Turecké letouny zasáhly cíle PKK na severu Iráku

Turecké letouny dnes zasáhly cíle patřící bojovníkům z Kurdské strany pracujících (PKK) v severním Iráku, oznámila turecká armáda. Ankara ignorovala protesty ze strany Bagdádu, který opakující se turecké nálety označil již dříve za narušování irácké svrchovanosti a za ohrožení civilistů, poznamenala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Turecko
doporučujeme

Irácké úřady si v pátek předvolaly tureckého velvyslance v Bagdádu. Reagovaly tak na oznámení Ankary, že její armáda usmrtila osm radikálů z PKK, kteří se nacházeli v Iráku. Turecko rovněž prohlásilo, že bude pokračovat v útocích na příslušníky organizace, dokud budou hledat útočiště v Iráku.

Ve svém prohlášení na twitteru turecké ozbrojené síly nyní uvedly, že na severu Iráku podnikly 14. a 15. prosince další nálety, při kterých usmrtily sedm extremistů.

V hornatém iráckém regionu u jižní hranice Turecka operují bojovníci z PKK desítky let. PKK bojuje od roku 1984 za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku. Podle agentury AP si tyto boje dosud vyžádaly životy 40.000 lidí. Za teroristickou organizaci PKK kromě Turecka považují rovněž Evropská unie a Spojené státy.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve svém dnešním projevu uvedl, že letecké údery proti cílům z PKK v irácké oblasti Sindžár z tohoto týdne "změnily tato místa v jejich hřbitovy". "Pohřbíme je v dírách, které vykopali," řekl stoupencům ve městě Denizli na jihozápadě Turecka. Erdogan už dříve pohrozil, že Ankara zahájí pozemní ofenzivu na severu Iráku.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sýrie propouští vězně pomalu, navzdory koronaviru

06.04.2020 19:50 Ochránci lidských práv upozorňují, že Sýrie propouští příliš pomalu trestance, kteří se mají dostat…

Covid-19: Írán má přes 60 tisíc nakažených, mrtvých 3739. Graduje spor s…

06.04.2020 13:44 V Íránu přibylo za den přes 130 nových úmrtí na covid-19. Země má podle dnešního údaje ministerstva…

Egypt kvůli koronaviru zakazuje slavnostní večeře při ramadánu

06.04.2020 07:31 Egyptské úřady kvůli epidemii koronaviru zakázaly lidem pořádat iftár, slavnostní večeře konané po…

"Raději nedomýšlet." Takto koronavirus udeří v rozvojovém světě, varuje…

06.04.2020 00:01 NÁZOR - Je děsivé sledovat pohromu a nebýt schopen jí bránit, konstatuje editorial serveru The…

Související:

Právě se děje

Další zprávy