Strategický přechod mezi Jordánskem a Sýrií opět otevřen, povstalci ho blokovali tři roky

Po třech letech se dnes civilistům a obchodníkům opět otevřel hraniční přechod mezi Jordánskem a Sýrií. S odkazem na jordánské úřady a média o tom informovala agentura Reuters. Syrská vládní vojska za podpory ruské armády dobyla oblast okolo hraničního přechodu Nasíb letos v červenci. Přechod ležící v jihozápadní syrské provincii Dará byl tři roky v rukou syrských povstalců.

Válka v Sýrii

Přechod byl otevřen v 08:00 místního času (07:00 SELČ), uvedl celník na jordánské straně hranice, ale doplnil, že zatím nezaznamenal velký provoz. Podle Reuters na možnost přejít přes hranici v tu dobu čekal jeden civilista. Na syrské straně hranice bylo podle záběrů syrské státní televize jen několik vozů.

Jordánská státní agentura Petra dnes uvedla, že přechod bude otevřen všem. Dřívější informace byla, že přechod zatím nebude otevřen motorovým vozidlům.

Uzavření přechodu v roce 2015 znamenalo zablokování důležité dopravní tepny pro stovky nákladních vozů převážejících zboží mezi Tureckem či Libanonem a státy Perského zálivu. Agentura Reuters napsala, že každý rok přes přechod putovalo zboží za několik miliard dolarů.

Dosud měla Sýrie běžně fungující přechod pouze s Libanonem. Znovuotevření přechodu je důležité také pro Libanon, ze kterého se do dalších zemí po zemi běžně nelze dostat jinak, než přes Sýrii. Jediná další hranici, kterou Libanon má, je s Izraelem, se kterým neudržuje diplomatické styky.

"Občan Jordánska může odjet do Sýrie ve vlastním autě, nebo jako běžný pasažér. Podle jordánsko-syrské dohody může být z Jordánska do Sýrie také převáženo zboží, " uvedla agentura Petra. Syřané přijíždějící do Jordánska podle agentury potřebují nejprve získat povolení od jordánské bezpečnosti.

Damašek doufá, že co nejdříve bude otevřen přechod u Búkamálu mezi Sýrií a Irákem. Podle agentury Reuters to dnes řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Irák se k záležitosti zatím nevyjádřil. Búkamál je v rukou stoupenců Asada. Město se ale i v poslední době stalo terčem útoků ozbrojenců z teroristické organizace Islámský stát (IS), která loni ztratila své hlavní bašty v Iráku i Sýrii.

Mualim dnes také uvedl, že současná situace v provincii Idlib nemůže pokračovat, pokud se džihádisté nestáhnou, jak jim ukládá rusko-turecká dohoda. Syrský ministr zahraničí podle agentury AFP doplnil, že Rusko, které je spojencem Damašku, musí ověřit, zda byla rusko-turecká dohoda dodržena. Po Idlibu se Damašek podle něj zaměří na oblast východně od Eufratu, která je pod kontrolou Západem podporované arabsko-kurdské koalice SDF.

Rusko a Turecko se tento měsíc v ruském Soči dohodly na vytvoření demilitarizovaného pásma, které v Idlibu oddělí povstalecké území od oblastí kontrolovaných syrskou vládou. Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou. Její velkou část ovládají radikální a povstalecké skupiny.

Na základě dohody měly být z demilitarizovaného pásma staženy všechny těžké zbraně, tanky a raketové a minometné systémy všech opozičních skupin. Rusko-turecká dohoda alespoň prozatím odvrátila hrozbu ofenzivy, kterou připravovala syrská armáda. Boje v Idlibu, kde žijí asi tři miliony lidí, by podle varování OSN znamenaly humanitární katastrofu.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

Prezident Zeman jmenoval Fialu novým premiérem

28.11.2021 14:04 Prezident Miloš Zeman dnes po 11:00 jmenoval na zámku v Lánech novým premiérem předsedu ODS Petra…

Ministr zdravotnictví Vojtěch onemocněl covidem-19

28.11.2021 12:54 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním…

28.11.2021 08:28 Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér…

Izrael uvažuje o vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Aktualizováno Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Při útoku v Jeruzalémě zastřelili jednoho člověka a další čtyři zranili

21.11.2021 11:25 Při útoku v jeruzalémském Starém městě útočníci dnes ráno zabili jednoho Izraelce a další čtyři…

Írán hlásí přes polovinu obyvatel plně očkovaných

20.11.2021 16:41 Írán dnes oznámil, že proti covidu-19 je v zemi plně naočkováno asi 44 milionů lidí, což je více…

Češka Tereza Hlůšková byla propuštěna z pákistánského vězení

20.11.2021 16:08 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v Láhauru s devíti kilogramy…

Těhotným očkovaným ve 27. až 31. týdnu se rodí děti chráněné proti covidu

19.11.2021 18:33 Aktualizováno Novorozence proti covidu-19 nejlépe chrání vakcína, která je těhotné ženě podána mezi 27. a 31.…

Na jihu Íránu udeřila dvě zemětřesení, nejméně jeden člověk zemřel

14.11.2021 15:23 Aktualizováno Provincii Hormozgán na jihu Íránu dnes zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle íránské státní televize…

IS se přihlásil k odpovědnosti za útok na policejní kasárna v Pákistánu

14.11.2021 08:58 Teroristická organizace Islámský stát (IS) se přihlásila k odpovědnosti za útok na policejní…

Katar neplánuje normalizaci vztahů se Sýrií

12.11.2021 20:00 Katar se nechystá normalizovat vztahy se Sýrií. Jeho ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar…

ROZHOVOR: Mise mi ukázaly, co dokážou ženy vydržet, říká zdravotnice…

11.11.2021 00:01 Porodní asistentka Adéla Pártlová absolvovala dvě mise humanitární organizace Lékařů bez hranic. V…

Související:

Právě se děje

reklama