V Pásmu Gazy tajně operovalo izraelské komando, prozradilo se náhodou

Izraelské vojenské komando, kvůli jehož nepodařené listopadové akci v palestinském Pásmu Gazy se vyhrotilo násilí mezi radikálním hnutím Hamás a Izraelem, působilo v pásmu několik týdnů. Izraelské televizi to sdělil nejmenovaný palestinský zdroj. Izraelci pobývali v pásmu s palestinskými dokumenty a předstírali, že pracují pro organizaci, která pomáhá invalidům.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Izraelská armáda
doporučujeme

Členové Hamásu našli byt, který si skupina pronajala v Chán Júnisu a který byl 11. listopadu dějištěm nepodařené operace izraelské skupiny. O život při ní přišlo sedm Palestinců a jeden Izraelec. Palestinci následující den zahájili raketovou palbu na Izrael, který reagoval protiútoky. Šlo o nejnebezpečnější eskalaci násilností, jež trvala několik dní. Obě strany nakonec přistoupily na příměří.

Komando bylo v Gaze kryto příběhem o dodávce zdravotnického vybavení a invalidních vozíků občanům pásma, kteří to potřebovali. V bytě, jež si skupina pronajala, byly invalidní vozíky a podle Hamásu také znaky toho, že Izraelci byt používali několik týdnů.

Skupina se prozradila náhodou, podle izraelské televize kvůli problému s jedním z pasažérů auta. Palestinci si všimli, že se nechoval "podle místních zvyků". Britský server Independent napsal, že se Izraelci členům Hamásu prozradili přízvukem. Prokazovali se doklady, jež patřily Palestincům z místa vzdáleného od Chán Júnisu.

Hamás nedávno oznámil zatčení několika lidí podezřelých z kolaborace s Izraelci při operaci v Chán Júnisu. Poničil také majetek dalších kolaborantů. V pondělí soud v Pásmu odsoudil za kolaboraci k trestu smrti šest Palestinců, mezi nimiž byla jedna žena. Agentura AFP napsala, že tito lidé nebyli přímo spojeni s listopadovou operací.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie zadržela 13 teroristů IS, chystali atentát na bezpečnostní…

22.04.2019 17:04 Saúdskoarabské úřady dnes zatkly 13 lidí, kteří chtěli v království spáchat teroristické útoky,…

Zblázněné počasí? Na Blízkém východě sněží, podle expertů za to mohou…

22.04.2019 13:32 Aktualizováno Obvykle na jaře jsou na Blízkém východě spalující vedra. Tento rok zde ale dochází k nezvyklým…

V Turecku létaly pěsti. Příznivci vládní strany surově napadli šéfa opozice

22.04.2019 13:08 Příznivci turecké vládní strany v neděli v Ankaře napadli šéfa největší opoziční strany Kemala…

Zemětřesení v íránských revolučních gardách: Chameneí nařídil vyměnit…

21.04.2019 19:32 Íránský nejvyšší duchovní vůdce, ajatolláh Alí Chameneí odvolal šéfa íránských revolučních gard…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama