V Pásmu Gazy tajně operovalo izraelské komando, prozradilo se náhodou

Izraelské vojenské komando, kvůli jehož nepodařené listopadové akci v palestinském Pásmu Gazy se vyhrotilo násilí mezi radikálním hnutím Hamás a Izraelem, působilo v pásmu několik týdnů. Izraelské televizi to sdělil nejmenovaný palestinský zdroj. Izraelci pobývali v pásmu s palestinskými dokumenty a předstírali, že pracují pro organizaci, která pomáhá invalidům.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Izraelská armáda

Členové Hamásu našli byt, který si skupina pronajala v Chán Júnisu a který byl 11. listopadu dějištěm nepodařené operace izraelské skupiny. O život při ní přišlo sedm Palestinců a jeden Izraelec. Palestinci následující den zahájili raketovou palbu na Izrael, který reagoval protiútoky. Šlo o nejnebezpečnější eskalaci násilností, jež trvala několik dní. Obě strany nakonec přistoupily na příměří.

Komando bylo v Gaze kryto příběhem o dodávce zdravotnického vybavení a invalidních vozíků občanům pásma, kteří to potřebovali. V bytě, jež si skupina pronajala, byly invalidní vozíky a podle Hamásu také znaky toho, že Izraelci byt používali několik týdnů.

Skupina se prozradila náhodou, podle izraelské televize kvůli problému s jedním z pasažérů auta. Palestinci si všimli, že se nechoval "podle místních zvyků". Britský server Independent napsal, že se Izraelci členům Hamásu prozradili přízvukem. Prokazovali se doklady, jež patřily Palestincům z místa vzdáleného od Chán Júnisu.

Hamás nedávno oznámil zatčení několika lidí podezřelých z kolaborace s Izraelci při operaci v Chán Júnisu. Poničil také majetek dalších kolaborantů. V pondělí soud v Pásmu odsoudil za kolaboraci k trestu smrti šest Palestinců, mezi nimiž byla jedna žena. Agentura AFP napsala, že tito lidé nebyli přímo spojeni s listopadovou operací.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naštvaná Indie obvinila z bombového útoku v Kašmíru Pákistán

15.02.2019 21:31 Indický premiér Naréndra Módí dnes slíbil "drtivou odpověď" za čtvrteční bombový útok v indické…

Trump napíná svět: USA učiní významné oznámení k Sýrii

15.02.2019 17:27 Spojené státy v nadcházejících 24 hodinách učiní významné oznámení týkající se Sýrie a amerického…

Dědictví Sovětů je pozitivnější než to americké, tvrdí veteráni…

15.02.2019 16:38 Před třiceti lety se sovětské síly stáhly z Afghánistánu, ne nadarmo zvaného „pohřebiště impérií“.…

Netanjahu podněcuje k válce? Záměrně vypustil video ze schůzky arabských…

15.02.2019 13:48 Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua umístil na YouTube klip pořízený ve Varšavě při…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama