Útok na volební mítink v Afghánistánu zabil 22 lidí

Nejméně 22 lidí dnes zemřelo po výbuchu bomby na předvolebním mítinku na severovýchodě Afghánistánu. Dalších více než 30 lidí utrpělo zranění, řekl agentuře Reuters mluvčí policejního šéfa provincie Tachár. Exploze zasáhla akci kandidátky, která se uchází o křeslo v parlamentu ve volbách 20. října.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Afghanistán, ilustrační foto

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP připomíná, že v provincii působí islamistické hnutí Tálibán, které Afghánce vyzývá, aby nadcházející volby bojkotovali.

Na dálku odpálená nálož byla umístěna na motocyklu u místa shromáždění, na kterém měla vystoupit kandidátka Nazífa Júsufa Baková. Ta však ještě na místě nebyla. Mezi oběťmi jsou podle místní policie členové bezpečnostních složek i civilisté.

V rámci dění spojeného s nadcházejícími volbami v Afghánistánu nejde zdaleka o první takový krvavý incident. V provincii Hílmand na jihu země byl minulý týden společně s dalšími sedmi osobami zabit i jeden z kandidátů a stal se již pátým uchazečem o křeslo v parlamentu, který během kampaně přišel o život. Reuters uvedl, že další dva kandidáti byli uneseni a další čtyři zranili islámští radikálové.

Baková je jednou ze 417 žen, které kandidují v afghánských volbách. To je více než kdy předtím. Kandidáti bez ohledu na pohlaví se v kampani vnímané jako zkoušku pro demokratické instituce válkou zničené země musí vypořádat s násilím a také odporem konzervativců. Bombové útoky na předvolební mítinky a úřady mají podle Reuters patrně za cíl voliče odradit od účasti v nadcházejícím hlasování.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelská armáda objevila čtvrtý tunel Hizballáhu, uložila do něj trhaviny

16.12.2018 21:30 Aktualizováno Izraelská armáda dnes oznámila, že objevila už čtvrtý tunel vyhloubený z Libanonu. V rámci časově…

Hamás vznikl před 31 lety, v Gaze oslavovaly desítky tisíc Palestinců

16.12.2018 19:57 Desítky tisíc Palestinců se dnes sešly ve městě Gaza na shromáždění připomínající 31. výročí vzniku…

Nobelistka Muradová vyzvala k ochraně jezídek, velitele IS chce dostat…

16.12.2018 16:50 Držitelka Nobelovy ceny za mír, irácká aktivistka Nadja Muradová, která byla v minulosti držena…

Příměří v troskách: O jemenský přístav Hudajdá propukly těžké boje

16.12.2018 11:20 Tvrdé boje a letecké údery hlásí z oblasti kolem klíčového jemenského přístavu Hudajdá provládní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama