Netanjahu rozpoutal paniku? Kvůli tunelům Hizballáhu čelí kritice, OSN vyšle zvláštní tým

Šéfka izraelské opozice Cipi Livniová dnes řekla, že premiér Benjamin Netanjahu dramatizuje informace o tunelech pod hranicí s Libanonem a zneužívá je k vlastním politickým cílům. Izrael v úterý zahájil vojenskou operaci, jejímž cílem je odhalit pod hranicí tunely, jež tam údajně buduje libanonské šíitské hnutí Hizballáh. Předseda libanonského parlamentu Nabí Barrí dnes prohlásil, že Izrael nedodal žádný důkaz o existenci těchto tunelů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Benjamin Netanjahu

Izraelská armáda oznámila, že chodby ještě nebyly funkční. Neoznámila, kolik jich bylo, ani jak budou zničeny. Zatím byla demolována jedna z chodeb, jež začínala pod domem v libanonském pohraničí a vyhloubena byla 40 metrů za hranici do Izraele. Byly v ní elektrické a komunikační rozvody.

Netanjahu občany o údajném nebezpečí informoval v televizi. Podle něj se Hizballáh s podporou Íránu chystá dobýt část izraelského severu. Tunely označil za "dvojí válečný zločin", protože Hizballáh chce ublížit izraelským civilistům a schovává se za civilisty v Libanonu.

Předseda libanonského parlamentu Barrí v reakci uvedl, že "Izraelci nedodali žádnou informaci" a že "jejich obvinění nejsou podložena žádnými fakty."

Rovněž libanonská armáda ve svém prohlášení označila izraelské informace o tunelech za "pouhá tvrzení" a vyzvala Tel Aviv, aby předložil konkrétní souřadnice a podrobnosti o umístění těchto tunelů. Izrael rovněž varovala, aby neprováděl žádné aktivity na libanonském území.

Mírová mise OSN, známá jako UNIFIL, se nechala slyšet, že o izraelských "aktivitách" ohledně pátrání po údajných tunelech diskutovala na svém každotýdenním setkání se zástupci libanonské a izraelské armády. Rovněž oznámila, že do Izraele pošle svůj tým, který má za úkol "zjistit fakta". V této souvislosti mise vyzvala k umožnění plného přístupu ke všem oblastem podél hranice.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve svém prohlášení uvedl, že hovořil s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a řekl mu, že "s velkou vážností sleduje toto zřejmé narušení izraelské svrchovanosti". Libanonská diplomacie naopak u OSN podala stížnost "proti opakovanému izraelskému porušování" práva, informovala státní tisková agentura NNA.

zdroj: YouTube

Hizballáh bojuje proti Izraeli, poslední otevřená válka se uskutečnila v roce 2006, kdy byla Livniová ministryní zahraničí. Dnes prohlásila, že je stejně jako ostatní ráda, že se tunely hledají a ničí, avšak podle ní je třeba zůstat střízlivý. "Nejsme v situaci, kdy naši vojáci stojí na nepřátelské linii. Mluvíme tu o inženýrských aktivitách na svrchovaném izraelském území," řekla.

Podle Livniové chce Netanjahu odvrátit pozornost od situace, kdy má jeho vláda vlivem rozhodnutí týkajících se palestinského Pásma Gazy v parlamentu minimální většinu a kdy premiér čelí soudnímu stíhání. Proto podle ní situaci na severní hranici dramatizuje.

"Buď premiér podlehl panice, nebo chce paniku vyvolat, aby ospravedlnil to, že odkládá (předčasné) volby a nechal na holičkách občany jižního Izraele," řekla Livniová s narážkou na bezpečnostní situaci na hranici s Pásmem Gazy a přání mnoha politiků uspořádat předčasné volby.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaderné zbraně v rukou arogantního monarchy? Hrozba sílí, zní z USA

23.02.2019 00:01 Saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salmán se prezentuje agresivními kroky proti svým domácím…

Írán jadernou dohodu navzdory sankcím USA dodržuje

22.02.2019 20:42 Írán navzdory sílícím americkým sankcím dodržuje limity jaderné dohody, kterou vedle Teheránu…

"Pouštní dohoda" nebude. EU odmítá na summitu s arabskými státy řešit…

22.02.2019 13:04 Britská premiérka Theresa Mayová na okraj nadcházejícího summitu zemí Evropské unie a Ligy…

Změna plánu: Jak to bude s odchodem amerických vojáků ze Sýrie?

22.02.2019 12:03 Aktualizováno Spojené státy po stažení svých vojsk ze Sýrie ponechají v zemi na určitou dobu "malou mírovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama