Rakety Patriot, nebo S-400? Rusko i USA chtějí vyzbrojit Turky, NATO je v pozoru

Moskva počítá s tím, že dohoda s Tureckem o prodeji ruských systémů protivzdušné obrany S-400 platí. Prohlásil to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Reagoval tak na úterní zprávy, že Američané schválili případný prodej konkurenčního raketového systému Patriot do Turecka. Rusko přitom podle agentury Reuters nemá obavy, že by Turecko jako členská země NATO vyzradilo Američanům citlivé údaje o systému S-400. Aliance ovšem Turecko před nákupem ruských raket varuje.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Raketový systém S-400
doporučujeme

Podle prohlášení ministerstva obrany USA relevantní americké instituce souhlasí s prodejem systémů Patriot do Turecka; může jít o zakázku ve výši 3,5 miliardy dolarů (asi 79 miliard Kč). Turecko má přitom již s Ruskem podepsanou smlouvu, která je cenově výhodnější. "Nejde o spojené procesy, v daném případě realizujeme smlouvy, které již máme s našimi tureckými kolegy," prohlásil Peskov podle agentury TASS.

Ankara a Moskva podepsaly loni v prosinci dohodu, na jejímž základě má Rusko dodat Turecku čtyři jednotky systému protivzdušné obrany S-400 za 2,5 miliardy dolarů (asi 56,5 miliardy Kč). Dodávky těchto raket podle dohody začnou v červenci příštího roku.

zdroj: YouTube

USA a NATO opakovaně varovaly Turecko, že ruské rakety nejsou kompatibilní s aliančním systémem protivzdušné obrany a že jejich nákup může vést k sankcím ze strany Washingtonu. Turecko minulý týden podle agentury Reuters prohlásilo, že nákup systému S-400 nelze zvrátit. Potřebuje ale koupit i další obranné systémy od USA.

Systém S-400 je ruskou protiváhou amerických protiraketových systémů THAAD a raketového systému Patriot. Americký Kongres loni schválil zákon, jenž má Rusko potrestat za agresivní chování vůči Ukrajině a za údajné vměšování do amerických prezidentských voleb. Tento normativní akt hrozí zavedením ekonomických sankcí proti státům, které uzavřou zbrojní kontrakt s ruskými firmami. Dohodu o koupi systémů S-400 už přitom vedle Turecka uzavřely i Čína a Indie.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mláďata chalífátu. Svět řeší, co s dětmi Islámského státu

14.12.2019 10:51 Generální tajemník OSN pro lidská práva se ve svém komentáři, který vyšel v deníku The New York…

Bomba u silnice zabila v Afghánistánu deset civilistů

13.12.2019 19:57 Životy dalších deseti civilistů, včetně čtyř žen a jednoho dítěte, si dnes v Afghánistánu vyžádala…

Křesťané z Pásma Gazy mají smůlu. Izrael je o Vánocích nepustí do Betléma

13.12.2019 08:33 Izrael letos nepustí Palestince z Pásma Gazy o vánočních svátcích k oslavám do Betléma a Jeruzaléma…

Útočník v Bagdádu zastřelil šest lidí. Dav ho zlynčoval a pověsil na…

12.12.2019 17:19 Útočník dnes v Iráku zastřelil šest lidí, včetně čtyř demonstrantů. Několik protestujících ho v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama