Válka v Jemenu skončí? Vládní delegace odletěla k rozhovorům do Švédska

Dvanáctičlenná delegace jemenské vlády dnes odcestovala do Švédska k jednáním o jemenské válce. Vede ji ministr zahraničí Chálid Jamání. Zástupci šíitských povstalců, kteří proti vládě zahájili boj před čtyřmi lety, jsou ve Švédsku od úterka. OSN, která rozhovory zorganizovala, nyní podle televize Al-Arabíja počítá s tím, že by se jednat mohlo začít ve čtvrtek, nejpozději v pátek.

Přidejte svůj názor

OSN

Půjde o první diplomatický pokus o zastavení bojů od neúspěšných rozhovorů z roku 2016. Jednat se má ve švédském městečku Rimbo severně od Stockholmu, rozhovory mají být podle Al-Arabíje nepřímé.

Jejich hlavním smyslem je vytvořit klima důvěry mezi oběma stranami a začít hledat politické řešení krize. OSN podle agentury AP nečeká rychlý postup jednání, ale přála by si, aby rozhory přinesly aspoň dílčí pokrok v řešení horšící se humanitární situace Jemenu.

Šéf úřadu jemenského prezidenta Abdar Mansúra Hádího sdělil, že vládní delegace si přeje, aby byly rozhovory úspěšné, a považuje je za "skutečnou šanci pro mír".

Konflikt nepřežilo podle odhadů na 10.000 lidí a miliony Jemenců čelí hladu.

OSN svolala rozhovory už v září do Ženevy, ale povstalci na ně tehdy nedorazili. Tentokrát se podařilo jejich účast zajistit několika vstřícnými kroky. Povstalci mohli odvézt do Ománu 50 svých zraněných lidí a před rozhovory byla uzavřena dohoda o výměně stovek zajatců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Násilí na Západním břehu se opět vyhrotilo. Palestinec zastřelil vojáky.…

13.12.2018 19:02 Aktualizováno Palestinský útočník dnes na okupovaném Západním břehu Jordánu zastřelil dva izraelské vojáky a…

Konec jemenské války? Znesvářené strany se dohodly na příměří v Hudajdá

13.12.2018 17:36 Znepřátelené strany v Jemenu se dohodly na příměří v klíčovém jemenském přístavu Hudajdá,…

Z irácké věznice uprchlo 21 vězňů, hlavně členů Islámského státu

13.12.2018 12:14 Z věznice v severním Iráku uprchlo 21 vězňů, většinou radikálů z organizace Islámský stát (IS), 15…

U Ankary vykolejil vysokorychlostní vlak. Devět mrtvých, mnoho zraněných

13.12.2018 09:12 Aktualizováno Nejméně devět mrtvých a 47 zraněných si dnes vyžádala nehoda vysokorychlostního vlaku v turecké…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama