Válka v Jemenu skončí? Vládní delegace odletěla k rozhovorům do Švédska

Dvanáctičlenná delegace jemenské vlády dnes odcestovala do Švédska k jednáním o jemenské válce. Vede ji ministr zahraničí Chálid Jamání. Zástupci šíitských povstalců, kteří proti vládě zahájili boj před čtyřmi lety, jsou ve Švédsku od úterka. OSN, která rozhovory zorganizovala, nyní podle televize Al-Arabíja počítá s tím, že by se jednat mohlo začít ve čtvrtek, nejpozději v pátek.

Přidejte svůj názor

OSN

Půjde o první diplomatický pokus o zastavení bojů od neúspěšných rozhovorů z roku 2016. Jednat se má ve švédském městečku Rimbo severně od Stockholmu, rozhovory mají být podle Al-Arabíje nepřímé.

Jejich hlavním smyslem je vytvořit klima důvěry mezi oběma stranami a začít hledat politické řešení krize. OSN podle agentury AP nečeká rychlý postup jednání, ale přála by si, aby rozhory přinesly aspoň dílčí pokrok v řešení horšící se humanitární situace Jemenu.

Šéf úřadu jemenského prezidenta Abdar Mansúra Hádího sdělil, že vládní delegace si přeje, aby byly rozhovory úspěšné, a považuje je za "skutečnou šanci pro mír".

Konflikt nepřežilo podle odhadů na 10.000 lidí a miliony Jemenců čelí hladu.

OSN svolala rozhovory už v září do Ženevy, ale povstalci na ně tehdy nedorazili. Tentokrát se podařilo jejich účast zajistit několika vstřícnými kroky. Povstalci mohli odvézt do Ománu 50 svých zraněných lidí a před rozhovory byla uzavřena dohoda o výměně stovek zajatců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán jadernou dohodu navzdory sankcím USA dodržuje

22.02.2019 20:42 Írán navzdory sílícím americkým sankcím dodržuje limity jaderné dohody, kterou vedle Teheránu…

"Pouštní dohoda" nebude. EU odmítá na summitu s arabskými státy řešit…

22.02.2019 13:04 Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy…

Změna plánu: Jak to bude s odchodem amerických vojáků ze Sýrie?

22.02.2019 12:03 Aktualizováno Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v zemi na určitou dobu "malou mírovou…

Írán zahájil vojenské manévry, bude odpalovat rakety z ponorky

22.02.2019 11:19 Íránské námořnictvo dnes ve strategickém Hormuzském průlivu zahájilo rozsáhlé cvičení, během něhož…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama