Na Blízkém východě zuří válka bojových dronů, levně je dodává hlavně Čína

V konfliktech na Blízkém východě jsou stále více využívána bezpilotní letadla. Jejich hlavním dodavatelem je Čína, ale některé státy jako Írán, Izrael nebo Turecko si je vyrábějí samy. S odkazem na novou zprávu analytického pracoviště RUSI, které se zabývá otázkami mezinárodní bezpečnosti, to dnes oznámila agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle dokumentu na Blízkém východě přibývá zemí, které tuto technologii dovážejí. Jsou mezi nimi Jordánskou, Irák, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Trh ovládla Čína, která bezpilotní stroje nabízí za nízké ceny a bez politických podmínek, jimiž prodej například podmiňují USA.

Zpráva konstatuje, že Čína v minulých letech těžila z nedostatku na trhu a dodala bezpilotní letadla "výrazně levně" i těm zemím, které si je nemohou nakoupit od USA. Podle dokumentu se hlavním dodavatelem této technologie na Blízkém východě stala Čína a zřejmě jím také zůstane.

Zda rozhodnutí americké administrativy uvolnit omezení pro export ozbrojených bezpilotních letadel situaci změní, se podle zprávy teprve uvidí.

"Šíření ozbrojených bezpilotních letadel na Blízkém východě se nezastaví a ve skutečnosti se může ještě urychlit," stojí v dokumentu.

zdroj: YouTube

Jeho autoři také upozornili, že některé státy díky tomu, že mají k dispozici tuto technologii, změnily způsob využívání letectva. Turecko a SAE drony používají tam, kde by bylo použití konvenčních letadel příliš riskantní. Írán od počátku vyvíjel svá bezpilotní letadla s cílem rozšířit své působení mimo dosah konvenčních letadel.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehmat s celosvětovými dopady. Politolog promluvil o uprchlících a Turecku

11.12.2019 00:01 NÁZOR - Zatímco Kurdové v autonomní oblasti Rojava na severu Sýrie nadále čelí "genocidnímu tažení"…

Ruští vojáci vstoupili do Rakky, někdejší bašty Islámského státu v Sýrii

09.12.2019 14:30 Ruští vojáci dnes vstoupili do syrské Rakky, která byla de facto hlavním městem samozvaného…

Francie dostala várku podezřelých islamistů. Turecko deportovalo 11 osob

09.12.2019 12:12 Aktualizováno Turecké úřady deportovaly 11 občanů Francie, kteří jsou podezřelí z členství v teroristické…

Rakety kaťuša zasáhly vojenskou základnu v Bagdádu, šest zraněných

09.12.2019 10:01 Šest lidí bylo dnes zraněno, když čtyři rakety typu kaťuša zasáhly vojenskou základnu v blízkosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama