OSN rozsekla spor Izraele a Libanonu, potvrdila existenci tajného tunelu na hranicích

Mírová mise OSN v Libanonu dnes potvrdila existenci tunelu, o jehož nálezu v uplynulých dnech informovala izraelská armáda. V prohlášení Prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) stojí, že se tunel nachází u takzvané modré linie, což je nárazníkové území vytýčené ze strany OSN mezi Izraelem a Libanonem. S odkazem na prohlášení UNIFIL o tom informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Libanon

UNIFIL dále uvedly, že jsou ve spojení s všemi stranami s cílem podniknout "urgentní kroky". Předběžný nález hodlá UNIFIL také poskytnout úřadům v Libanonu.

Izraelská armáda v úterý oznámila, že zahájila operaci Severní štít, jejímž cílem je zničit na hranici tajné tunely, které podle tvrzení Izraele nechalo vyhloubit libanonské šíitské hnutí Hizballáh s cílem páchat útoky v Izraeli. Chodby podle Izraele zatím nebyly dokončeny.

Libanonská armáda krátce nato ve svém prohlášení označila izraelské informace o tunelech za "pouhá tvrzení" a vyzvala Tel Aviv, aby předložil konkrétní souřadnice a podrobnosti o umístění těchto tunelů. Izrael rovněž varovala, aby neprováděl žádné aktivity na libanonském území.

UNIFIL poté oznámila že do Izraele pošle svůj tým, který má za úkol zjistit fakta. V této souvislosti mise vyzvala k umožnění plného přístupu ke všem oblastem podél hranice.

Hizballáh založily v roce 1982 íránské revoluční gardy. Z hnutí odporu se pak v Libanonu stala i široce uznávaná politická strana, která zasedá v parlamentu a má i zastoupení ve vládě. Za teroristickou organizaci považují některé země vojenské křídlo Hizballáhu, to vedlo s Izraelem několik konfliktů, poslední v roce 2006, a je zapojeno i do syrské války, kde stejně jako šíitský Írán bojuje na straně tamní vlády.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Transport džihádistů: Arabsko-kurdské milice předaly Iráku přes 150…

21.02.2019 11:49 Arabsko-kurdské milice (SDF), které na východě Sýrie válčí se samozvaným Islámským státem (IS),…

Kolaps summitu V4 a Izraele je dobrá zpráva, píše Die Welt

21.02.2019 10:53 Že chtějí Izrael a středoevropské státy těsněji spolupracovat, je dobré pro Evropu. Ale že schůzka…

Dnešní stav světa je jen začátek? Klimatické změny povedou k masivní…

20.02.2019 22:01 Aktualizováno Klimatické změny představují hlavní bezpečnostní a existenciální hrozby. Na takovém závěru se…

Babiš měl v Izraeli napilno: Navštívil inovační centrum, památník…

20.02.2019 17:23 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš dnes na závěr své návštěvy Izraele navštívil v Jeruzalémě památník Jad vašem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama