkající se řeky Šatt al-Arab, která tvoří přirozenou hranici mezi Irákem a Íránem. Značná část bitev se odehrávala právě na této řece - íránské útoky na irácké lodě ochromily irácké lodní cesty. Saddám Husajn se nakonec k Alžírské dohodě znovu přihlásil.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jordánský král chce zpět území propůjčené Izraeli, neobnoví část mírové…

21.10.2018 19:35 Jordánský král Abdalláh II. dnes oznámil, že jeho země dala oficiálně na vědomí Izraeli svůj záměr…

Děsivá chyba, kaje se Rijád. Kde je tělo zavražděného novináře? Záhada

21.10.2018 18:27 Saúdská Arábie neví, jak byl novinář Džamál Chášukdží zabit, ani kde je teď jeho tělo. Americké…

Syrským architektům došla trpělivost a snaží se válkou sužované zemi dát…

21.10.2018 18:12 Válka v Sýrii přeměnila řadu měst v bitevní zóny. Města jako Aleppo, Homs nebo Rakka byly poničeny…

Vraždu nelze ničím ospravedlnit. Británie, Francie a Německo se pustily do…

21.10.2018 17:50 Saúdská Arábie musí podložit důvěryhodnými fakty své vysvětlení o smrti novináře Džamála…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama