Násilí na Západním břehu se opět vyhrotilo. Palestinec zastřelil vojáky. Izrael tvrdě reaguje

Palestinský útočník dnes na okupovaném Západním břehu Jordánu zastřelil dva izraelské vojáky a další dvě osoby zranil. Izraelská armáda od středečního večera zabila tři Palestince, kteří se podíleli na několika jiných útocích. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil kvůli této situaci nová bezpečnostní opatření pro Západní břeh Jordánu. Nařídil kromě jiného zdemolovat domy útočníků, pozatýkat členy radikálního hnutí Hamás a vyslat vojenské posily na toto území. Posíleny mají být zejména hlídky na silnicích a silničních křižovatkách. Netanjahu také slíbil, že nechá zlegalizovat několik tisíc nelegálně postavených domů osadníků.

policie
doporučujeme

Útočník podle izraelských úřadů dopoledne střílel na vojáky a civilisty z automobilu na silnici číslo 60, vedoucí napříč Západním břehem, u autobusové zastávky nedaleko židovské osady Ofra. Ve stejné oblasti bylo při podobném útoku v neděli zraněno sedm lidí. Útočník vystoupil z auta a začal střílet na lidi, poté uprchl. Vojáci po něm intenzivně pátrají a do oblasti byly povolány posily. Oba mrtví jsou vojáci, mezi zraněnými je jedna civilistka a další voják, který utrpěl těžká zranění.

Několik hodin před tímto útokem izraelští vojáci zabili dva Palestince, jimž armáda připisuje dva jiné útoky z minulosti. Později pak u Ramalláhu zastřelili dalšího Palestince, který autem najížděl na vojáky.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás odsoudil vlnu násilností a kritizoval jak palestinské radikály, tak tvrdý postup Izraele. Podle něj Izrael vytváří častými vojenskými operacemi v palestinských městech klima, které vede k násilí.

Netanjahu prohlásil, že bude prosazovat výstavbu 82 nových bytů v Ofře a nových průmyslových zón u osad Avnej Hefec a Bejtar Elit. Armádě nařídil, aby do 48 hodin zničila domy teroristů.

"V posledních dnech určitě pociťujeme, že se situace (na Západním břehu) zhoršuje," řekl izraelskému rozhlasu jeden ze záchranářů Šalom Galil.

Izraelští vojáci v posledních dnech pátrali po pachatelích jiných útoků. Po dvouměsíčním úsilí dnes brzy ráno objevili Palestince, který měl na svědomí říjnový teroristický útok na okupovaném Západním břehu Jordánu. Při pokusu o zadržení byl ozbrojený muž zastřelen. Na operaci se podílela izraelská armáda spolu s policií a tajnou službou Šin Bet.

Třiadvacetiletý útočník na začátku října střílel v průmyslové zóně v židovské osadě Barkan, kde pracují Izraelci i Palestinci. Útok nepřežil jeden muž a jedna žena, jiná žena utrpěla vážné zranění. Útočník žil poblíž města Tulkarm a pracoval v jedné z továren v průmyslové zóně. Izraelské bezpečnostní složky se ho opakovaně pokoušely zadržet, ale neúspěšně. Při pátrání po něm bylo zatčeno mnoho jeho příbuzných a údajných kompliců.

Třiadvacetiletý muž nebyl jediným Palestincem usmrceným během posledních hodin. Ve středu pozdě večer Izraelci zastřelili Sáliha Umara Barghútího, který byl podezřelý z nedělního útoku na autobusové zastávce u židovské osady Ofra na Západním břehu. Při útoku utrpěla zranění také Izraelka, která byla v sedmém měsíci těhotenství a u níž lékaři museli vyvolat předčasný porod. Novorozenec ve středu zemřel, žena už je ve stabilizovaném stavu. Zraněn byl také její manžel, další muž a čtyři mladiství, kteří utrpěli lehčí zranění.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V muslimských zemích bojkotují kvůli karikaturám zboží z Francie

25.10.2020 19:54 V několika muslimských zemí dnes obchody zahájily bojkot francouzského zboží. Reagovaly tak na…

Afghánské bezpečnostní síly zabily druhého nejvýše postaveného muže Al…

25.10.2020 09:57 Afghánské bezpečnostní složky zabily druhého muže teroristické sítě Al-Káida. Informovala o tom…

Sebevražedný útok u školy v Kábulu má nejméně 13 obětí

24.10.2020 17:32 Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si dnes vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu,…

Írán: Normalizace mezi Izraelem a Súdánem je výsledek výkupného

24.10.2020 11:05 Dohoda o normalizaci vztahů Izraele se Súdánem je "předstíraná" a podařilo se jí dosáhnout díky …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama