V Pásmu Gazy tajně operovalo izraelské komando, prozradilo se náhodou

Izraelské vojenské komando, kvůli jehož nepodařené listopadové akci v palestinském Pásmu Gazy se vyhrotilo násilí mezi radikálním hnutím Hamás a Izraelem, působilo v pásmu několik týdnů. Izraelské televizi to sdělil nejmenovaný palestinský zdroj. Izraelci pobývali v pásmu s palestinskými dokumenty a předstírali, že pracují pro organizaci, která pomáhá invalidům.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Izraelská armáda

Členové Hamásu našli byt, který si skupina pronajala v Chán Júnisu a který byl 11. listopadu dějištěm nepodařené operace izraelské skupiny. O život při ní přišlo sedm Palestinců a jeden Izraelec. Palestinci následující den zahájili raketovou palbu na Izrael, který reagoval protiútoky. Šlo o nejnebezpečnější eskalaci násilností, jež trvala několik dní. Obě strany nakonec přistoupily na příměří.

Komando bylo v Gaze kryto příběhem o dodávce zdravotnického vybavení a invalidních vozíků občanům pásma, kteří to potřebovali. V bytě, jež si skupina pronajala, byly invalidní vozíky a podle Hamásu také znaky toho, že Izraelci byt používali několik týdnů.

Skupina se prozradila náhodou, podle izraelské televize kvůli problému s jedním z pasažérů auta. Palestinci si všimli, že se nechoval "podle místních zvyků". Britský server Independent napsal, že se Izraelci členům Hamásu prozradili přízvukem. Prokazovali se doklady, jež patřily Palestincům z místa vzdáleného od Chán Júnisu.

Hamás nedávno oznámil zatčení několika lidí podezřelých z kolaborace s Izraelci při operaci v Chán Júnisu. Poničil také majetek dalších kolaborantů. V pondělí soud v Pásmu odsoudil za kolaboraci k trestu smrti šest Palestinců, mezi nimiž byla jedna žena. Agentura AFP napsala, že tito lidé nebyli přímo spojeni s listopadovou operací.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povstalci v Jemenu naverbovali 18 tisíc dětí, mozky jim vymývají džihádem

19.12.2018 09:14 Jemenští povstalečtí Húsíové, kteří bojují čtyři roky proti vládě, do svých řad naverbovali 18.000…

Konec války v Sýrii? Analytik prozradil, co rozhodlo

19.12.2018 00:01 Staffan de Mistura, vyčerpaný, ale stále žoviální zvláštní zmocněnec OSN pro válku v Sýrii, minulý…

Syrský ústavní výbor se podle Ruska a Íránu sejde až příští rok

18.12.2018 18:32 Výbor, jehož úkolem je připravit novou syrskou ústavu, by se měl sejít začátkem příštího roku a…

Konec 17 let trvající války? USA a Tálibán jednaly o odsunu "okupantů" z…

18.12.2018 18:09 Zástupci Spojených států a radikálního afghánského hnutí Tálibán, kteří ve Spojených arabských…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama