Pohár trpělivosti přetekl. Izrael vyhrožuje Hamásu vojenskou akcí

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes pohrozil vojenskou operací palestinskému radikálnímu hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy. Informovala o tom agentura DPA. Situace na hranicích Gazy a Izraele je několik měsíců vyhrocená kvůli palestinským protestům, při kterých izraelští vojáci zastřelili přes 200 Palestinců.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Izraelská armáda
doporučujeme

"Dostali jsme se do bodu, kdy musíme Hamásu zasadit co nejtvrdší úder," řekl Lieberman v rozhovoru se zpravodajským portálem ynet. Rozhodnutí o vojenské akci je v kompetenci izraelské vlády.

Palestinci v Gaze od konce března a většinou v pátek protestují proti blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Tento týden při páteční demonstraci zastřelili vojáci sedm Palestinců. Podle izraelské armády se na demonstraci sešlo asi 15.000 Palestinců, kteří na házeli na vojáky nejen kamení, ale i zápalné lahve a granáty.

Lieberman prohlásil, že Hamás násilí na hranicích změnil ve strategickou zbraň, s jejíž pomocí se radikálové snaží otupit izraelskou odhodlanost. Dodal, že jednání o příměří, které zprostředkovává Egypt, nevede k žádnému výsledku.

Podle Liebermana je situace na pomezí Gazy již neúnosná. "Než se ale zvolí válka, je třeba nejdříve vyzkoušet všechny ostatní možnosti," dodal s tím, že je přesvědčen, že Izrael v posledních měsících vyvinul maximální úsilí, aby se situace vyřešila.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruští vojáci vstoupili do Rakky, někdejší bašty Islámského státu v Sýrii

09.12.2019 14:30 Ruští vojáci dnes vstoupili do syrské Rakky, která byla de facto hlavním městem samozvaného…

Francie dostala várku podezřelých islamistů. Turecko deportovalo 11 osob

09.12.2019 12:12 Aktualizováno Turecké úřady deportovaly 11 občanů Francie, kteří jsou podezřelí z členství v teroristické…

Rakety kaťuša zasáhly vojenskou základnu v Bagdádu, šest zraněných

09.12.2019 10:01 Šest lidí bylo dnes zraněno, když čtyři rakety typu kaťuša zasáhly vojenskou základnu v blízkosti…

Fatální rána míru na Blízkém východě. Expert mluví o ponížení muslimů

09.12.2019 00:01 NÁZOR - Před dvěma lety americký prezident Donald Trump formálně uznal Jeruzalém jako hlavní město…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama