Jemenská vláda navrhla zprovoznit letiště v Saná, povstalcům vzápětí pohrozila

Jemenská vláda navrhla obnovení provozu na letišti v Saná za podmínky, že letadla budou kontrolována na letištích, jež podléhají vládě. Metropoli ovládají šíitští povstalci, kteří proti vládě bojují čtyři roky. Ve Švédsku se od čtvrtka konají pod záštitou OSN mírové rozhovory, které mají pomoci konflikt ukončit. Zprovoznění letiště v Saná je jedním z témat rozhovorů.

Přidejte svůj názor

Vlajka Jemenu

Dva ze zástupců vlády, jež dnes citovala agentura Reuters, řekli, že by provoz letiště v Saná mohl být obnoven, pokud by letadla mohla nejdříve projít kontrolou na letištích v Adenu a Sajúnu, která spadají pod vládu.

Jemenská válka připravila o život na 10.000 lidí a uvrhla miliony Jemenců na pokraj hladu. V zemi se stále bojuje, nejhorší je situace kolem přístavu Hudajdá, jímž prochází většina humanitární pomoci. Jeden ze zástupců vlády dnes řekl, že vládní ofenziva tam stále není vyloučena, pokud se povstalci z města Hudajdá odmítnou stáhnout.

Povstalečtí šíité ovládají část města. "Posuzujeme možnosti, jak dospět k míru. A jestli oni (povstalci) nebudou vstřícní, máme mnoho možností, včetně vojenské intervence," řekl podle agentury AFP jemenský ministr zemědělství Usmán Mádžalí, který je v jemenské vládní delegaci ve Švédsku.

Bojující strany naposledy jednaly roku 2016. Současné rozhovory se označují za nejisté, přestože se oba tábory dohodly na výměně zajatců. Měla by se týkat několika tisíc lidí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dnes oznámil, že od srpna do října si boje vyžádaly mezi civilisty 1500 mrtvých a raněných. Úřad vyzval bojující strany, aby civilisty ušetřily. Podle statistik každý týden v Jemenu zemře v průměru 123 civilistů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Transport džihádistů: Arabsko-kurdské milice předaly Iráku přes 150…

21.02.2019 11:49 Arabsko-kurdské milice (SDF), které na východě Sýrie válčí se samozvaným Islámským státem (IS),…

Kolaps summitu V4 a Izraele je dobrá zpráva, píše Die Welt

21.02.2019 10:53 Že chtějí Izrael a středoevropské státy těsněji spolupracovat, je dobré pro Evropu. Ale že schůzka…

Dnešní stav světa je jen začátek? Klimatické změny povedou k masivní…

20.02.2019 22:01 Aktualizováno Klimatické změny představují hlavní bezpečnostní a existenciální hrozby. Na takovém závěru se…

Babiš měl v Izraeli napilno: Navštívil inovační centrum, památník…

20.02.2019 17:23 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš dnes na závěr své návštěvy Izraele navštívil v Jeruzalémě památník Jad vašem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama