V Gaze se protestovalo, izraelští vojáci postřelili sedm Palestinců

Téměř 7000 Palestinců dnes protestovalo na různých místech podél hranice mezi Pásmem Gazy a Izraelem, sedm z nich izraelští vojáci postřelili, napsal izraelský list Haarec s odvoláním na palestinské zdravotníky. Podle agentur AP a Reuters byly dnešní demonstrace v Gaze mnohem menší než v uplynulých týdnech a přihlížela jim egyptská delegace, která v enklávě jedná o možnosti příměří s Izraelem.

Izraelská armáda
doporučujeme

Palestinci v Gaze od konce března a většinou v pátek protestují proti izraelské blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli. Dosud izraelští vojáci při protestech podle agentury Reuters zastřelili téměř 220 Palestinců, zabit byl jeden izraelský voják. Dnes bylo podle palestinských zdravotníků postřeleno sedm Palestinců, což je nejnižší počet zraněných při páteční demonstraci od začátku protestů. Podle Haarecu se desítky demonstrantů nadýchaly slzného plynu. Nikdo ale nebyl zraněn vážně. Někteří Palestinci podle agentury Reuters zapalovali pneumatiky, kterými tvořili kouřové clony.

Zástupce šéfa Hamásu v Pásmu Gazy Chalíl Hajá podle agentury AP uvedl, že Hamás "testuje" snahy Egypta dohodnout příměří a uvolnit jedenáct let trvající blokádu, které Gaza čelí. Dodal, že pokud bude blokáda pokračovat, budou protesty zesíleny. Představitelé Egypta jednají již několik měsíců s Hamásem a izraelskou vládu o možnosti nastolení klidu v oblasti. Cílem Káhiry je podle agentury AP rovněž obnovit rozhovory o sjednocení vedení na palestinských územích- tedy Hamásu, který vládne v Gaze, a administrativy palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse na Západním břehu Jordánu.

Izrael a Egypt uzavřely z bezpečnostních důvodů hranici s Gazou, když se kontroly nad enklávou v roce 2007 zmocnil Hamás. Od té doby vedl Hamás s Izraelem tři války, naposledy v roce 2014.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libanon eviduje rekordní denní nárůst případů covidu-19

11.08.2020 21:50 Libanon dnes hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý…

Bejrút si týden po ničivé explozi připomněl oběti minutou ticha

11.08.2020 20:59 Tisíce lidí dnes v Bejrútu držely minutu ticha za oběti exploze, která tam před týdnem připravila o…

UNICEF chystá v Libanonu očkování proti tetanu. Bez domova je 80 000 dětí

11.08.2020 17:48 UNICEF (Dětský fond OSN), který bezprostředně po explozích v Bejrútu pomohl přemístit 90 % léčiv a…

Reuters: O možném nebezpečí v Bejrútu věděl premiér i prezident

11.08.2020 14:17 Na špatně uskladněných 2750 tun dusičnanu amonného, který minulé úterý způsobil silnou explozi v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama