Izraelští vojáci zastřelili v Gaze šest Palestinců, dalších 140 zranili

Izraelští vojáci při protestech v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem zastřelili šest Palestinců a dalších 140 zranili. S odkazem na sdělení ministerstva zdravotnictví v Gaze o tom informoval izraelský list Haarec.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Situace v Gaze

Palestinci v Gaze od konce března a většinou v pátek protestují proti blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Dosud izraelští vojáci při protestech zastřelili kolem 200 Palestinců, zabit byl jeden izraelský voják.

Dnešního protestu se podle Haarecu zúčastnilo asi 15.000 Palestinců, někteří směrem k hranici podle izraelského listu házeli zápalné lahve, kameny a výbušná zařízení. Izraelští vojáci na demonstranty stříleli ostré náboje. Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze izraelští vojáci zastřelili šest mužů ve věku 17 až 29 let a 140 lidí postřelili. Jeden člověk je v ohrožení života a pět lidí bylo zraněno vážně. Tři lidé (z šesti zastřelených) byli podle izraelské armády zabiti poté, co se přes hraniční plot dostali do Izraele spolu s dalšími asi 20 Palestinci. Jejich těla Palestinci odnesli zpět do Gazy.

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman mezitím oznámil, že vydal pokyn zastavit dovoz paliva do Gazy kvůli protestům.

Haarec s odvoláním na zdroj v Gaze uvedl, že šéf Hamásu v Gaze Ismáíl Haníja a jeho zástupce Chalíl Hajá se nadýchali izraelské slzného plynu, když se s eskortou pohybovali v blízkosti hraničního plotu. Lídři Hamásu se snaží účastnit shromáždění ve stanech, které se nachází asi 700 metrů od hraničního plotu a kde se sdružují účastníci protestů.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády islamistického Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice trpí neustálým nedostatkem zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová si dupla. Německo nedodá Saúdské Arábii dělostřelecký systém

21.10.2018 21:24 Německo nebude dodávat Saúdské Arábii zbraně, dokud bude panovat nejistota o okolnostech smrti…

Jordánský král chce zpět území propůjčené Izraeli, neobnoví část mírové…

21.10.2018 19:35 Jordánský král Abdalláh II. dnes oznámil, že jeho země dala oficiálně na vědomí Izraeli svůj záměr…

Děsivá chyba, kaje se Rijád. Kde je tělo zavražděného novináře? Záhada

21.10.2018 18:27 Saúdská Arábie neví, jak byl novinář Džamál Chášukdží zabit, ani kde je teď jeho tělo. Americké…

Syrským architektům došla trpělivost a snaží se válkou sužované zemi dát…

21.10.2018 18:12 Válka v Sýrii přeměnila řadu měst v bitevní zóny. Města jako Aleppo, Homs nebo Rakka byly poničeny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama