Stropnický předal v Izraeli pověřovací listiny, stal se oficiálně velvyslancem

Někdejší člen několika českých vlád Martin Stropnický nastoupil do svého nového působiště v Izraeli - ve čtvrtek jako velvyslanec České republiky předal své pověřovací listiny prezidentovi Reuvenu Rivlinovi. Informovalo o tom české velvyslanectví v Tel Avivu. Stropnický byl v minulosti ministrem kultury, obrany i zahraničí a předtím působil kromě jiného jako velvyslanec v Portugalsku, v Itálii a ve Vatikánu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Martin Stropnický

Izraelsko-české vztahy jsou tradičně dobré, na což ve čtvrtek poukázal Rivlin, když řekl: "Jsem rád, že jste tu. Odešel jste z velmi významné funkce ve vládě, abyste byl velvyslancem vaší země v Izraeli. To něco napovídá o dobrých vztazích mezi našimi dvěma zeměmi."

Rivlin také vzkázal pozdrav prezidentovi Miloši Zemanovi, který se do Izraele chystá koncem listopadu.

Nový velvyslanec ze spolupráce mezi Izraelem a Českem vyzdvihl "oblasti kybernetiky, vodního hospodářství a inovací".

V rozhovoru s Českou televizí se Stropnický vyjádřil k možnému přestěhování českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, jak to letos učinily Spojené státy. Řekl, že prozatím má Česko v Jeruzalémě honorární konzulát a při Zemanově návštěvě tam otevře Český dům. Se stěhováním velvyslanectví, jež prosazuje Zeman, počítá ne v řádu příštích měsíců, ale spíš ve vzdálenější budoucnosti.

Americký prezident Donald Trump v rozporu s politikou předchozích amerických administrativ loni uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a letos Spojené státy přestěhovaly velvyslanectví. Většina zemí se řídí rezolucemi OSN a neuznává krok Izraele, který město v roce 1980 označil za svou nedělitelnou metropoli. Východní Jeruzalém, v němž žijí převážně Arabové, Izraelci obsadili v roce 1967, přičemž Palestinci počítali s touto částí města jako s metropolí svého budoucího státu. Dohodnout se to mělo v rámci izraelsko-palestinských mírových rozhovorů, jež jsou přerušeny od roku 2014.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Pásmo Gazy na prahu nové války? V Aškelonu našli mrtvého muže,…

13.11.2018 16:48 Aktualizováno V oblasti Pásma Gazy pokračovalo i dnes vzájemné ostřelování izraelské armády a palestinských…

Nahrávka vraždy Chášukdžího je jen pro otrlé, saúdský agent v šoku

13.11.2018 10:43 Z audionahrávek zachycujících vraždu saúdského novináře Džamála Chášukdžího a její přípravu vyplývá…

U Turecka se převrátila loď s uprchlíky: pět se jich utopilo, další se…

12.11.2018 22:15 Pět lidí, včetně tří dětí, dnes utonulo po převržení lodi s 15 migranty u západního pobřeží Turecka…

Palestinci vypálili na Izrael 200 střel, zasažen byl i autobus

12.11.2018 21:34 Aktualizováno Při silné palbě z palestinského Pásma Gazy bylo dnes v Izraeli zraněno sedm lidí. Následné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama