Na hranicích Izraele a Gazy zuří protesty, demonstrovalo deset tisíc lidí

V palestinském Pásmu Gazy na hranicích s Izraelem dnes demonstrovalo na 10.000 Palestinců, z nichž někteří opět házeli na izraelské vojáky kameny. Vojáci odpovídali palbou, zranili přitom na 30 lidí. Radikální hnutí Hamás, které protesty už od března zejména v pátek pořádá, ale dnes drželo demonstranty dál od hranice, uvedl deník The Times of Israel. Jde o součást neoficiálního příměří mezi Hamásem a Izraelem oznámeného v polovině listopadu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Izraelská armáda
doporučujeme

Izraelský deník nicméně upozornil, že demonstrace se konaly přesto, že Izrael umožnil Gaze od listopadu už druhou finanční injekci z Kataru. Ten poslal Hamásu dalších 15 milionů dolarů (asi 345 milionů korun) na výplaty zaměstnanců vlády Hamásu. Ti dnes stáli už od časného rána dlouhé fronty před bankami v Pásmu Gazy, aby dostali 50 procent měsíčního platu. Celkem má Katar poslat 90 milionů dolarů v šesti měsíčních částkách.

Hamás mnoho let žádá, aby mzdy zaměstnanců jeho administrativy vládnoucí v Pásmu Gazy platila palestinská samospráva, která sídlí v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Ta to ale odmítá, dokud ji Hamás nepředá administrativní kontrolu nad Pásmem Gazy.

Právě převod katarských peněz Hamásu a přistoupení na klid zbraní byly důvodem, proč v polovině listopadu rezignoval izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, který příměří označil za "kapitulaci před terorem". Resort obrany poté převzal premiér Benjamin Netanjahu.

Palestinci na hranicích Pásma Gazy s Izraelem pořádají násilné protesty už od konce března, dosud při nich izraelští vojáci zastřelili na 200 Palestinců. Obyvatelé Pásma Gazy demonstrují za právo vrátit se na území, která kdysi obývali a která jsou už 70 let ve státě Izrael. Protestují i proti blokádě Pásma Gazy, kterou Izrael a Egypt zavedly v roce 2007, když oblast ovládlo hnutí Hamás. Blokáda a konflikt Hamásu s Izraelem způsobily na tomto území ekonomickou krizi.

Loading...
Témata: Izrael | gaza | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hormuzském průlivu záhadně zmizel tanker, už dva dny nevysílá žádný…

16.07.2019 14:43 Ropný tanker Spojených arabských emirátů se odchýlil v Hormuzském průlivu od trasy a zamířil do…

Írán poprvé naznačil, že je ochoten s USA jednat. Klade si ale podmínky

16.07.2019 13:50 Írán vůbec poprvé naznačil, že je ochoten s USA jednat o svém raketovém programu. Jeho ministr…

„Pokud Bůh dá, povraždíme všechny Židy.“ Vysoce postavený člen Hamásu…

16.07.2019 10:29 Fathi Hammad, člen politbyra islamistické organizace Hamás, vzbudil velké pozdvižení svou výzvou,…

Izraelská diplomacie před kolapsem? Ministerstvo nemá ani na kávu

16.07.2019 09:56 Izraelské ministerstvo zahraničí nemá dost peněz na zajištění svých aktivit a jeho zaměstnanci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama