Zabíjení civilistů ve válkách? Nové dno v politice USA. Expert si nebere servítky

NÁZOR - Potvrzení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, že Saúdskou Arábií vedená vojenská koalice podniká adekvátní kroky, aby předcházela civilním obětem v jemenské válce, zřejmě představuje nové dno v etice zahraniční politiky Spojených států. Tvrdí to alespoň Ted Galen Carpenter v komentáři pro server National Interest. Mezinárodněpolitický expert z think tanku Cato Institute připomíná, že existuje množství důkazů o zvěrstvech, která Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty v Jemenu spáchaly a nadále páchají.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Ilustrační foto

Drzé pohrdání

Válečná strategie saúdské koalice způsobila hladomor a epidemii cholery, její útoky na civilní cíle nelze ani spočítat, přičemž mimořádně odporný incident se odehrál letos v srpnu, kdy koaliční letouny zasáhly školní autobus a zabily na 40 dětí, poukazuje Carpenter. Vysvětluje, že Pompeovo potvrzení mělo pouze vyhovět požadavkům amerického kongresu, jinak by americká armáda musela přestat s doplňováním paliva za letu letounům zapojeným do vojenských operací v Jemenu.

"V rámci své posedlosti zadržováním íránského vlivu na Blízkém východě Washington podporuje Saúdy v jejich kampani za zničení jemenské, nominálně proíránksé húsiské frakce," pokračuje expert. Konstatuje, že Pompeovo potvrzení nadále předstírá, že saúdská a emirátské jednotky nepáchají válečné zločiny a že USA se na nich nechtějí podílet, ale ve skutečnosti je "cynickou fraškou", která má umožnit pokračování americké vojenské pomoci Rijádu a neutralizovat potenciální rozhořčení veřejnosti.   

Americké vlády po desetiletí vydávají příjemcům své pomoci potvrzení o dodržování lidských práv, i když se tito příjemci daným standardům ani nepřibližují, deklaruje odborník. Připomíná, že jen pár dní nazpět Pompeo vydal podobné potvrzení Egyptu, což umožnilo poskytnutí vojenské pomoci ze strany USA v hodnotě 1,2 miliardy dolarů, která byla dříve pozastavena v obavách o stav lidských práv v zemi.

Stejně jako Saúdská Arábie, také egyptská diktatura Abdela Fatáha as-Sísího vykazuje mimořádnou míru porušování lidských práv, přičemž as-Sísí od roku 2013, kdy ho k moci vynesl vojenský puč, nechal popravit stovky politických vězňů a tisíce dalších poslal za mříže, podotýká Carpenter. Dodává, že navzdory tomu - krom krátké pauzy - americká vojenská pomoc Egyptu pokračovala za prezidentů Obamy i Trumpa a zahrnovala například prodej letounů F-16 či helikoptér AH-64 Apache.

"Drzé pohrdání exekutivy snahou kongresu omezit americkou pomoc spojeneckým režimům provinivším se při porušování lidských práv se netýká jen Blízkého východu. Nejde ani o nový fenomén," pokračuje odborník. Připomíná, že v červenci 2003 vydalo americké ministerstvo zahraničí během tří let již páté potvrzení o dodržování lidských práv Kolumbii, ačkoliv zpráva organizace Human Rights Watch hovoří o tisících mimosoudních poprav spáchaných v letech 2002-2008 vojáky kolumbijské armády, které byly následně prezentovány jako smrt v boji.

Tato zvěrstva probíhala dlouhé roky, zatímco američtí představitelé na základě požadavku kongresu shovívavě potvrzovali, že kolumbijská vláda lidská práva dodržuje, uvádí Carpenter. Odkazuje na seznam jmen šesti stovek obětí, včetně dat, míst a padesáti provinivších se vojenských jednotek, který v roce 2012 lidskoprávní organizace předaly americkému ministerstvu zahraničí, což mělo za následek, že po půl roce ministerstvo zastavilo pomoc desítce z těchto jednotek, ale schválilo její pokračování všem dalším.

Potupná tradice

Podobně groteskní propast mezi americkými potvrzeními o dodržování lidských práv a realitou charakterizovala politiku Reaganových vlád vůči střední Americe v 80. letech, deklaruje expert. Připomíná, že zahraniční pomoc Salvadoru schválená v roce 1981 byla podmíněna vládním ujišťováním v půlročních intervalech o tom, že země si vojenskou pomoc USA zaslouží, přičemž tato ujištění bývala řádně poskytována, zatímco Reaganovy vlády pomoc neustále navyšovaly, až v roce 1985 dosáhla objemu přes 128 milionů dolarů.

Za podobně odporný případ označuje Carpenter i americkou pomoc Guatemale, kde poté, co CIA v roce 1954 úspěšně zosnovala puč proti tamní zvolené vládě, zemi řídila řada vojenských režimů a guatemalská armáda vedla válku s povstalci, která si během čtyř desetiletí vyžádala stovky tisíc životů a vyznačovala se systematickou brutalitou a vražděním. "Svého vrcholu dosáhla během 80. let. Ale Reaganova administrativa běžně vydávala potvrzení, že guatemalská vláda dodržuje lidskoprávní standardy a americká pomoc mohla proudit dál," píše odborník.

Jeden z dobových kritiků poukázal, že zákony v daném případě nenaplňují svůj účel a guatemalské obyvatelstvo je ve skutečnosti vystaveno závažnému porušování lidských práv a teroru ze strany armády, připomíná expert. Dodává, že podobné nářky zaznívají dlouhá desetiletí a lze je aplikovat na většinu potvrzení vydaných Spojenými státy.

Pompeo se tak pouze drží dlouhé, potupné tradice, konstatuje Carpenter. Připouští, že americký kongres skutečně mohl potvrzení požadovat ve víře, že tím vytvoří tlak na režimy, které dostávají pomoc z USA, avšak pokud tomu tak skutečně bylo a nešlo jen o prázdné gesto s cílem uklidnit voliče beroucí lidská práva vážně, pak dle odborníka tato strategie zoufale selhala.

"Kongres musí učinit klíčové rozhodnutí. Buď musí přehlasovat administrativu, která vydává falešná potvrzení a pokračuje v pomoci režimům dopouštějícím se děsivého porušování lidských práv, nebo musí přestat předstírat, že ho zajímá spoluúčast Ameriky na těchto zvěrstvech," píše expert. Soudí, že v prvním případě by byl Jemen dobrým začátkem a pak by měl kongres okamžitě zastavit veškerou vojenskou pomoc Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům.

Americká zákonodárná moc také musí trvat na tom, aby vládní potvrzení odrážely realitu, nabádá Carpenter. Dodává, že Američané během uplynulých desetiletí projevili až přílišnou toleranci vůči "cynicky kreativní fikci" ze strany svých vlád.       

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mluvčí IS se objevil na nové nahrávce: Evakuace lidí z Baghúzu nás…

18.03.2019 22:14 Evakuace slabých a chudých ze syrského Baghúzu Islámský stát (IS) neoslabí. V nahrávce to sdělil…

Belgičan dostal za členství v IS trest smrti

18.03.2019 18:27 Irácký soud dnes vynesl trest smrti nad Belgičanem, který bojoval v řadách teroristické organizace…

Izrael uzurpuje Palestince. Připravil je o možnost rozvoje, láteří…

18.03.2019 15:38 Izrael připravil miliony Palestinců o přístup k čisté vodě a přitom využívá jejich území k těžbě…

Turecko a Írán spojily síly, v horách podnikly vojenskou operaci proti…

18.03.2019 15:14 Turecko a Írán dnes podnikly společnou operaci proti ozbrojencům ze zakázané turecké Strany…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama