Lze zastavit apokalypsu? Hrozí smrt milionů lidí, varuje představitel OSN

Ačkoliv se třicet let pohybuje v oblastech humanitárních krizí, to, co viděl minulý týden v Jemenu, Marka Lowcocka šokovalo. Zástupce tajemníka OSN pro humanitární záležitosti v komentáři pro server CNN varuje, že v zemi hrozí smrt milionům lidí.

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif

Morální selhání

Jemen lze stále zachránit a promarnění této příležitosti by bylo velkým morálním selháním, apeluje Lowcock. Připomíná, že před čtyřmi lety byl Jemen sice křehkou zemí, kde miliony lidí jen s obtížemi naplňovali své základní potřeby a mnoho z nich bylo odkázáno na vnější pomoc, ale tamní ekonomika fungovala, v zemi existovala infrastruktura a vláda lidem poskytovala základní služby.

To vše bylo zničeno a Jemen je na pokraji kolapsu, jelikož válka zdecimovala tamní hospodářství a HDP se propadl o polovinu, uvádí představitel OSN. Dodává, že dochází k útokům na rybářské lodě, devastaci zemědělské půdy a bombardování továren a podle odhadů mezinárodního společenství v zemi zaniklo na 600 tisíc pracovních míst.  

"Hlavní zdroj vládního příjmu, prodej ropy, se propadl o 85%," pokračuje Lowcock. Konstatuje, že přes milion učitelů, zdravotníků a důchodců roky nedostává prakticky žádné peníze a miliony rodin nemají prostředky k nákupu potřebného jídla.

Nálety a pozemní boje, včetně ostřelování, zabily či zranily desítky tisíc civilistů a přes 3 miliony lidí vyhnaly z domovů, uvádí zástupce mezinárodního společenství. Podotýká, že před válkou se do Jemenu dováželo téměř veškeré jídlo a léky, ale nyní, kdy se v zemi nachází přes 30 frontových linií a agresoři blokují přístavy, silnice a základní infrastrukturu, nelze pomoc lidem doručit.

OSN na základě své nedávné mise v Jemenu odhaduje, že 12 milionům lidí v zemi hrozí hladomor, varuje Lowcock. Připomíná, že hladomory jsou v dnešním světě vzácné, přičemž ty poslední, jako například v roce 2011 v Somálsku, vyvolalo sucho a odezněly s příchodem dešťů, zatímco jemenská krize je čistě lidským dílem, které matka příroda nevyřeší.

Pět kroků k záchraně

"Můžeme však odvrátit hrozící apokalypsu, pokud nyní začneme jednat," tvrdí Lowcock. Dodává, že OSN přišla s následujícím pětibodovým plánem.´

Zaprvé je nutné okamžitě uzavřít příměří, které ochrání lidí a klíčovou infrastrukturu, bez níž je velký hladomor jistý, deklaruje činitel OSN. Nabádá k uzemnění letadel a umlčení zbraní, k čemuž sice mezinárodní společenství vyzývá již léta, ale nyní je třeba tyto apely vystupňovat. OSN podle Lowcocka nabízí, že bude hrát silnější roli v těch nejspornějších oblastech, například v přístavu Hudajda, na jehož fungování závisí miliony lidských životů, a zajistí, že nejdůležitější objekty budou využívány pouze k legitimním civilním aktivitám.   

Zadruhé, humanitární plán OSN na příští rok musí získat potřebně finance, jelikož již teď OSN a s ní spolupracující nevládní organizace zaměstnávají tisíce lidí, většinou Jemenců, kteří každý měsíc pomáhají dostat potraviny, vodu a léky k 8 milionům lidí v zemi, vysvětluje zástupce tajemníka pro humanitární záležitosti. Dodává, že příští rok se má pomoc dostat k 15 milionům lidí - polovině celkové jemenské populace -, včetně těch, kteří zůstali bez prostředků a bez pomoci nedokážou přežít.

OSN tak na příští rok potřebuje 4 miliardy dolarů (zhruba 88  miliard korun), což se může jevit jako vysoká suma, ale k udržení hladovějícího člověka naživu je potřeba půl dolaru (zhruba 11 korun) denně, vysvětluje Lowcock. Připomíná, že generální tajemník OSN Antonio Guterres svolal do Ženevy na 26. února 2019 konferenci, která bude usilovat o potvrzení přislíbených financí.

Třetím bodem jsou podle představitele OSN neodkladné a trvalejší opatření ke stabilizaci jemenské ekonomiky. Za nejrychlejší cestu označuje Lowcock poskytnutí zahraničních financí jemenské centrální bance, což by státu umožnilo vyplácet důchody a mzdy pracovníkům ve veřejném sektoru, přičemž Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty v posledních dvou měsících podnikly důležité kroky, které takový scénář usnadní.  

"Potřeba jsou však předvídatelné, konsistentní a trvalé měsíční injekce zdrojů a spolupráce všech stran v Jemenu na tom, aby peníze dorazily k těm, kteří je potřebují," uvádí Lowcock. Za čtvrtý bod označuje zahájení obnovy země, včetně klíčových státních institucí, silnic, mostů a vodních kanálů, nahrazení zničených jeřábů v Hudajdě, opravení učeben, obnovu rybolovu i zemědělské činnosti a posílení dodávek elektřiny.

Pátý bodem je ujištění, že strany účastnící se rozhovorů ve Švédku pod patronátem OSN, zde zůstanou, dokud nebudou dohodnuty první smysluplné kroky k nastolení míru, deklaruje Lowcock. Varuje, že obnova zničené ekonomiky a vytvoření nových pracovních míst a živností do té míry, aby byl Jemen samostatný, potrvá desetiletí, a stmelení fragmentované jemenské společnosti a překonání hněvu a bolestí války bude trvat celé generace.

"Nic z toho se nezlepší, dokud se (situace) nepřestane zhoršovat," zdůrazňuje zástupce OSN. Deklaruje, že s nápravou se musí začít dříve, než bude pozdě.     

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 20:36 Ruské jednotky nyní soustředí své hlavní úsilí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Severní Korea má zřejmě více než milion případů koronaviru

16.05.2022 15:05 Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli…

Turecko zablokovalo vstup Finska a Švédska do NATO

16.05.2022 19:42 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Turecku se vstup Finska a Švédska do NATO nelíbí. Putin řeší, co dál

13.05.2022 20:09 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes uvedl, že není nakloněn vstupu Finska a Švédska do NATO…

Tálibán nařídil ženám v Afghánistánu, aby na veřejnosti nosily burku

07.05.2022 11:54 Radikální islamistické hnutí Tálibán nařídilo ženám v Afghánistánu, aby na veřejnosti nosily burku,…

Putin se omluvil za Lavrovova slova o Hitlerovi

05.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin se v telefonátu s izraelským premiérem Naftalim Bennettem omluvil za…

Erdogan znovu nabídl zprostředkování míru mezi Ruskem a Ukrajinou

28.04.2022 14:29 Ruský prezident Vladimir Putin dnes telefonicky poděkoval tureckému prezidentovi za středeční…

Turecko uzavřelo vzdušný prostor ruským letounům, které přepravovaly…

24.04.2022 15:15 Turecko po konzultaci s Moskvou uzavřelo svůj vzdušný prostor ruským vojenským a civilním letounům,…

Izrael po roce zrušil povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách

24.04.2022 09:46 Izrael díky příznivé epidemické situace téměř po roce zrušil povinnost nosit roušky ve vnitřních…

Češka Tereza Hlůšková může odletět domů, rozhodl soud v Pákistánu

21.04.2022 14:05 Češka Tereza Hlůšková, která byla v roce 2019 v Pákistánu odsouzena kvůli pašování drog a loni v…

Některé země NATO mají zájem na válce na Ukrajině, myslí si Turecko

21.04.2022 10:48 Některé členské země Severoatlantické aliance mají zájem na tom, aby pokračovala válka na Ukrajině,…

V Turecku by mohly hrozit až tři roky vězení za publikování nestátních…

18.04.2022 11:47 Turecká vláda připravuje zákon, podle něhož bude hrozit jeden až tři roky vězení za publikování…

Související:

Právě se děje

reklama