Na hranicích Izraele a Gazy zuří protesty, demonstrovalo deset tisíc lidí

V palestinském Pásmu Gazy na hranicích s Izraelem dnes demonstrovalo na 10.000 Palestinců, z nichž někteří opět házeli na izraelské vojáky kameny. Vojáci odpovídali palbou, zranili přitom na 30 lidí. Radikální hnutí Hamás, které protesty už od března zejména v pátek pořádá, ale dnes drželo demonstranty dál od hranice, uvedl deník The Times of Israel. Jde o součást neoficiálního příměří mezi Hamásem a Izraelem oznámeného v polovině listopadu.

Izraelská armáda
doporučujeme

Izraelský deník nicméně upozornil, že demonstrace se konaly přesto, že Izrael umožnil Gaze od listopadu už druhou finanční injekci z Kataru. Ten poslal Hamásu dalších 15 milionů dolarů (asi 345 milionů korun) na výplaty zaměstnanců vlády Hamásu. Ti dnes stáli už od časného rána dlouhé fronty před bankami v Pásmu Gazy, aby dostali 50 procent měsíčního platu. Celkem má Katar poslat 90 milionů dolarů v šesti měsíčních částkách.

Hamás mnoho let žádá, aby mzdy zaměstnanců jeho administrativy vládnoucí v Pásmu Gazy platila palestinská samospráva, která sídlí v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Ta to ale odmítá, dokud ji Hamás nepředá administrativní kontrolu nad Pásmem Gazy.

Právě převod katarských peněz Hamásu a přistoupení na klid zbraní byly důvodem, proč v polovině listopadu rezignoval izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, který příměří označil za "kapitulaci před terorem". Resort obrany poté převzal premiér Benjamin Netanjahu.

Palestinci na hranicích Pásma Gazy s Izraelem pořádají násilné protesty už od konce března, dosud při nich izraelští vojáci zastřelili na 200 Palestinců. Obyvatelé Pásma Gazy demonstrují za právo vrátit se na území, která kdysi obývali a která jsou už 70 let ve státě Izrael. Protestují i proti blokádě Pásma Gazy, kterou Izrael a Egypt zavedly v roce 2007, když oblast ovládlo hnutí Hamás. Blokáda a konflikt Hamásu s Izraelem způsobily na tomto území ekonomickou krizi.

Témata: Izrael | gaza | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dohoda s Izraelem je podle SAE pragmatické rozhodnutí

14.08.2020 21:52 Spojené arabské emiráty své rozhodnutí normalizovat vztahy s Izraelem učinily ve vlastním zájmu a…

Írán: Svět nesmí zneužít utrpení Libanonu k politickým hrám

14.08.2020 18:43 Mezinárodní společenství by spíš mělo Libanonu pomoci, než aby v zemi prosazovalo své zájmy. Podle…

Dohoda Emirátů s Izraelem: EU mluví o historickém kroku, Turecko a Írán…

14.08.2020 15:27 Aktualizováno Z pokrytectví a ze zrady v otázce Palestiny dnes Turecko obvinilo Spojené arabské emiráty (SAE),…

Šéf OSN vítá posílení míru a bezpečnosti na Blízkém východě

13.08.2020 21:48 Aktualizováno "Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama