OSN rozsekla spor Izraele a Libanonu, potvrdila existenci tajného tunelu na hranicích

Mírová mise OSN v Libanonu dnes potvrdila existenci tunelu, o jehož nálezu v uplynulých dnech informovala izraelská armáda. V prohlášení Prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) stojí, že se tunel nachází u takzvané modré linie, což je nárazníkové území vytýčené ze strany OSN mezi Izraelem a Libanonem. S odkazem na prohlášení UNIFIL o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Libanon

UNIFIL dále uvedly, že jsou ve spojení s všemi stranami s cílem podniknout "urgentní kroky". Předběžný nález hodlá UNIFIL také poskytnout úřadům v Libanonu.

Izraelská armáda v úterý oznámila, že zahájila operaci Severní štít, jejímž cílem je zničit na hranici tajné tunely, které podle tvrzení Izraele nechalo vyhloubit libanonské šíitské hnutí Hizballáh s cílem páchat útoky v Izraeli. Chodby podle Izraele zatím nebyly dokončeny.

Libanonská armáda krátce nato ve svém prohlášení označila izraelské informace o tunelech za "pouhá tvrzení" a vyzvala Tel Aviv, aby předložil konkrétní souřadnice a podrobnosti o umístění těchto tunelů. Izrael rovněž varovala, aby neprováděl žádné aktivity na libanonském území.

UNIFIL poté oznámila že do Izraele pošle svůj tým, který má za úkol zjistit fakta. V této souvislosti mise vyzvala k umožnění plného přístupu ke všem oblastem podél hranice.

Hizballáh založily v roce 1982 íránské revoluční gardy. Z hnutí odporu se pak v Libanonu stala i široce uznávaná politická strana, která zasedá v parlamentu a má i zastoupení ve vládě. Za teroristickou organizaci považují některé země vojenské křídlo Hizballáhu, to vedlo s Izraelem několik konfliktů, poslední v roce 2006, a je zapojeno i do syrské války, kde stejně jako šíitský Írán bojuje na straně tamní vlády.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecké letouny zasáhly cíle PKK na severu Iráku

15.12.2018 21:47 Turecké letouny dnes zasáhly cíle patřící bojovníkům z Kurdské strany pracujících (PKK) v severním…

Austrálie uznala západní Jeruzalém za metropoli Izraele, Palestinci se…

15.12.2018 21:06 Aktualizováno Australská vláda se rozhodla oficiálně uznat západní Jeruzalém za hlavní město Izraele. Zatím tam…

USA a Kurdové jdou po zlatu Islámského státu. Jen sedm lidí vědělo, kde je…

15.12.2018 17:59 Kurdské milice YPG a jejich spojenec USA se v Sýrii snaží získat sedm tun zlata a 17 tun stříbra,…

Betlém před Vánoci praská ve švech, turisté se jen hrnou

15.12.2018 08:48 Palestinský Betlém zažívá mimořádně úspěšnou turistickou sezónu, místní hotely jsou o vánočním čase…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama