Jedno z největších tajemství Bible odhaleno: Kde ležela Sodoma a jak byla zničena?

Podobně jako dinosauři, i biblické hříšné město Sodoma mohlo být smeteno z povrchu země při dopadu asteroidu. Tvrdí to aspoň archeolog, jehož tým se výzkumem slibné oblasti zabýval posledních třináct let. Skutečnou Sodomou má být město z doby bronzové jménem Tall el-Hammam v dnešním Jordánsku.

Přidejte svůj názor

Zničení Sodomy a Gomory od Johna Martina
doporučujeme

Profesor Phillip Silvia, který působí na Trinity Southwest University v USA se vedle archeologie věnuje také biblickým studiím. Na letošní konferenci, kterou pravidelně pořádá instituce American Schools of Oriental Research, představil zatím předběžné výsledky svého výzkumu. Ten probíhá v oblasti známé jako Middle Ghor nedaleko Mrtvého moře.

Vědci byli na základě provedených vykopávek a s pomocí metody karbonového datování schopni stanovit, že zhruba před 3 700 lety postihla celou oblast nějaká velká katastrofa. Například většina hliněných staveb v té době najednou zmizela. Výzkumníci zároveň předpokládají, že tato oblast byla v době katastrofy již 2 500 let obývána.

Během vykopávek byly také nalezeny minerály se známkami krystalizace. To svědčí o velmi vysoké teplotě, která musela na místě působit. Některé z nalezených keramických předmětů se zase roztavily ve sklo. Podle Silvia a jeho týmu tak vše nasvědčuje pádu asteroidu, který zničil oblast o průměru 24 kilometrů a s ní i všechna další městečka a vesnice. Lidé se zde znovu usadili až po 600 letech od události.

V dokumentu který publikoval Silvia spolu se Stevenem Robinsonem autoři píší.„Fyzické důkazy existence Tall el-Hammamu a okolních míst dokazují průběh zničující tepelné události, podobně jako je popsáno v knize Genesis zničení Sodomy. Vzorky půdy dále dosvědčují, že došlo ke zničení úrodné půdy a její kontaminaci slanou vodou z Mrtvého moře.“

Podle webu newsweek.com je sice Jordánský region Middle Ghor některými odborníky považován za možný předobraz Sodomy, zdaleka ne všichni s tím však souhlasí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová fáze bitvy o Idlib: Rusko nasadilo speciální jednotky

18.07.2019 07:58 Rusko vyslalo speciální jednotky, aby pomohly syrské armádě v dosud neúspěšné ofenzivě v provincii…

Odplata za ruské rakety. USA vyloučí Turecko z programu stíhaček F-35

18.07.2019 07:17 Aktualizováno Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém…

Ozbrojenci vystříleli restauraci v Iráku, zahynul turecký diplomat

17.07.2019 16:08 Při dnešní střelbě v restauraci ve městě Irbíl, metropoli iráckého Kurdistánu, zemřel zaměstnanec…

Záhada ztraceného tankeru. Verze Íránu dle arabské televize nesedí

17.07.2019 07:14 Z Hormuzského průlivu u Perského zálivu byl v úterý hlášen další incident. Podle agentury AP se tam…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama