Osvobozovací akci v Sýrii nepřežili dva chlapci, IS je zastřelil

Při osvobozování rukojmích Islámského státu (IS) v Sýrii radikálové zabili dvě děti. S odvoláním na otce jednoho z mrtvých chlapců o tom dnes informovala agentura AP. Syrské sdělovací prostředky ve čtvrtek oznámily, že armáda osvobodila z rukou IS 19 rukojmí, kteří padli do zajetí v jižní provincii Suvajdá v létě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Válka v Sýrii

Mezi osvobozenými byly hlavně ženy a děti. Našaat abú Ammár dnes řekl, že do zajetí padla i jeho manželka, dva synové a dcera. Osmiletého syna a jeho o pět let staršího bratrance ale členové IS zastřelili. Abú Ammár řekl, že manželka je velmi zesláblá, protože IS rukojmí živil jenom tak, aby je udržel při životě.

Místní syrská televize dnes potvrdila, že do svých domovů se vrátilo jenom 17 z 19 osvobozených lidí. Dva chlapci se prý pokusili při osvobozovací akci uprchnout z kamionu, kde byla skupina držena, a členové IS je zastřelili.

V bojích v Suvajdě radikálové v červenci zabili přes 200 lidí a 30 osob vzali do zajetí. Šlo o jeden z největších masakrů syrské války. Jedna zajatá žena od té doby zemřela, další ženu a devatenáctiletého mladíka extremisté zabili.

Šest zajatců radikálové vyměnili v říjnu v rámci dohody s vládou. Podle agentury AP měl být podobně vyměněn i zbytek rukojmí, ale vyjednávání bylo neúspěšné. Armáda se proto rozhodla skupinu osvobodit.

Provincie Suvajdá je obydlena převážně drúzy, kteří jsou podobně jako alávité prezidenta Bašára Asada náboženskou sektou. Tvoří asi pět procent z celkem 23 milionů Syřanů a žijí i v sousedním Libanonu a v Izraeli.

Příslušníci IS byli v Iráku poraženi loni a v Sýrii působí jeho zbývající oddíly hlavně na severu a východě. Podle listu The Washington Post se nyní skupina zaměřuje na syrské menšiny a stává se pro ně hrozbou.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z vraždy Chášukdžího obviněno 11 lidí. Trest smrti pro pět z nich, žádá…

15.11.2018 16:46 Aktualizováno Saúdskoarabský generální prokurátor žádá trest smrti pro pět z 11 osob obžalovaných z podílu na…

Další válka na spadnutí? Riziko je ohromné, zní z Británie

15.11.2018 00:01 "Nelze si oddechnout," konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník připomíná, že v…

Izraelský ministr obrany Lieberman rezignoval, hrozí rozpad vládní koalice

14.11.2018 14:01 Aktualizováno Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes podal demisi, učinil tak po neshodách uvnitř vlády…

Český ministr zahraničí vzbudil hněv Palestinců. Porušil totiž nepsané…

14.11.2018 13:25 Jeruzalém - Český ministr zahraničí Tomáš Petříček navštívil Zeď nářků v Izraeli v doprovodu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama