Na Blízkém východě zuří válka bojových dronů, levně je dodává hlavně Čína

V konfliktech na Blízkém východě jsou stále více využívána bezpilotní letadla. Jejich hlavním dodavatelem je Čína, ale některé státy jako Írán, Izrael nebo Turecko si je vyrábějí samy. S odkazem na novou zprávu analytického pracoviště RUSI, které se zabývá otázkami mezinárodní bezpečnosti, to dnes oznámila agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle dokumentu na Blízkém východě přibývá zemí, které tuto technologii dovážejí. Jsou mezi nimi Jordánskou, Irák, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Trh ovládla Čína, která bezpilotní stroje nabízí za nízké ceny a bez politických podmínek, jimiž prodej například podmiňují USA.

Zpráva konstatuje, že Čína v minulých letech těžila z nedostatku na trhu a dodala bezpilotní letadla "výrazně levně" i těm zemím, které si je nemohou nakoupit od USA. Podle dokumentu se hlavním dodavatelem této technologie na Blízkém východě stala Čína a zřejmě jím také zůstane.

Zda rozhodnutí americké administrativy uvolnit omezení pro export ozbrojených bezpilotních letadel situaci změní, se podle zprávy teprve uvidí.

"Šíření ozbrojených bezpilotních letadel na Blízkém východě se nezastaví a ve skutečnosti se může ještě urychlit," stojí v dokumentu.

zdroj: YouTube

Jeho autoři také upozornili, že některé státy díky tomu, že mají k dispozici tuto technologii, změnily způsob využívání letectva. Turecko a SAE drony používají tam, kde by bylo použití konvenčních letadel příliš riskantní. Írán od počátku vyvíjel svá bezpilotní letadla s cílem rozšířit své působení mimo dosah konvenčních letadel.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN vyzvala Rusko a Turecko ke zklidnění bojů v Sýrii. Bojí se eskalace

18.06.2019 19:35 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval Rusko a Turecko, aby bez odkladu pracovaly na…

Íránské revoluční gardy varují: Naše rakety trefí i letadlovou loď

18.06.2019 19:24 Íránské rakety jsou schopny s vysokou přesností zasáhnout na moři letadlové lodě. Ve vysílání…

Netanjahu chválí Trumpa: Chce nám zajistit lepší budoucnost

18.06.2019 18:34 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se dnes vyjádřil pochvalně o nadcházející blízkovýchodní…

Otazníky nad smrtí Mursího. Infarkt, nebo vražda? Navíc podezřele…

18.06.2019 17:36 Aktualizováno Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí zemřel na následky srdečního infarktu. Podle agentury…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama