Na hranicích Izraele a Gazy zuří protesty, demonstrovalo deset tisíc lidí

V palestinském Pásmu Gazy na hranicích s Izraelem dnes demonstrovalo na 10.000 Palestinců, z nichž někteří opět házeli na izraelské vojáky kameny. Vojáci odpovídali palbou, zranili přitom na 30 lidí. Radikální hnutí Hamás, které protesty už od března zejména v pátek pořádá, ale dnes drželo demonstranty dál od hranice, uvedl deník The Times of Israel. Jde o součást neoficiálního příměří mezi Hamásem a Izraelem oznámeného v polovině listopadu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Izraelská armáda
doporučujeme

Izraelský deník nicméně upozornil, že demonstrace se konaly přesto, že Izrael umožnil Gaze od listopadu už druhou finanční injekci z Kataru. Ten poslal Hamásu dalších 15 milionů dolarů (asi 345 milionů korun) na výplaty zaměstnanců vlády Hamásu. Ti dnes stáli už od časného rána dlouhé fronty před bankami v Pásmu Gazy, aby dostali 50 procent měsíčního platu. Celkem má Katar poslat 90 milionů dolarů v šesti měsíčních částkách.

Hamás mnoho let žádá, aby mzdy zaměstnanců jeho administrativy vládnoucí v Pásmu Gazy platila palestinská samospráva, která sídlí v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Ta to ale odmítá, dokud ji Hamás nepředá administrativní kontrolu nad Pásmem Gazy.

Právě převod katarských peněz Hamásu a přistoupení na klid zbraní byly důvodem, proč v polovině listopadu rezignoval izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, který příměří označil za "kapitulaci před terorem". Resort obrany poté převzal premiér Benjamin Netanjahu.

Palestinci na hranicích Pásma Gazy s Izraelem pořádají násilné protesty už od konce března, dosud při nich izraelští vojáci zastřelili na 200 Palestinců. Obyvatelé Pásma Gazy demonstrují za právo vrátit se na území, která kdysi obývali a která jsou už 70 let ve státě Izrael. Protestují i proti blokádě Pásma Gazy, kterou Izrael a Egypt zavedly v roce 2007, když oblast ovládlo hnutí Hamás. Blokáda a konflikt Hamásu s Izraelem způsobily na tomto území ekonomickou krizi.

Loading...
Témata: Izrael | gaza | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Jemenu nanovo vypukly těžké boje, za poslední dny 85 mrtvých

20.04.2019 21:45 Při tvrdých bojích mezi provládními silami a šíitskými povstalci v jemenské jižní provincii Dalí…

Do Ruska bylo transportováno přes 50 dětí islamistů, akci nařídil Putin

20.04.2019 18:18 Od loňského prosince bylo do Ruska ze Sýrie a Iráku přepraveno přes 50 dětí ruských občanů, kteří…

Islámský stát útočí v centrální Sýrii, za dva dny zabil 50 vojáků

20.04.2019 16:31 Aktualizováno Členové teroristické skupiny Islámský stát (IS) v minulých dvou dnech zabili v bojích v Sýrii téměř…

Bude Sísí další africký diktátor? Egypťané hlasují v referendu o změnách…

20.04.2019 13:10 Egypťané dnes začali odevzdávat hlasy v referendu o ústavních změnách. Jedna z nich dává…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama