Netanjahu rozpoutal paniku? Kvůli tunelům Hizballáhu čelí kritice, OSN vyšle zvláštní tým

Šéfka izraelské opozice Cipi Livniová dnes řekla, že premiér Benjamin Netanjahu dramatizuje informace o tunelech pod hranicí s Libanonem a zneužívá je k vlastním politickým cílům. Izrael v úterý zahájil vojenskou operaci, jejímž cílem je odhalit pod hranicí tunely, jež tam údajně buduje libanonské šíitské hnutí Hizballáh. Předseda libanonského parlamentu Nabí Barrí dnes prohlásil, že Izrael nedodal žádný důkaz o existenci těchto tunelů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Benjamin Netanjahu

Izraelská armáda oznámila, že chodby ještě nebyly funkční. Neoznámila, kolik jich bylo, ani jak budou zničeny. Zatím byla demolována jedna z chodeb, jež začínala pod domem v libanonském pohraničí a vyhloubena byla 40 metrů za hranici do Izraele. Byly v ní elektrické a komunikační rozvody.

Netanjahu občany o údajném nebezpečí informoval v televizi. Podle něj se Hizballáh s podporou Íránu chystá dobýt část izraelského severu. Tunely označil za "dvojí válečný zločin", protože Hizballáh chce ublížit izraelským civilistům a schovává se za civilisty v Libanonu.

Předseda libanonského parlamentu Barrí v reakci uvedl, že "Izraelci nedodali žádnou informaci" a že "jejich obvinění nejsou podložena žádnými fakty."

Rovněž libanonská armáda ve svém prohlášení označila izraelské informace o tunelech za "pouhá tvrzení" a vyzvala Tel Aviv, aby předložil konkrétní souřadnice a podrobnosti o umístění těchto tunelů. Izrael rovněž varovala, aby neprováděl žádné aktivity na libanonském území.

Mírová mise OSN, známá jako UNIFIL, se nechala slyšet, že o izraelských "aktivitách" ohledně pátrání po údajných tunelech diskutovala na svém každotýdenním setkání se zástupci libanonské a izraelské armády. Rovněž oznámila, že do Izraele pošle svůj tým, který má za úkol "zjistit fakta". V této souvislosti mise vyzvala k umožnění plného přístupu ke všem oblastem podél hranice.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém prohlášení uvedl, že hovořil s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a řekl mu, že "s velkou vážností sleduje toto zřejmé narušení izraelské svrchovanosti". Libanonská diplomacie naopak u OSN podala stížnost "proti opakovanému izraelskému porušování" práva, informovala státní tisková agentura NNA.

zdroj: YouTube

Hizballáh bojuje proti Izraeli, poslední otevřená válka se uskutečnila v roce 2006, kdy byla Livniová ministryní zahraničí. Dnes prohlásila, že je stejně jako ostatní ráda, že se tunely hledají a ničí, avšak podle ní je třeba zůstat střízlivý. "Nejsme v situaci, kdy naši vojáci stojí na nepřátelské linii. Mluvíme tu o inženýrských aktivitách na svrchovaném izraelském území," řekla.

Podle Livniové chce Netanjahu odvrátit pozornost od situace, kdy má jeho vláda vlivem rozhodnutí týkajících se palestinského Pásma Gazy v parlamentu minimální většinu a kdy premiér čelí soudnímu stíhání. Proto podle ní situaci na severní hranici dramatizuje.

"Buď premiér podlehl panice, nebo chce paniku vyvolat, aby ospravedlnil to, že odkládá (předčasné) volby a nechal na holičkách občany jižního Izraele," řekla Livniová s narážkou na bezpečnostní situaci na hranici s Pásmem Gazy a přání mnoha politiků uspořádat předčasné volby.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další skupina uprchlíků má v Německu utrum? Bezpečnost v Iráku je…

18.12.2018 12:32 Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes při návštěvě Iráku oznámil, že rok po pádu teroristické…

V jemenském přístavu Hudajdá má platit klid zbraní, svědci ale hlásí…

18.12.2018 12:18 V jemenském přístavu Hudajdá dnes umlkly zbraně a dodržuje se příměří. Mělo začít platit v pondělí…

Členové Tálibánu dnes jednali s představiteli USA ve Spojených arabských…

17.12.2018 21:27 Představitelé afghánského radikálního hnutí Tálibán se dnes ve Spojených arabských emirátech opět…

V Turecku byli zatčeni tři lidé v souvislosti s tragickou nehodou vlaku

17.12.2018 21:21 V souvislosti s železničním neštěstím, které se minulý týden stalo v Turecku byli zatčeni tři…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama