Muslimská mravnostní policie vtrhla na oslavu Halloweenu, 17 žen zatčeno

Úřady v Saúdské Arábii zatkly 17 pomocnic v domácnosti původem z Filipín, které se v nábožensky konzervativním království účastnily oslavy lidového svátku Halloween. S odvoláním na sdělení filipínského ministerstva zahraničí o tom dnes informoval zpravodajský server BBC.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Halloween
doporučujeme

Ženy byly zadrženy minulý pátek při razii na oslavě v oploceném sídle v Rijádu. Na místo předtím kvůli hluku zavolali policii sousedé. Jakému obvinění Filipínky čelí, zatím není jasné. Organizátoři akce ale podle filipínského ministerstva zahraničí byli zřejmě obviněni z pořádání oslavy bez povolení a z rušení nočního klidu.

Filipínské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení poukázalo na to, že muži a ženy, pokud nejde o přímou rodinu, nesmějí být v Saúdské Arábii spolu viděni na veřejnosti.

Filipínský list The Philippine Star napsal s odvoláním na příspěvek na facebooku, že účastnice nevěděly, že šlo o halloweenskou oslavu.

Filipínský velvyslanec v Rijádu Adnan Alonto v neděli v prohlášení filipínským občanům v Saúdské Arábii napsal, že by "neměli organizovat a měli by se zdržet účasti na shromážděních a akcích, které nejsou schváleny nebo povoleny" místními úřady.

"Připomínáme všem, že by se neměli účastnit smíšených setkání (mužů a žen), pít alkohol či veřejně praktikovat tradice, které jsou spojeny s jiným náboženstvím, než je islám," doplnil velvyslanec a jako příklad zakázaných oslav jmenoval "Halloween, Valentýn a Vánoce".

Saúdská Arábie netoleruje veřejné praktikování žádného jiného náboženství, než je islám.

Americká komise pro mezinárodní náboženskou svobodu ve své letošní zprávě uvedla, že náboženská policie v Saúdské Arábii podnikla razie na "soukromých nemuslimských akcích organizovaných zahraničními pracovníky. Účastníci pak byli zatčeni či deportováni, zejména pokud shromáždění bylo hlučné, mělo velkou účast, nebo v budově, kde se konalo, byly viditelné symboly". Komise nicméně zároveň uvedla, že moc náboženské policie byla v roce 2016 omezena královským dekretem, což se projevilo i ve snížení počtu razií proti muslimům i nemuslimům.

V minulosti náboženská policie v Saúdské Arábii zadržela pomocnice v domácnosti z jihovýchodní Asie a z Afriky a obvinila je z čarodějnictví namířeného proti jejich zaměstnavatelům.

Zahraniční pracovníci podle OSN tvoří až 37 procent populace Saúdské Arábie. Ačkoliv přesná čísla nejsou k dispozici, nejméně dva miliony z těchto lidí nejsou muslimové, píše BBC.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tahle země je jen pro muslimy. Křesťané mizí z Blízkého východu, nejsou…

26.05.2019 08:11 Války na Blízkém východě a vzrůst sektářského násilí a islamistických teroristických skupin učinily…

Začne Evropa přijímat rodiny IS? Spojené státy k tomu daly podnět

26.05.2019 07:01 K teroristické skupině Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku se přidalo mnoho občanů z cizích zemích.…

Při útoku v Afghánistánu zahynulo šest civilistů

25.05.2019 18:26 Nejméně šest civilistů, včetně dvou dětí a jedné ženy, zabily omylem afghánské bezpečnostní síly…

Írán vyhrožuje USA: Pošleme vaše lodě ke dnu

25.05.2019 09:37 Írán dnes pohrozil útokem na americkou armádu raketami a tajnými zbraněmi. USA posilují své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama