Izrael posiluje spolupráci s Perským zálivem. Ministr pro tajné služby navštívil Omán

Izraelský ministr pro tajné služby a zároveň ministr dopravy Israel Kac dnes navštívil Omán. Izrael a státy Perského zálivu by podle jeho slov měly spolupracovat v oblastech letecké bezpečnosti a také v dalších civilních odvětvích, jako jsou například doprava, komerční letectví a turismus.

Přidejte svůj názor

Izrael

Kac se v Maskatu tento týden účastní konference věnované dopravě. Návštěva izraelského politika přichází necelé dva týdny poté, co do Ománu na pozvání sultána Kábuse bin Saída přiletěl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Šlo o první setkání vůdců obou zemí od roku 1996.

zdroj: YouTube

"Spolupráce mezi Izraelem a státy Zálivu by měla být rozšířena," uvedl Kac v emailu zaslaném agentuře Reuters. "Izrael toho také může hodně nabídnout, pokud jde o odsolování vody,zavlažování, zemědělství a lékařství," doplnil.

Mezi Izraelem a šesti státy Peského zálivu nejsou žádná komerční letecká spojení. Izrael udržuje diplomatické vztahy pouze se dvěma arabskými státy- Egyptem a Jordánskem. Netanjahu nicméně opakovaně v uplynulé době naznačil, že vztahy Izraele s některými jinými arabskými státy se zlepšují.

Izraelská vláda vnímá státy Perského zálivu jako přirozené spojence proti Íránu. Kac uvedl, že návštěvy izraelských ministrů v zemích Zálivu jsou součástí "širšího trendu posilování vazeb mezi Izraelem a státy Zálivu, a to na základě společných zájmů, vzájemného uznání a potenciálních přínosů pro obě strany, " uvedl Kac a zdůraznil, že spolupráce může vytvořit příležitosti a také země spojit proto společnému nepříteli.

Témata: Izrael | Omán | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z vraždy Chášukdžího obviněno 11 lidí. Trest smrti pro pět z nich, žádá…

15.11.2018 16:46 Aktualizováno Saúdskoarabský generální prokurátor žádá trest smrti pro pět z 11 osob obžalovaných z podílu na…

Další válka na spadnutí? Riziko je ohromné, zní z Británie

15.11.2018 00:01 "Nelze si oddechnout," konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník připomíná, že v…

Izraelský ministr obrany Lieberman rezignoval, hrozí rozpad vládní koalice

14.11.2018 14:01 Aktualizováno Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes podal demisi, učinil tak po neshodách uvnitř vlády…

Český ministr zahraničí vzbudil hněv Palestinců. Porušil totiž nepsané…

14.11.2018 13:25 Jeruzalém - Český ministr zahraničí Tomáš Petříček navštívil Zeď nářků v Izraeli v doprovodu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama