Na hranicích Izraele a Gazy zuří protesty, demonstrovalo deset tisíc lidí

V palestinském Pásmu Gazy na hranicích s Izraelem dnes demonstrovalo na 10.000 Palestinců, z nichž někteří opět házeli na izraelské vojáky kameny. Vojáci odpovídali palbou, zranili přitom na 30 lidí. Radikální hnutí Hamás, které protesty už od března zejména v pátek pořádá, ale dnes drželo demonstranty dál od hranice, uvedl deník The Times of Israel. Jde o součást neoficiálního příměří mezi Hamásem a Izraelem oznámeného v polovině listopadu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Izraelská armáda

Izraelský deník nicméně upozornil, že demonstrace se konaly přesto, že Izrael umožnil Gaze od listopadu už druhou finanční injekci z Kataru. Ten poslal Hamásu dalších 15 milionů dolarů (asi 345 milionů korun) na výplaty zaměstnanců vlády Hamásu. Ti dnes stáli už od časného rána dlouhé fronty před bankami v Pásmu Gazy, aby dostali 50 procent měsíčního platu. Celkem má Katar poslat 90 milionů dolarů v šesti měsíčních částkách.

Hamás mnoho let žádá, aby mzdy zaměstnanců jeho administrativy vládnoucí v Pásmu Gazy platila palestinská samospráva, která sídlí v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Ta to ale odmítá, dokud ji Hamás nepředá administrativní kontrolu nad Pásmem Gazy.

Právě převod katarských peněz Hamásu a přistoupení na klid zbraní byly důvodem, proč v polovině listopadu rezignoval izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, který příměří označil za "kapitulaci před terorem". Resort obrany poté převzal premiér Benjamin Netanjahu.

Palestinci na hranicích Pásma Gazy s Izraelem pořádají násilné protesty už od konce března, dosud při nich izraelští vojáci zastřelili na 200 Palestinců. Obyvatelé Pásma Gazy demonstrují za právo vrátit se na území, která kdysi obývali a která jsou už 70 let ve státě Izrael. Protestují i proti blokádě Pásma Gazy, kterou Izrael a Egypt zavedly v roce 2007, když oblast ovládlo hnutí Hamás. Blokáda a konflikt Hamásu s Izraelem způsobily na tomto území ekonomickou krizi.

Témata: Izrael | gaza | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechají spojenci v Sýrii stovky vojáků? Kurdové prosí Západ o pomoc proti…

18.02.2019 21:05 Aktualizováno Velitel arabsko-kurdské koalice SDF v Sýrii vyzval mezinárodní společenství, aby v zemi ponechalo…

Asad uskutečnil 336 útoků chemickými zbraněmi, většinou na civilní…

18.02.2019 19:51 Okolo 336 chemických útoků se uskutečnilo během osmileté syrské války. Takřka všechny měl na…

Znepřátelené strany začnou se stahováním z jemenského přístavu Hudajdá

18.02.2019 19:35 Znepřátelené strany v Jemenu souhlasily se zahájením stahování svých jednotek z přístavního města…

Syrským Idlibem otřásly dvě exploze, zahynulo nejméně 16 lidí

18.02.2019 18:12 Při dvojí explozi ve městě Idlib na severozápadě Sýrie dnes zahynulo nejméně 16 lidí a další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama