Erdogan má jasno: Pokyn k vraždě Chášukdžího přišel z nejvyšších míst

Pokyn k zavraždění saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie. V článku, který dnes otiskl americký list The Washington Post, to napsal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecký prezident zároveň ale zdůraznil, že saúdského krále Salmána z nařízení vraždy neviní.

Recep Tayyip Erdoğan

" ...víme, že pokyn zabít Chášukdžího přišel z nejvyšších míst vlády Saúdské Arábie," uvedl Erdogan. "Někteří se domnívají, že tento 'problém' po čase zmizí. Nadále se ale budeme ptát na otázky, které jsou důležité pro vyšetřování v Turecku a také pro Chášukdžího rodinu a milované," napsal turecký prezident.

"Měsíc po jeho zabití stále nevíme, kde je tělo. Přinejmenším by si zasloužil správný pohřeb podle islámské tradice. Dlužíme to jeho rodině a přátelům, včetně jeho někdejších kolegů v The Post (WP)... Důkazy jsme sdíleli s našimi přáteli a spojenci včetně Spojených států, abychom zajistili, že svět bude nadále klást otázky," uvedl turecký prezident.

Erdogan zároveň zdůraznil, že Turecko a Saúdská Arábie mají dobré vztahy a "ani na sekundu" by ho nenapadlo, že pokyn k vraždě dal král Salmán. "Nemám žádný důvod se domnívat, že vražda odrážela oficiální saúdskoarabskou politiku," pokračoval.

"Přesto ale musím zdůraznit, že naše přátelství s Rijádem, které sahá hluboko do minulosti, neznamená, že přimhouříme oči nad naplánovanou vraždou, která se odehrála před našimi zraky. Pokud by se tato hrůza stala ve Spojených státech nebo jinde, úřady těch zemí by to vyšetřovaly, dokud by nezjistily, co se stalo. Je naprosto vyloučeno, že se my (Turecko) budeme chovat jinak," zdůraznil Erdogan.

Novinář Chášukdží, který od loňského léta žil v USA a který kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána, byl zabit 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Turecká média už krátce poté začala psát, že šlo o vraždu. Tento týden úřad istanbulského prokurátora uvedl, že novinář byl hned po příchodu na konzulát své země uškrcen.

Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že Chášukdží konzulát 2. října opustil. Až po více než dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel, ale nejprve prohlašovala, že byl zabit při potyčce. Nyní Rijád připouští, že šlo o vraždu, ale tvrdí, že vše se odehrálo v rámci operace, o níž nejvyšší vedení Saúdské Arábie nevědělo.

Erdogan dříve v parlamentu prohlásil, že Turecko má důkazy o tom, že vražda Chášukdžího byla předem naplánovaná.

Rijád oznámil, že kvůli případu bylo zadrženo 18 lidí. Turecko opakované žádá o jejich vydání k soudu do Turecka, což ale Rijád odmítá.

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Související:

Právě se děje

reklama