Saudská Arábie má další problém? Objevilo se vážné obvinění

Několik občanských aktivistů, včetně řady žen, kteří jsou v Saúdské Arábii ve vazbě, bylo při výsleších bito a mučeno. S odvoláním na dnešní sdělení organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) o tom informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Mekka, Saúdská Arábie
doporučujeme

Úřady v Saúdské Arábii od května zatkly nejméně deset žen a sedm mužů, kteří se věnovali obraně lidských práv, a obvinily je z ohrožování bezpečnosti státu. Mezi zatčenými jsou Ludžajn Haslúlová, Amán Nafdžánová a Azíza Júsifová, které vedly kampaň za zrušení zákazu pro ženy řídit motorová vozidla. Ženy mohou v nábožensky konzervativním království legálně usednout za volant teprve od června letošního roku.

Amnesty International s odvoláním na tři výpovědi dnes informovala, že někteří z občanských aktivistů byli opakovaně mučeni elektrickými šoky a bičováni. Řada z nich pak nebyla schopna chodit či stát na nohou.

V jednom případě byl aktivista zavěšen ze stropu, v jiném byla jedna ze zadržených žen vystavena sexuálnímu obtěžování ze strany vyšetřovatelů, kteří na sobě měli masky.

Saúdská Arábie od loňského roku zahájila mnoho reforem. Ochránci lidských práv ale království opakovaně žádají, aby zrušilo popravy, nezacházelo krutě s aktivisty a ukončilo praxi opatrovnictví, podle níž musí ženy žádat muže o svolení s mnoha úkony, od cestování až po sňatek.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet psychicky nemocných v Turecku prudce stoupá, roste spotřeba…

20.07.2019 08:52 V Turecku roste počet lidí, kteří mají psychické problémy, a za posledních pět let tam také o více…

Netanjahu je nejdéle vládnoucím izraelským premiérem

20.07.2019 08:51 Benjamin Netanjahu se dnes stává nejdéle vládnoucím izraelským premiérem. V této funkci překonává…

Írán zadržel tanker plující pod britskou vlajkou. Námořníci prý…

19.07.2019 21:16 Aktualizováno Íránské revoluční gardy dnes oznámily, že v Hormuzském průlivu zadržely ropný tanker provozovaný…

Sestřelení íránského dronu Američany? Nad incidentem visí otazníky

19.07.2019 18:29 Aktualizováno Íránská státní televize dnes zveřejnila video, které podle ní dokazuje, že USA ve čtvrtek žádný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama