Útok na volební mítink v Afghánistánu zabil 22 lidí

Nejméně 22 lidí dnes zemřelo po výbuchu bomby na předvolebním mítinku na severovýchodě Afghánistánu. Dalších více než 30 lidí utrpělo zranění, řekl agentuře Reuters mluvčí policejního šéfa provincie Tachár. Exploze zasáhla akci kandidátky, která se uchází o křeslo v parlamentu ve volbách 20. října.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Afghanistán, ilustrační foto

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP připomíná, že v provincii působí islamistické hnutí Tálibán, které Afghánce vyzývá, aby nadcházející volby bojkotovali.

Na dálku odpálená nálož byla umístěna na motocyklu u místa shromáždění, na kterém měla vystoupit kandidátka Nazífa Júsufa Baková. Ta však ještě na místě nebyla. Mezi oběťmi jsou podle místní policie členové bezpečnostních složek i civilisté.

V rámci dění spojeného s nadcházejícími volbami v Afghánistánu nejde zdaleka o první takový krvavý incident. V provincii Hílmand na jihu země byl minulý týden společně s dalšími sedmi osobami zabit i jeden z kandidátů a stal se již pátým uchazečem o křeslo v parlamentu, který během kampaně přišel o život. Reuters uvedl, že další dva kandidáti byli uneseni a další čtyři zranili islámští radikálové.

Baková je jednou ze 417 žen, které kandidují v afghánských volbách. To je více než kdy předtím. Kandidáti bez ohledu na pohlaví se v kampani vnímané jako zkoušku pro demokratické instituce válkou zničené země musí vypořádat s násilím a také odporem konzervativců. Bombové útoky na předvolební mítinky a úřady mají podle Reuters patrně za cíl voliče odradit od účasti v nadcházejícím hlasování.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tělo ztraceného novináře leželo rozsekané na zahradě saúdského konzula,…

23.10.2018 22:21 Aktualizováno Rijád v sobotu s dvoutýdenním zpožděním přiznal, že Džamál Chášukdží byl na saúdském konzulátu v…

Izraelští vojáci zabili sedmnáctiletého Palestince, při protestu v Gaze ho…

23.10.2018 21:56 Izraelští vojáci dnes v Gaze u hranice s Izraelem zastřelili sedmnáctiletého účastníka protestu.…

Saudský král a korunní princ se osobně sešli s rodinou Chášukdžího a…

23.10.2018 18:46 Saúdský král Salmán a korunní princ Muhammad bin Salmán se dnes v Rijádu v paláci setkali a…

Islamisté propustili japonského novináře, v zajetí ho drželi tři roky

23.10.2018 17:23 Po třech letech byl propuštěn japonský novinář Džumpei Jasuda, který byl zajat v Sýrii. Nyní je v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama