Strategický přechod mezi Jordánskem a Sýrií opět otevřen, povstalci ho blokovali tři roky

Po třech letech se dnes civilistům a obchodníkům opět otevřel hraniční přechod mezi Jordánskem a Sýrií. S odkazem na jordánské úřady a média o tom informovala agentura Reuters. Syrská vládní vojska za podpory ruské armády dobyla oblast okolo hraničního přechodu Nasíb letos v červenci. Přechod ležící v jihozápadní syrské provincii Dará byl tři roky v rukou syrských povstalců.

Přidejte svůj názor

Válka v Sýrii
doporučujeme

Přechod byl otevřen v 08:00 místního času (07:00 SELČ), uvedl celník na jordánské straně hranice, ale doplnil, že zatím nezaznamenal velký provoz. Podle Reuters na možnost přejít přes hranici v tu dobu čekal jeden civilista. Na syrské straně hranice bylo podle záběrů syrské státní televize jen několik vozů.

Jordánská státní agentura Petra dnes uvedla, že přechod bude otevřen všem. Dřívější informace byla, že přechod zatím nebude otevřen motorovým vozidlům.

Uzavření přechodu v roce 2015 znamenalo zablokování důležité dopravní tepny pro stovky nákladních vozů převážejících zboží mezi Tureckem či Libanonem a státy Perského zálivu. Agentura Reuters napsala, že každý rok přes přechod putovalo zboží za několik miliard dolarů.

Dosud měla Sýrie běžně fungující přechod pouze s Libanonem. Znovuotevření přechodu je důležité také pro Libanon, ze kterého se do dalších zemí po zemi běžně nelze dostat jinak, než přes Sýrii. Jediná další hranici, kterou Libanon má, je s Izraelem, se kterým neudržuje diplomatické styky.

"Občan Jordánska může odjet do Sýrie ve vlastním autě, nebo jako běžný pasažér. Podle jordánsko-syrské dohody může být z Jordánska do Sýrie také převáženo zboží, " uvedla agentura Petra. Syřané přijíždějící do Jordánska podle agentury potřebují nejprve získat povolení od jordánské bezpečnosti.

Damašek doufá, že co nejdříve bude otevřen přechod u Búkamálu mezi Sýrií a Irákem. Podle agentury Reuters to dnes řekl syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Irák se k záležitosti zatím nevyjádřil. Búkamál je v rukou stoupenců Asada. Město se ale i v poslední době stalo terčem útoků ozbrojenců z teroristické organizace Islámský stát (IS), která loni ztratila své hlavní bašty v Iráku i Sýrii.

Mualim dnes také uvedl, že současná situace v provincii Idlib nemůže pokračovat, pokud se džihádisté nestáhnou, jak jim ukládá rusko-turecká dohoda. Syrský ministr zahraničí podle agentury AFP doplnil, že Rusko, které je spojencem Damašku, musí ověřit, zda byla rusko-turecká dohoda dodržena. Po Idlibu se Damašek podle něj zaměří na oblast východně od Eufratu, která je pod kontrolou Západem podporované arabsko-kurdské koalice SDF.

Rusko a Turecko se tento měsíc v ruském Soči dohodly na vytvoření demilitarizovaného pásma, které v Idlibu oddělí povstalecké území od oblastí kontrolovaných syrskou vládou. Idlib je poslední ze syrských provincií, kterou syrská vláda nemá pod kontrolou. Její velkou část ovládají radikální a povstalecké skupiny.

Na základě dohody měly být z demilitarizovaného pásma staženy všechny těžké zbraně, tanky a raketové a minometné systémy všech opozičních skupin. Rusko-turecká dohoda alespoň prozatím odvrátila hrozbu ofenzivy, kterou připravovala syrská armáda. Boje v Idlibu, kde žijí asi tři miliony lidí, by podle varování OSN znamenaly humanitární katastrofu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Ruska bylo transportováno přes 50 dětí islamistů, akci nařídil Putin

20.04.2019 18:18 Od loňského prosince bylo do Ruska ze Sýrie a Iráku přepraveno přes 50 dětí ruských občanů, kteří…

Islámský stát útočí v centrální Sýrii, za dva dny zabil 50 vojáků

20.04.2019 16:31 Aktualizováno Členové teroristické skupiny Islámský stát (IS) v minulých dvou dnech zabili v bojích v Sýrii téměř…

Bude Sísí další africký diktátor? Egypťané hlasují v referendu o změnách…

20.04.2019 13:10 Egypťané dnes začali odevzdávat hlasy v referendu o ústavních změnách. Jedna z nich dává…

Erdogan utahuje šrouby médiím, agentura Anadolu přešla pod prezidentský…

20.04.2019 11:10 Turecká státní tisková agentura Anadolu přešla pod kontrolu ředitelství prezidentského úřadu pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama