Vyhnání IS nestačí. AI žádá koalici o rekonstrukci Rakky

Nálety mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy loni sice výrazně přispěly k vysvobození syrské Rakky z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS), většina města je ale stále zdevastovaná bombardováním a koalice se dosud výrazně nepodílela na jeho rekonstrukci. S odkazem na dnešní sdělení organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Sýrie, ilustrační foto

Asi 80 procent Rakky zůstává téměř rok po osvobození města v troskách a tisíce těl jsou stále pod sutinami, uvedla Anna Neistatová z AI.

"Je naprosto šokující, jak málo bylo v posledním roce uděláno pro to, aby se do Rakky vrátil život," uvedl Neistatová na tiskové konferenci v Bejrútu krátce poté, co se vrátila z Rakky.

"Vzhledem k tomu, že koalice má peníze na tak velmi, velmi drahou vojenskou operaci, tak by měla mít peníze na to, aby se zabývala následky," doplnila.

Rakka byla hlavním městem samozvaného Islámského státu. Loni ji ale z rukou radikálů dobyla arabsko-kurdská koalice podporovaná mezinárodními silami v čele se Spojenými státy.

Džihádisti dobytí Rakky ztížili tím, že se pohybovali mezi civilisty a páchali teroristické útoky v ulicích.

Když loni 17. října kurdští bojovníci strhli v Rakce poslední vlajku IS, celé čtvrti města byly v ruinách. "V Rakce bylo zcela zničeno 30.000 domů a dalších 25.000 jich bylo poškozeno," uvedla Neistatová.

Asi 2500 těl bylo podle ní vyhrabáno, přičemž většinu z nich tvoří civilisté, kteří zřejmě zemřeli při koaličních náletech. "Nikdo neví, co se stane s 3000 těly stále pod sutinami poté, co 31. října dojdou peníze na financování týmů, které je odkrývají," doplnila.

Koalice tvrdí, že pracuje na stabilizaci Rakky, nikoliv na její rekonstrukci.

"Asi tři miliony lidí byly osvobozeny, to je dobrá věc. Hodně toho bylo zničeno. Nemyslím si, že by problém byl v tom, že koalice nechce pomoci," uvedl mluvčí koalice plukovník Sean Ryan. Zdůraznil ale, že státy koalice nemohou spolupracovat s vládou syrského prezidenta Bašára Asada, která s jejich přítomností v Sýrii nesouhlasí.

V červnu AI uvedla, že koaliční nálety mohly být v rozporu s mezinárodním právem. To koalice odmítla a zdůraznila, že se při svých operacích snažila zabránit civilním ztrátám na životech a hodlá případy úmrtí transparentně vyšetřovat.

Hlavní prioritou obyvatel Rakky je podle Neistatové otevřít školy. Ty, které byly otevřeny, jsou podle ní často v domech poškozených válkou a jsou přeplněné.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 11 lidí se otrávilo při náboženském obřadu v Indii

14.12.2018 22:51 Nejméně 11 lidí dnes zemřelo v jihoindickém státě Karnátaka na otravu jídlem, které pozřeli při…

Protestu žlutých vest se šíří mimo Evropu. Do ulic vyšli Izraelci

14.12.2018 22:48 V Tel Avivu dnes vyšly do ulic stovky lidí ve žlutých vestách k protestu proti zvyšujícím se cenám.…

Na východě Sýrie padla poslední bašta Islámského státu, město Hadžín

14.12.2018 09:52 Syrské milice SDF, které s podporou USA na severu a východě Sýrie bojují proti teroristické…

V Izraeli se nelíbí vánoční strom. Odstraňte tu hanbu, žádají…

14.12.2018 09:02 Rozhodnutí umístit vánoční strom do haly nákupního střediska v jihoizraelském přístavu Ašdod…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama