V Izraeli padl sporný rozsudek kvůli koncertu. Nebezpečný precedens, varuje právník

Izraelský soud nařídil dvěma novozélandským aktivistkám zaplatit odškodné za to, že ovlivnily novozélandskou zpěvačku Lorde a přiměly ji zrušit naplánovaný koncert v Izraeli. Obě Novozélanďanky dnes rozhodnutí soudu odmítly. Zaplatit mají v přepočtu 276.000 korun, informují místní média.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Izrael

V soudním verdiktu stojí, že odškodné mají dostat tři Izraelci, kteří si koupili na koncert lístky a jimž zrušením vznikla citová újma.

Justine Sachsová, která je Novozélanďanka židovského původu, a její krajanka palestinského původu Nadia Abu-Shanabová, dnes v prohlášení uvedly, že podle jejich právníků "Izrael nemá právo vynucovat si plnění svých politických názorů ve světě". Podle nich je proces politický a jeho cílem je umlčet kritiky Izraele.

Novozélanďanky loni napsaly zpěvačce Lorde otevřený dopis a požádaly ji, aby se připojila k uměleckému bojkotu Izraele kvůli jeho politice vůči Palestincům. Lorde za několik dní koncert zrušila.

Izraelský soud v tomto případu poprvé použil zákon z roku 2011 umožňující zahájit civilní soudní řízení proti komukoli, kdo vyzývá k bojkotu Izraele nebo ho kritizuje za okupaci území a touto kritikou bojkot vyvolá. Podle kritiků je ale zákon v rozporu se zásadami svobody slova. Novozélanďanky v lednu zažalovala izraelská organizace Šurat HaDin.

Profesor práv z univerzity v novozélandském Waikatu Alexander Gillespie řekl, že soudní verdikt bude mít globální dopad na svobodu slova. "Je to politické představení, ne skutečná právní záležitost. Izraelský soud se snaží vytvořit precedens, který bude mít široký dopad. Mnoho lidí se začne obávat stíhání, budou-li Izrael kritizovat, a to ať jsou kdekoli na světě," sdělil.

Žalobkyně Nicana Daršanová-Leitnerová prohlásila, že Izrael s mnoha zeměmi uzavřel dohody o vynucení soudních verdiktů. "Teď půjdeme po jejich bankovních účtech, dokud (rozsudek) nebude vykonán," řekla ke dvěma aktivistkám. Novozélandské ministerstvo spravedlnosti ale oznámilo, že rozsudek nelze vymáhat automaticky a že se rozhodne "podle okolností a významu kauzy". Novozélanďanky podle serveru Ynet chtějí místo vyplacení peněz majitelům vstupenek poskytnout peníze organizaci, která pomáhá v palestinské Gaze.

Ke kulturnímu bojkotu Izraele se v minulosti připojil například Roger Waters ze skupiny Pink Floyd, skupina Pixies či Brit Elvis Costello nebo filmař Ken Loach a spisovatelka Arundhati Royová.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč se to tak řeší, divil se korunní princ nad vraždou novináře. Tohle…

22.10.2018 17:01 Rijád - Kauza vraždy saúdského novináře a kritika režimu Džamála Chášakdžího začíná mít nepříjemné…

Nová čísla: Drtivá většina uprchlíků se chce vrátit do Sýrie. Má to ale…

22.10.2018 13:54 Aktualizováno Bejrút - 88% syrských uprchlíků v Libanonu by se chtělo vrátit zpátky domů do Sýrie podle zjištění…

Německo přitvrzuje vůči Rijádu: Prodej zbraní Saúdům by měla zastavit celá…

22.10.2018 13:41 Aktualizováno Německo se domnívá, že i další členské státy Evropské unie by měly pozastavit vývoz zbraní do…

Komando škrtilo saúdského novináře osm minut. Co bylo pak? Na veřejnost…

22.10.2018 13:39 Aktualizováno Saúdskoarabský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán vyjádřili soustrast synovi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama